Yerel Etkinlikler, belirli gün ve haftalar (festival ve şenlikler)

Kiraz Festivali : 24.25.26 Haziran tarihlerinde iki yıldan beri İlimize bağlı Gölpazarı İlçesinde kutlanmaktadır. Etkinliğin amacı ilçedeki kiraz üreticiliğinin tanıtılması ve çiftçilerin kiraz üreticiliğine teşviki.

Dodurga Şenlikleri: 25.26 Haziran tarihlerinde 7. si Bozüyük İlçesi Dodurga Beldesinde kutlandı. Amacı Belde kültürünün tanıtılması ve Anadoludaki diğer Dodurga isimli yerleşim yerleri ile kültür alışverişinde bulunmak.

Çömlekçilik Şenliği: 03 Temmuz 2005 tarihinde İlimize bağlı Pazaryeri İlçesi Kınık Köyünde ilki kutlanmıştır. Şenliğin amacı; Köy halkının ana geçişim kaynağı olan çömlekçiliğin tanıtılması ve Pazar sağlanması.

Alaca Karpuz Festivali: 4-7 Ağustos tarihleri arasında iki yıldan beri Osmaneli İlçemizde kutlanmaktadır. Etkinliğin amacı; ilçede tarım ve turizmin geliştirilmesi üretilen karpuz için

Pazar sağlanması.

Kültür ve Ticaret Panayırı: her yıl 26-29 Ağustos tarihleri arasında 1963 yılından beri İlimize bağlı Yenipazar ilçesinde kutlanmaktadır. Amacı ilçenin tanıtımı ve kültürel emtia

Gölpazarı Panayırı: 1-4 Eylül tarihleri arasında Gölpazarı İlçesinde düzenlenmektedir. Amaç ilçenin tanıtımı ve kültürel emtia

Abdullah Mihalgaziyi Anma Töreni: Her yıl Eylül ayının ilk haftası İlimize bağlı İnhisar ilçesi Harmanköy Köyünde düzenlenmektedir. Bu yıl 677. Düzenlenecektir.

Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu Ahilik ve Şeyh Edebalı Kültür Şenlikleri:

İl merkezinde her yıl eylül ayının 6’sı Kurtuluş Bayramı olarak törenlerle kutlanmaktadır. 1986 yılından itibaren eylül ayının 6’sında Şeyh Edebalı Kültür Şenlikleri ve Bilecik’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Bayramı olarak geniş kapsamlı törenler düzenlenmektedir. Şenlikler sırasında şehir baştan başa bayraklar ve çiçeklerle süslenir. Geceleri aydınlatılır. Zafer takları düzenlenir. Şenlikler süresince düzenlenen programa göre şehir stadyumunda, alanlarda ve salonlarda Bilecik halk oyunları ekipleri ile Anadolu’nun çeşitli şehirlerinden gelen halk oyunları ekipleri gösteriler yapar. Şenliklerde şehir stadyumunda çeşitli sanatçılar tarafından şenlik konserleri düzenlenir. Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katıldığı Şeyh Edebalı ve Ahilik konulu sempozyum düzenlenir. Sempozyum, kendi tarihimizin bilinmeyen yönlerinin bilimsel tartışmalarla ortaya çıkarılması ve canlı tarihimize yön verilmesi açısından son derece önemli kültürel bir faaliyettir.

Şehrin çeşitli yerlerinde el sanatları, resim, heykel, giyim ve nakış sergileri açılır.

Şenlikler süresince komşu il ve ilçeler ile köylerden gelenlerle şehir dolup taşar. Bütün bu kalabalık açık ve kapalı yerlerde şenlikleri izler.

Şenlikler sırasında Şeyh Edebalı Türbesi ziyaret edilir. Burada, gelen misafirlere Geleneksel Şenlik Pilavı ve üzüm ikram edilir.

Şeyh Edebalı Türbesi yanındaki Orhan Gazi Camiinde mevlit okunur. Şehir stadyumunda çeşitli spor müsabakaları yapılır.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri:

Söğüt’te her yıl Eylül ayının ikinci Pazar günü yapılan “Ertuğrul Gazi” törenlerine çok sayıda yerli ve yabancı turist gelir. Bugün de kayı Boyunun Karakeçili aşiretinden ve Ertuğrul bey soyundan geldiği kabul edilen Kuyucak Yörükleri ile, Anadolu’nun her tarafından yörükler Söğüt’e gelir. Yörükler Tören günü Ertuğrul Gazi Türbesinin ziyaret ederler. Misafirlere geleneksel bulgur pilavı ve üzüm ikram edilir.

Tören alanında çeşitli yörelerden gelen folklor ekiplerinin oyunları, paraşüt gösterileri, cirit oyunları, Yörüklerin kına gecesi ve yaşantıları canlandırılır. Törenler üç gün devam eder.

Söğüt’e gelen Kayıların, önderleri Ertuğrul Gazi’ye duydukları derin saygı ve sadakat duygularıyla, Ertuğrul Gazi’nin 1281 yılında vefatından bu yana yapılan “Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri” büyük bir kadirşinaslık örneği olarak asırlardır sürdürülür.

Her yıl daha büyük bir ilgi ile Eylül ayının ikinci haftası son üç gün (üçüncü gün-Pazar günü büyük tören) yapılan törenleri Söğüt’te yapılan törenlere başta Kayı Boyu’nun Karakeçili Aşireti mensupları olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce yörük, onbinlerce insan katılır. İlin turizminde büyük önem taşıyan ve gelen konuklara Türk misafirperverliğinin en güzel örneklerinin sunulduğu bu görkemli kutlamalarda büyük çoşku ve heyecan yaşanır.

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’nin ilgi çeken özelliklerinden birisi de; Türk Büyükleri Platformu önündeki tören alanı çevresinde yörüklerin kurdukları ve içleri geleneksel Türk el dokuması halı ve kilimlerle döşenen kara çadırlar “Oba”lardır. Yörüklerin asırlardır yaşattıkları geleneklerinin bir parçası olan bu kara çadırlar önünde yakılan ateşler üzerinde kurulan saclarda yapılan gözlemelerle, yayık ayranlarının gelen misafirlere ikramları doyumsuz ve unutulmaz bir tad verir. Bunların yanında, törenlerin asırlardır vazgeçilmez bir özelliği olan pilav ikramı da büyük rağbet görür.

Ayrıca, Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluş günlerinde şenlikler düzenlenir; çevre illerden gelen misafirlerin katılmasıyla il ve ilçelerde büyük canlılık yaşanır. Bu şenliklerde de folklor gösterileri, en iyi ürünün seçimi, çeşitli sergiler, kurulan panayırlar gibi etkinlikler gerçekleştirilir.

Yine Marmara Bölgesinin en fazla nar üretimi yapılan Bilecik İlimizin İnhisar İlçesinde ekim ayı ortalarında “Nar Festivali” gerçekleştirilir. Festival kapsamında çeşitli sanatçılar tarafından halk konserleri ve havai fişek gösterileri ile nar üretiminin teşvik edilmesi amacıyla üreticiler arasında yarışmalar düzenlenir.

İncir ve Nar Festivali: Her yıl Ekim ayında yedi seneden bu yana İlimiz İnhisar ilçesinde kutlanmaktadır: Etkinliğin amacı; ülkemizin nar üretiminde büyük rol oynayan ve ilçenin gelir kaynağı olan nar meyvesinin tanıtımını sağlamak üretiminden pazarlamasına kadar olan sıkıntıları ve ihtiyaçları gündeme getirmek.

Atatürk’ün Bilecik’e Gelişi : 5 Aralık tarihinde beş yıldan bu yana kutlanmaktadır. Amaç; Ulu Önder Atatürk’ün Bilecik’e Gelişinin kutlanması.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1951
favori
like
share
goraxxx Tarih: 01.11.2008 23:49
teşekkürler