Tıraş bakımı ile ilgili yazı bile yazmışlar.Traş için önerilerde var ve bu önerileri okursanız erkekler için yararlı bilgiler var umarım beğenirsiniz.
Tıraş, çoğu erkek için daha genç, daha yakışıklı ve temiz görünme anlamını taşırken, aslında cilt bakımı için de büyük önem taşır.
Bunları biliyormuydunuz?
Yüzünüzde ortalama 15,000 kıl bulunur, bu kıllar günde 38 mm uzar. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin %90′ı istenmeyen kıllardan kurtulmak için düzenli olarak tıraş olur. Tıraş ortalama 3 dakika sürerken, bir tıraş bıcağı da maksimum 9 kez kullanılır. Bu rakamlar kullanıma ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Buda ortama erkek ömrünün 3350 saatini yani 139 gününü alır. Ve erkeklerin %70′i ıslak traşı tercih eder.
Erkek Cildi Kadın Cildinden Çok Farklı
Erkeklerin cildi kadınların cildine oranla daha kalın ve dayanıklı olup, erkek cildinin sakal ve traş yüzünden daha çok yıpranması nedeni ile, bakımına daha da önem gösterilmesi gerekir. Günlük traşta yaralanma ve enfeksiyon problemleri ile karşı karşıya olan erkek cildi, kadın cildine oranla daha çok özen ister. Erkek ciltleri de kendi aralarında da bireysel farklılıklar gösterir.
Tıraşın Cilde Verdiği Zararlar
Islak ya da kuru traş, her ikisi de cildi kurutur. Özellikle ıslak traşta, yani traş bıçağı ile traşta kıl kökleri, foliküller daha çok travmaya maruz kalır. Bunun sonucunda kıl dönmeleri ve ihtilaplar ortaya çıkar. Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerekir. Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve traş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkat etmek gerekir.
Tıraş Sonrası Bakım
Traş öncesi bakım gibi traş sonrası bakım da önem taşır. Birçok erkek dezenfektan olsun diye kolonya ya da alkollü after shave kullanır; bu cilde faydadan çok zarar verir. Çünkü alkol hücre öldürücü etkisi ile traşta meydana gelen olası kesiklerin iyileşmesini geciktirir.
Traştan sonra cilt tipine uygun bir after shave hem cildi dinlendirir, hem de besler.

Daha rahat bir Tıraş için bir kaç küçük tavsiye
* Cildi köpürtmeden önce sıcak su ile durulayın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cildin gözeneklerinin açılarak sakalların kolayca kesilmesini sağlar.
* Sıcak su ile durulanmış cilde, traş kremi veya traş köpüğünü iyice yayarak masaj yapın. Traş köpüğü kullanılıyorsa ayrıca fırça kullanmak gerekmez. Köpük ıslatılmış avuca sıkılarak yüze yayılır.
* Kolay bir traş için 3 ya da 2 bıçaklı traş makineleri tavsiye edilir. Traş sırasında makinenizi sık sık sıcak su ile durulamak bıçaklar arasında köpük ve kesilmiş sakalların birikmesini önler.
* Çene ve boynun en son sırada traş edilmesi gerekir. Böylece su ve köpük, sakalların en sert olduğu bu bölgeleri yumuşatmak için cilt üzerinde daha uzun süre kalır.
* Traş işlemi bittikten sonra cildin soğuk su ile durulanması gerekir. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatarak, doğal dengesini tekrar bulmasını sağlar.
* Yumuşak bir havlu ile hafifçe nemi alınan cilde mutlaka traş sonrası bir bakım ürünü sürülmesi gerekir.
Hadi Hayirli Traslar:46:

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1608
favori
like
share
SquadroN Tarih: 31.07.2008 11:24
paylaşım için sağol
kanbay1 Tarih: 24.07.2008 23:51
eyvallah
desireeee Tarih: 18.07.2008 21:45
thanks
gaggom Tarih: 18.07.2008 13:13
yav ne iştir anlamam bu traş
mytabu Tarih: 16.07.2008 20:23
tskkrler
in_t_ro Tarih: 16.07.2008 19:45
bilgilendirdiğin için saol..
mekanik adam Tarih: 16.07.2008 17:06
bide bu yöntemlerle deneyelim sağollasın
oLci Tarih: 16.07.2008 13:07
[COLOR="Teal"]Ben kendim tıraş olamıyomki,sanki kavgadan çıkmış gibi oluyom

sürekli kuaförümde olurum
by_psiko Tarih: 16.07.2008 10:53
yha geneLde traş oLmaktan nefret ediyorum okuLa giderken uzamışsa kes hafif bi uzun oLsun aLmıyorLar içeri işe giderken kes askerde kes nu bu yha hayat mı
yazını dikkate aLıcam payLaşım için saoL...