'Milyonerler': River Plate!
1901'de La Boca'da kurulan ve ezeli rakibi Boca Juniors'la oynadığı maçlar dünyanın en önemli derbisi (El Supérclasico-Buenos Aires Derbisi) olarak değerlendirilen Club Atlético River Plate: 'Los Millonarios' (Milyonerler)!..

25 Mayıs 1901'de La Boca'da kurulan ve ezeli rakibi Boca Juniors'la oynadığı maçlar dünyanın en önemli derbisi (El Supérclasico) olarak değerlendirilen Club Atlético River Plate: 'Los Millonarios' (Milyonerler) Arjantin'in Buenos Aires kentinin en önemli iki takımı arasında.

Hikayeye göre kulüp kurucuları bir karnaval gecesinin sonunda dinlenecek yer arayan bir atlı yük arabasının arkasında gördükleri kirli kırmızı şeritten esinlenip bunu beyaz forma üzerine kullanırlar ve bu kırmızı şeridin üzerine kulüp armasını da ekleyerek gelmiş geçmiş en özgün formalardan birini yaratmış olurlar. River Plate'in kurulmasından yaklaşık 4 yıl sonra, 3 Nisan 1905'te beş İtalyan göçmenin biraraya gelerek Boca'yı kurması ile ezeli rekabet de başlar. Boca renklerini Buenos Aires Limanı'na demirleyen bir İsveç gemisinin renklerinden alır ve sarı-mavi formayı da böylece giymeye başlar. Bir başka hikayeye göre her iki takım arasında kimin La Boca'da kalacağına karar vermek için bir maç yapılır ve kaybederek yer değiştirmek zorunda kalan River Plate olur. Kulüp önce Palermo'ya, ardından da 1923'te şehrin kuzeyindeki Nunéz bölgesine taşınır.

1931 yılında kurulan Arjantin Birinci Ligi'nde ilk şampiyonluğu ezeli rakibi Boca'ya kaptıran River bir sezon sonra ligdeki ilk şampiyonluğunu elde eder. Racing Club'la beraber peşpeşe 3 şampiyonluğu bulunan 2 takımdan birisi olan River 32 şampiyonlukla Arjantin Ligi'ni en çok kazanan kulüp. Son şampiyonluğunu 2004 yılında yaşayan 'Milyonerler' dünyaca ünlü bir altyapıya sahip. Hernan Crespo, Javier Saviola, Pablo Aimar, Ariel Ortega ve Marcelo Gallardo gibi yıldızlar River altyapısında yetişip dünya futboluna damga vuran isimler.

1940larda Alfredo Di Stéfano ve 1950larda da Eduardo Omar Sívori gibi yıldızlar Avrupa maceralarına başlamadan önce River formasını terlettiler.

.::ŞAMPİYONLUKLAR::.
1908 Arjantin İkinci Amatör Ligi şampiyonluğu
1920 Arjantin Birinci Amatör Ligi şampiyonluğu
32 Arjantin Birinci Ligi şampiyonluğu
1986 ve 1996 Copa Libertadores şampiyonluğu
1997 Amerika Sper Kupası şampiyonluğu
1986 Intercontinental şampiyonluğu
1987 Copa Interamericana şampiyonluğu

.::UNUTULMAZ OYUNCULAR::.
Alfredo Di Stéfano, Enrique Omar Sivori, Néstor Rossi, Juan Carlos Sainz, Reinaldo Merlo, Daniel Passarella, Américo Gallego, Abel Balbo, Mario Kempes, Gabriel Batistuta, Claudio Caniggia, Sergio Goycochea, Roberto Ayala, Ariel Ortega, Sergio Berti, Marcelo Gallardo, Hernán Crespo, Marcelo Salas, Juan Pablo Sorín...

Kulübün ayrıca Arjantin Basketbol Ligi 'Liga Nacional de Básquetbol'da 3 şampiyonluk yakalamış bir takımı, erkekler ve bayanlarda da voleybol takımları bulunuyor.

İç saha maçlarını 76687 kişilik seyirci kapasitesine sahip Antonio Vespucio Liberti 'El Monumental'de oynayan River'ı günümüzde Diego Pablo Simeone çalıştırıyor. 106 kez Arjantin milli formasını giyen 37 yaşındaki Simeone, futbolu bıraktıktan sonra 2005'te teknik direktörlüğe başladı ve bir sezon Estudiantes'te çalıştıktan sonra River'la 1 yıllık kontrat imzaladı.

The Observer Gazetesi Nisan 2004'te El Supérclasico'yu 'Ölmeden Önce Görülmesi Gerekenler' Listesi'nde ilk sıraya koydu. Boca-River ve River-Boca maçları dünyada bilet bulunması en zor karşılaşmalar olarak değerlendiriliyor.

Boca taraftarları rakip takımın taraftarlarına 'Gallinas' yani 'Tavuklar' ismini takmıştır. Onlara göre River taraftarları korkaklardan oluşur. Ama futbolun içine kattıkları şiddet duygusu gözönüne alındığında River Plate tribünlerindeki 'Los Borrachos Del Tablon' yani 'Tribün Sarhoşları' en fanatik gruplardan biridir. River taraftarları Bocalılara 'Los Puercos' yani 'Domuzlar' der. Bu grubun maç öncesinde stada getirdikleri Boca sembolü olan kanaryaların kafalarını kopararak futbol teröründe ne kadar ileri gidebildikleri bilinen bir gerçektir. En bilinen olaylardan bir tanesi de 2-0 River Plate üstünlüğü ile sona eren bir maç sonrasında Bocalı fanatiklerin 2 River Plate taraftarını öldürüp Buenos Aires'in boş duvarlarına "Artık maç 2-2" yazılarını yazmalarıdır. Ayrıca maç sırasında da 150 taraftar polis tarafından tutuklanmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 476
favori
like
share
GS2004 Tarih: 14.01.2008 20:56
olay aralarindaki rakabet hani Türkiyedeki derbilerde yasanan
tekkursun68 Tarih: 12.01.2008 14:19
Racing Club'la beraber peşpeşe 3 şampiyonluğu bulunan 2 takımdan birisi olan River 32 şampiyonlukla Arjantin Ligi'ni en çok kazanan kulüp. Son şampiyonluğunu 2004 yılında yaşayan 'Milyonerler' dünyaca ünlü bir altyapıya sahip. Hernan Crespo, Javier Saviola, Pablo Aimar, Ariel Ortega ve Marcelo Gallardo gibi yıldızlar River altyapısında yetişip dünya futboluna damga vuran isimler.

vay bee ne kadar cook sampionluklar kazanmi$lar :85:
ve altyapiya bakarsak sanki yildizlar toplumu :3:

bilgiler icin tskler ama malesef tüm okumadim sadece

1987 Copa Interamericana şampiyonluğu


buraya kadar okudum