Çin’de okutulan lise ikinci sınıf tarih kitabında ATATÜRK şu sözlerle yer almaktadır.

“Birinci Dünya Savaşı ile yenilen ülkeler arasında bulunan Türkiye, savaştan sonra emperyalist ülkelerin istila ettiği hedef bir ülke oldu. Ülkelerini kurtarmak için, Türk Halkı, önderi ve yurtsever komutanı olan Kemal ATATÜRK ile ülkelerinin bağımsızlığını kazanmak için çalışıyorlardı.
M.Kemal liderliğindeki yurtsever grup, padişahtan ayrılarak, Nisan 1920’de milli bir hükümet kurdu.
O yıl Ağustos’ta padişah, ittifak devletleriyle Sevr Anlaşması’nı imzaladı ve böylece Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın yarı sömürgesi oldu.
Uzun süren bir savaştan sonra, M.Kemal hükümeti 1922 yılında İngiltere’den destek alan padişahın ordusunu ve işgalci Yunanlıları yendi ve 1923 yılında ittifak devletleri ile Lozan Anlaşması’nı imzaladı. Lozan Anlaşması’nda Türkiye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü kabul edildi. Yabancı ülkelerin Türkiye üzerindeki egemenlikleri ve ekonomi üzerindeki özel denetim hakları ortadan kaldırıldı. Ayrıca, boğaz bölgesinin tarafsızlaştırılması kabul edildi.
Milli bağımsızlığı kazandıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti kuruldu ve M.Kemal Birinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Daha sonra M.Kemal bazı demokratik reformlar uyguladı. Siyasi olarak padişahlık sistemine son verdi. Din ve devlet işlerini birbirinden ayırdı. Ekonomik alanda önlemler aldı. Kültür ve eğitim alanında laik eğitimi geliştirdi ve harf devrimi yaptı. Arap alfabesinin yerine Latin alfabesini getirdi. Sosyal olarak tüm eski kötü alışkanlıkları ortadan kaldırdı.
Bu türlü yenilikler ülkenin bağımsızlığını kuvvetlendirdi ve halkı tekrar diriltecek yola girmesini sağladı.
M.Kemal devrimi başarılı bir devrimdir. M.Kemal devrimi Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzlerce yıl süren derebeylik sistemini bitirdi ve Türkiye tarihinde yeni bir sayfa açtı.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 663
favori
like
share
Mk6634 Tarih: 02.04.2008 20:22
ArkadaşLar Farketmediniz mi ??
ßoğazLar tarafsızLaştırıLmıştır diyo
BoğazLar uLusLar arası komite tarafından mı yönetiLiyo sizce ??
hakan2230 Tarih: 05.02.2008 18:10
ÇiN ÇoCuKLaRıNa uLu öNDeRi öĞReTTiĞi iÇiN aZ ZaMaNDa ÇoK iŞLeR YaPıYoR
casper Tarih: 11.01.2008 22:33
[QUOTE=Nerqish;2327410][COLOR="SlateGray"]Bilgiler icin tesekkurler Ne mutlu Turkum diyene Ataturk gibi bir lider hangi millete nasip olmus cok sansliyiz..
Nerqish Tarih: 11.01.2008 09:33
[COLOR="SlateGray"]Bilgiler icin tesekkurler Ne mutlu Turkum diyene Ataturk gibi bir lider hangi millete nasip olmus cok sansliyiz..
DİDEM Tarih: 10.01.2008 21:34
Çin’de okutulan lise ikinci sınıf tarih kitabında ATATÜRK şu sözlerle yer almaktadır

M.Kemal devrimi başarılı bir devrimdir. M.Kemal devrimi Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzlerce yıl süren derebeylik sistemini bitirdi ve Türkiye tarihinde yeni bir sayfa açtı.”

çok gurur verici bir olay ,çindeki tarih kitaplarında atatürk hakkındaki bu bilgilerin öğretilmesi:teşekkürler