Radyolarda, el fenerlerinde, duyma cihazlarında, saatlerde, fotoğraf makinelerinde, oyuncaklarda ve daha birçok yerde kullanılan "kuru" piller, içerdikleri ağır metaller nedeniyle deri, böbrek ve akciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), kuru pillerin neden olduğu tehlikeler konusunda tüketicileri uyardı.

Vakıf'tan yapılan açıklamada, çinko, kurşun, nikel, kadmiyum, gümüş, cıva ile alkalinler ve elektrolitler olmak üzere içerdikleri ağır metaller nedeniyle, bilinçsiz olarak çevreye atıldıklarında insan sağlığını ve çevreyi tehlikeye soktuğunu belirtildi. Açıklamada, pillerin, uygun olmayan biçimlerde doğaya atıldıklarında, sızdırma yoluyla içlerindeki kimyasal maddelerin etrafa yayıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, nikelin deri hastalıklarına ve aşırı duyarlılık hissine neden olduğunu, Kadmiyum’un, böbreklerde ve akciğerlerde, Cıva’nın ise beyinde ve sinir sisteminde hasara yol açtığı belirtildi ve şu uyarılarda bulunuldu:

“Pilleri, küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde bulundurun.

Hiçbir şekilde, Disk şeklindeki pilleri (kol saatlerinde, işitme cihazlarında kullanılır) ağzınıza almayın, kaygan ve küçük olduklarından kolayca yutulabilirler.

Pilleri kuru ortamlarda, plastik torbalarda saklayın.

Şarj edilebilen pilleri serin bir yerde, plastik torbaların içine ayrı ayrı koyarak saklayın.

Pilleri ateşten ve yüksek ısıdan uzak tutun.”

Tekrar şarj edilebilen, Disk ve Lityum pillerin kesinlikle çöpe atılmaması gerektiğine dikkat çeken TURÇEV, yalnızca Alkali pillerin güvenli bir şekilde çöpe atabileceğini kaydetti.

BİTMİŞ PİLLER TEKRAR KULLANILABİLİYOR

Çevreye duyarlı toplumlarda pillerin, diğer atıklardan ayrı toplanarak, pilleri geri dönüştürebilen, doğaya uyumlu hale getiren kuruluşlara verildiğini vurgulayan açıklamada, Cıva-oksit ve gümüş-oksit içeren disk pillerin kuyumcular, eczaneler ve işitme cihazları satan isletmeler tarafından alınarak, metalleri yeniden kullanabilen isletmelere satıldığını belirtti.

Türkiye’de de pil üreten fabrikaların birçoğunun kullanılmış pilleri geri aldıkları belirtilen açılamada, pillerin toplu halde bu tür fabrikalara verilebileceğini kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 553
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.01.2008 09:48
zararlarını bilerek acıkta atılıyor onuda çöplerden çoçuklar toplayıp zararını bilmeden oynuyorlar.
Grace Tarih: 11.01.2008 09:30
artık herşey zararlı olmayan bişi yok gibi teknoloji ilerledikçe herşey zararlı dikkatli olmamız gerekir teşekkürler Nergisçim