Bebek büyümeye başladığından itibaren evin her köşesi onun için potansiyel tehlikedir. Yataktan düşer, dolapları açar, prizleri kurcalar... Küçük önlemlerle çocuğunuzu evde kazalardan koruyabilirsiniz


Küçük çocuklar evin içinde oradan oraya koşuştururlarken ve her geçen gün yepyeni şeyler keşfederlerken bazen başlarına istenmeyen kazalar gelebilir ve bu kazalar tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir. Ama endişenmeyin, evin içinde bu tip kazaları engellemek için küçük ama çok faydalı olabilecek önlemler alabilir ve çocuğunuzu bu kazalardan koruyabilirsiniz.
Mutfakta önlemleri artırın

Kibrit ve çakmak gibi materyalleri kolayca ulaşılamayacak yerlerde muhafaza etmeye özen gösterin
Dolapların kilitli olmasına özen gösterin.
Buzdolabının üzerinde bulunan mıknatıslı süsleri ortadan kaldırın, çocuklar oynarken yutmak isteyebilir.
Cam kapları ve şişeleri buzdolabının içine cçocukların ulaşamayacağı şekilde üst raflara yerleştirin.
Fırının üzerinde sıcak tencere ya da kap bırakmamaya özen gösterin, bırakmanız gereken durumlarda ise ön taraftaki ocakların yerine arkadakilerin üzerinde muhafaza edin.
Çatal, bıçak, kaşık gibi malzemeleri sakladığınız dolap ve çekmeceleri mutlaka kilitli tutun ya da bunları çocukların kolayca ulaşamayacağı bir yerde saklayın.
Fırın ya da bulaşık makinasi gibi eşyaların kablolarını çocukların ulaşamayacağı şekilde yerleştirin
İçinde sıcak yiyecek ve içecekler bulunan kapları masanın kenarında tutmayın, yanlışlıkla devrilerek çocuğunuzun üzerine düşebilir.
Asla sıcak kapları çocuğunuzun üzerinden geçirerek taşımayın.
Plastik torbaları kolayca ulaşılamayacak bir yerde muhafaza edin.

Yatağını pencere önüne koymayın


Çocuğun yattığı karyolananın içine karyola ölçülerine uygun bir yatak yerleştirin, yatağın karyolanın içinde hareket etmediğine emin olun.
Karyolanın yanlarında bulunan korkulukların çok geniş olmamasına özen gösterin. Çünkü çocuklar kafalarını bunların arasına sokarak oyun oynamaktan çok hoşlanır.
Çocuğun yatağını pencere yanına ya da altına yerleştirmeyin, eğer başka seçeneğiniz yoksa pencerelerin kapalı ve kilitli olduğuna emin olun.
Gece lambası ve diğer eşyalara ait kabloları kolayca ulaşılamayacak bir yerde tutun.
Çocuğunuzu asla odaya kilitlemeyin.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2899
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 09.01.2008 16:07
bebek sahibi anne ve babalar çok dikkat etmeli.