Efendimizin mektubu neden gizleniyor?
Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon çalışmaları sırasında Peygamber Efendimiz'in ceylan derisine yazdığı mektupların zarar gördüğü öne sürüldü.

Osmanlı İmparatorluğu'nun uğruna savaş yaptığı, binlerce şehit vererek ülkemize emanet ettiği hatta Cumhuriyet dönemindeki düşman işgalinde bile özenle korunup saklanan Kutsal Emanetler'den Peygamberimiz Hz.Muhammed'in mektupları, Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü'nde artık yok.

PARÇALANDI MI?

Bugünlerde Topkapı Sarayı'ndaki Kutsal Emanetler Odası'nı ziyaret eden vatandaşlar kendilerine 'Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in yazdığı mektuplar nerede?' sorusunu sormadan geçemiyorlar. Çünkü mektupları görmeye giden ziyaretçiler, değerli taşlarla süslü altın muhafaza kutusundan başka bir şey bulamıyorlar. Bazı kaynaklar, kutsal emanetle ilgili inanılmaz bir iddia ortaya attı. İddiaya göre, Topkapı Sarayı'nın Kutsal Emanetler Bölümü'nde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında Hz. Muhammed'in şahsi eşyası olan ceylan derisi üzerine yazdığı mektuplar tahrif oldu.

ŞÜPHE UYANDIRAN SÖZLER

Ve yine iddiaya göre, Peygamberimizin mektupları zarar gördüğü için sergilenmekten vazgeçildi. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Hilmi Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada mektupların restorasyon sonrası kombinasyonun iyi olmadığı için sergilenmekten vazgeçildiğini açıklayarak, mektupların daha fazla zarar görmesini engellemek için Ramazan ayında ziyarete açılabileceğini ifade etti. Aydın’ın “Mektupların daha fazla zarar görmemesi” sözleri, konuyla ilgili şüpheleri artırdı. Yine Hilmi Aydın'ın personeline sergilenen eserler konusunda konuşma yasağı getirmesi de akıllara soru işaretleri getirdi.

ORTAYLI: HABERİM YOK

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, "Mektupların sergileniyor olması lazım. Neden sergilenmedikleri konusunda bilgim yok. Bu konuyu Müze Müdürü Hilmi Aydın bilir" açıklaması yaptı. İlber Ortaylı’nın olaydan haberinin olmaması, garip karşılandı. Topkapı Sarayı, Kutsal Emanetler Bölümü'nde büyük kısmı İstanbul İl Özel İdaresi tarafından karşılanan Cumhuriyet tarihinin en pahalı restorasyon çalışması yapılmıştı. 5.5 milyon YTL harcanarak yapılan yeni düzenlemede eser sayısı 35'ten 60'a çıkarken, Hz. Muhammed'in yazmış olduğu mektuplar ise ortadan kaldırıldı. Kutsal Emanetler'i ziyaret eden vatandaşlar bu denli kapsamlı ve Cumhuriyet Tarihinin en yüksek bütçeli restorasyonunun ardından Hz. Muhammed'in mektuplarını göremedikleri için çok üzgün olduklarını belirterek, mektupların tekrar ziyarete açılmasını istediler.

KUTUSUNA BAKIYORLAR

Topkapı S arayı’ndaki Kutsal Emanetler Bölümü’nü ziyarete gelen vatandaşlar, Peygamberimizin’in mektupları yerine, sadece saklama kutusunu görüyorlar. Daha önceden ziyarete açık olan mektupların (yanda), restorasyon çalışmaları sırasında parçalandığı öne sürülüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 07.02.2008 13:14
cok onemli bir konu ustune gidilmeli
apocalypse Tarih: 07.02.2008 12:54
enteresan bir durum
Sedat34 Tarih: 20.01.2008 11:05
tesekkürler
keskinkilic_68 Tarih: 16.01.2008 21:39
teşekkürler
eskitoprak Tarih: 14.01.2008 08:53
zannetmiyorum ancak telefon acabilirsiniz zannediyorum
keskinkilic_68 Tarih: 12.01.2008 14:26
bununla ilgli mail gönderebileceğimiz bir yer varmı bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

en azından mail göndererek bir baskı oluşturulabilir.
RedBull-Ankara Tarih: 12.01.2008 13:15
ellerine saglik
KaPLaN61 Tarih: 12.01.2008 12:51
ALLAH (C.C) razı olsun