ABD'de yayımlanan bir araştırmada, D vitamini eksikliğinin kalp - damar hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği ortaya çıktı.
Harvard Tıp Fakültesinden Thomas Wang başkanlığındaki ekibin, 5 yıl boyunca ortalama 59 yaşındaki 1739 kişi üzerinde yaptığı araştırma, kanında D vitamini eksikliği bulunan (her mililitre kanında 15 nanogramdan az) kişilerin kalp krizi veya beyin kanaması geçirme ya da kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kanındaki D vitamini seviyesi daha yüksek kişilere göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırma, D vitamini eksikliği olan özellikle yüksek tansiyon veya şeker hastaları ya da kolesterolü yüksek hastalarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 60 daha fazla olduğunu da gösterdi.

Giderek daha fazla bulgunun D vitamini eksikliğinin kalp-damar için zararlı olduğunu gösterdiğini ve araştırma sonuçlarının ilginç olduğunu söyleyen Wang, bu vitaminin eksikliğinin kalp - damar hastalıklarını artırdığının kesin olarak belirlenmesi için daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Araştırma, Amerikan Kalp Derneği dergisinde yayımlandı.

Güneş kanseri yenme şansını artırıyor

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) yıllık dergisinde yayımlanan başka bir araştırma da güneşli bölgelerde yaşayan, dolayısıyla D vitamini alabilen kişilerin kanserden ölme riskinin, daha az güneş olan kuzeydeki bölgelerde yaşayanlara göre az olduğunu gösterdi.

New York'taki Brookhaven Ulusal Laboratuvarından bilim adamları, araştırmaya katılan hastaların kanındaki D vitamini seviyesiyle, hayatta kalma süresini karşılaştırdı.

Buna göre Avustralyalıların kanında İngilizlerden 3,4,İskandinavyalılardan ise yaklaşık 5 kat fazla D vitamini olduğu görüldü.

Araştırmada ayrıca kuzeyden güneye gidildikçe, kolon, meme ve prostat kanseri bulgularına daha fazla rastlandığı, buna karşılık hayatta kalmayı başaran hasta sayısının da yükseldiği ortaya çıktı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 488
favori
like
share
AYIŞIĞI Tarih: 10.04.2010 23:07
D vitamini grubu ve Faydaları
D Vitamini grubu:

Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler, güneş,peynir, mantar

Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

FAYDALARI:

>Kas zayıflığına karşı vücudu korur,
>kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir,
>bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,
>tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.
>D vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder.
>D vitamini kalsiyum emilimini ve kalsiyumun aktif taşınmasını hızlandırarak artırır.
>Özellikle bağırsak dokularındaki epitel hücrelerde kalsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum-bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır.
>Ön maddesi deri altında bulunur.
>Güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür.
>Bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir.
>Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

"Günlük ihtiyaç 5-10 µg."

Azlığı Az kalsiyum ve fosfor alınmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşamaya ve kemik ve diş yapısında bozulmalara neden olur. Aşırısı Bulantı ve kusma yapar. Böbreklere zarar verir.

Çocuklar için önemli: Çocukların güneşin dik gelmediği saatlerde açık havada gezdirilmesi durumunda, deri altındaki ön madde D vitaminine dönüşür.
Hakan Tarih: 09.01.2008 11:30
D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

Kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. D vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. D vitamini kalsiyum emilimini ve kalsiyumun aktif taşınmasını hızlandırarak artırır. Özellikle bağırsak dokularındaki epitel hücrelerde kalsiyum emilimine yardım eden, kalsiyum-bağlayıcı proteinlerin oluşumunu artırır. Ön maddesi deri altında bulunur. Güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür. Bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

Kaynakları Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar.

Günlük ihtiyaç 5 mgr.

Azlığı Az kalsiyum ve fosfor alınmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşama görülür.

Aşırısı Bulantı ve kusma yapar. Böbreklere zarar verir.

Çocuklar için önemli: Çocukların güneşin dik gelmediği saatlerde açık havada gezdirilmesi durumunda, deri altındaki ön madde D vitaminine dönüşür.