Sigarayla intihar riski artıyor
Alman araştırmacılar, nikotin bağımlılığı ile intihar riski arasında kaygı verici bir bağ olabileceğini tahmin ediyorlar.

Alman araştırmacıların yaptığı bu çalışmanın, Almanya'nın Münih kentinde 14-24 yaş arasındaki 3021 genç arasında 1995'de başlatılan ve 3 buçuk yıl süren psikolojik bir araştırmadan elde edilen verileri temel aldığı ve Journal of Affective Disorders adlı dergide yayımlandığı belirtildi.

Bu psikolojik araştırmaya katılan gençlerden yaklaşık dörtte birinin hiç sigara içmediği, yüzde 40'ının ara sıra içtiği, yüzde 17'sinin "tiryaki olmayan" düzenli içiciler olduğu ve yüzde 19'unun ise tiryakilerden oluştuğu kaydedildi.

Tütün ürünlerini hiç kullanmayanlar arasında yaklaşık yüzde 15'lik bir kesimin ihtiharla ilgili düşünceler kurduğu, bu düşüncelerin kendini öldürme planı yapmak veya iki hafta veya daha fazla bir süre boyunca ölmek isteği şeklinde olduğu belirtildi.

Bu çeşit düşüncelere sahip olanların sayısının, ara sıra içenlerle, tiryaki olmayanlarda yüzde 20'ye, tiryaki olanlarda ise yüzde 30'a yükseldiği ortaya çıktı.

Tütün ürünlerini hiç kullanmayanlar arasında sadece yüzde 0.6'lık bir kesim intihar etme girişiminde bulunduğunu söylerken, tiryaki olmayan içicilerde bu oranın yüzde 1.6, tiryaki olanlarda ise yüzde 6.4 olduğu belirtildi.

Alman araştırmacılar, söz konusu araştırma süresi içinde hiçbir intihar vakasının kaydedilmediğini, araştırmanın intihar fikri ve intihara teşebbüse dayandığını ifade ettiler.

Araştırmada, nikotin bağımlılığına karşı düzenlenen kampanyalarda, düzenli içicilerle arada bir içenlerde intihar düşüncesinin var olduğunun da vurgulanması gerektiği kaydedildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 392
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 10.01.2008 10:29
valla benim bir abim var gunde 3 paket iciyor
Sylar Tarih: 10.01.2008 10:20
zaten içerek bir nevi kendini zehirleyip öldürüyorsun..
üstüne birde intihar et tam olsun misali

bir bu zararı eksikti tam oldu.. hayrını görür artık tüm içenler..
saygılar efendim..