Tartışma olayına şahit olan çocuk, annesiyle babasının ayrılacağı korkusuna kapılarak çöküntü yaşıyor.


“Eğitim ailede başlar” sloganıyla hayata geçirilen Aile Okulu Projesi'nin ikinci eğitim toplantısında konuşan Afyonkarahisar Eğitim Danışmanlık Merkezi Kurucusu Ünal Yılmaz, çocuğun yanında tartışılmaması gerektiğini belirterek, "Bu durumda çocuklarda 'annem ve babam boşanacak' korkusu yaşanır" dedi.

Ünal Yılmaz, aile, anne-baba iletişimi, anne-baba-çocuk iletişimi, aile-akraba iletişimi, aile-çevre ilişkisi ve aile-topluluk ilişkisi konularında katılımcılara bilgiler verdi.

Aile içinde saygının önemine dikkat çeken Yılmaz, "Eşler karşılıklı ilişkiler içerisinde saygıyı elden bırakmamalıdır. Anne ve baba, çocuklarının yanında yüksek sesle tartışmamalıdır. Bu durumda çocuklarda 'annem ve babam boşanacak' korkusu yaşanır. Bu korku çocuğun hayattan uzaklaşmasına neden olur. Çocuklara bir arkadaş gibi yaklaşın. O zaman göreceksiniz size neler söyleyecekler. Çocuklarınızı dinleyin. Dinlediğiniz zaman gerginlikler azalacaktır. Aile içerisinde sağlıklı bir iletişim yaşanacaktır. Güçlü birey güçlü aileyi, güçlü aile ise güçlü toplumu meydana getirir. Aileye ayrılan saatlere mümkün olduğunca uyulmalıdır. Bu konuda denge sağlanmalıdır" diye konuştu.

Aile içerisinde sözleşme yapılmasının faydalar sağlayacağını kaydeden Yılmaz, "Aile içerisinde sözleşme yapılmalıdır. Bu durumda daha sağlıklı iletişim kurulacaktır. Bu sözleşme ile birlikte çocukların kendilerine olan güveni ve sorumluluğu da artacaktır. Yapılan sözleşmeye ise uyabilecek ve uygulayabilecek maddeler eklemelidir” ifadelerini kullandı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 466
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.01.2008 00:47
Aile içinde saygı ve sevgi çok önemli.anne ve baba çoçuklarının yanında hiçbir zaman tartışma ortamına girmemeli,tartışacaksa yalnız başlarına tartışmalı.