Resûlullahın Dilinden Bazı Duâlar

Peygamber efendimiz, biz müslümanların nasıl duâ etmesi gerektiğini bildirmiştir. Bu duâlardan bazıları şunlardır:

* Allahım, bana kendi katından hidâyet ihsân eyle, kendi fazl u kereminden bana ihsân eyle, rahmetini bana akıt ve bereketlerinden bana inzâl eyle
* Allahım! Ben âcizim, sen beni kuvvetlendir. Ben zelil bir kimseyim, sen beni izzetlendir. Ben fakirim, sen beni zenginleştir yâ erhamerrahimîn.
* Allahım! Benim için takdir ettiğin herşeyin sonu hayır olmasını senden, senin merhametinden dilerim. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi
* Allahım! Cenneti ve Cennete götürecek söz ve işleri senden ister, Cehennemden ve Cehenneme sürükleyecek söz ve hareketlerden sana sığınırım.
* Allahım! Hâlde ve gelecekte bildiğim ve bilmediğim bütün iyilikleri senden ister, bildiğim ve bilmediğim hâlde ve gelecekte bütün kötülüklerden sana sığınırım.
* Allahım! Kulun ve Resûlün Muhammed sallâllahü aleyhi ve sellemin senden istediği hayır ve iyilikleri senden ister ve sana sığınıp ilticâ ettiği her şeyden ben de sana sığınırım.
* Allahım! Peygamberin Muhammed aleyhisselam, dostun İbrahim aleyhisselam, sırdaşın Mûsâ aleyhisselam, Kelîme ve ruhundan olan Îsâ aleyhisselam hürmetine, Mûsâya inen Tevrat, Îsâya inen İncil, Dâvûda inen Zebûr, Muhammed aleyhisselâma inen Kurân hürmetine, bütün peygamberlerine yaptığın vahiy hürmetine, Mahlûkâtın üzerindeki kazâ ve takdîrin, senden isteyenlere verdiğin, fakir ettiğin zenginler, zengin ettiğin fakirler, hidâyete ulaştırdığın kimseler hürmetine; Mûsâ Aleyhisselâma bildirdiğin, kulların rızıklarını böldüğün yeryüzünün, hareketten sükûna erdirdiğin dağların, ayakta tuttuğun, arş-ı âzamı taşıttığın ism-i âzamın hürmetine; Kurân-ı Kerîmde nâzil olan samed, ahad ve tâhir isimlerinin hürmetine; gündüzleri aydınlatıp geceleri karartan ismin hürmetine; azamet-i Kibriyân ve nûr-i vechin hürmetine,Senin kuvvet ve kudretinle Kurân-ı Kerîmi okuyup anlamağı ve onu bütün vücûduma duyurmanı ve bütün hareketlerimi ona uydurmamı senden dilerim. Kuvvet ve kudret ancak sendendir. Yâ erhamerrahimîn.
* Bildiğimiz-bilmediğimiz bütün iyilikleri ver, bildiğimiz-bilmediğimiz bütün kötülüklerden muhafaza et, her işimizin sonunu güzel eyle, dünya sıkıntılarından ve ahıret azabından bizi koru!
* Bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle!
* Ey hayy u kayyûm olan Allahım! Bütün işlerimi düzeltmeni, bir an bile beni kendi başıma bırakmamanı, rahmetine sığınarak senden isterim.
* İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibâdetini güzel yapan, doğru konuşanlardan eyle! Sıhhat, afiyet ve güzel ahlâk ver! Kaza ve kaderine rıza gösterenlerden eyle!
* Kulağıma, gözüme sıhhat ver! Küfürden, fakirlik ve kabir azabından, zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.
* Kurân-ı kerîmi bitirdiği zaman Resûlullah şöyle duâ okurdu:Allahım! Kurân-ı kerîm hürmetine bana rahmet eyle, Kurânı bana îmân, nûr, hidâyet ve rahmet kıl, Allahım Kurân-ı kerîmden unuttuğum oldu ise bana hatırlat, anlamadığım olduğu ise bana anlat, gece ve gündüzde Kurân okumayı bana nasib et, Kurân-ı kerîmi lehimde hüccet kıl. Ey âlemlerin Rabbi.
* Kusurlarımızı ört, korkulardan emin kıl ve borçlarımızı ödememizi nasip eyle!
* Ölünceye kadar ibâdet etmemizi, ömrümüzün hayırlı amellerle sona ermesini nasıp et ve Cennetini ihsan eyle!
* Ya Rabbi, bize dünya ve ahırette güzellik ver ve Cehennem azabından bizi koru!
* Ya Rabbi, sana ve Resûlüne itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi nasip eyle!
* Ya Rabbi, faydasız ilimden, makbul olmıyan ibâdetten ve kabul edilmiyen duâdan, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve her çeşit hastalıktan, gece ve gündüz gelecek kötülüklerden, sıkıntılardan kötü arkadaştan ve kötü komşudan sana sığınırım!

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1816
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 11:14
Allah razı olsun
DREJALI Tarih: 04.09.2005 20:00
allah razi olsun
beyazgul Tarih: 21.08.2005 13:49
Allah razı olsun...Ellerine sağlık!
intikam Tarih: 16.08.2005 21:16
Allah razı olsun kardeşim gerçekten dua etmekten çok aciziz...

Allah'a yakarmasını daha bilmiyoruz...

Nefsimizle mücadele edemiyoruz hemen yenik düşüyoruz...

Allah nefsimizi islah etsin ve O'nun merhametine ve şefkatine nail olan kullardan eylesin...
Bilk@ Tarih: 13.08.2005 21:01
Allah razı olsun......selam ve dua ile
yunus Tarih: 09.08.2005 18:22
ALLAH razı olsun kardeşim emeklerin boşa çıkmaz inşallah
Türk Tarih: 22.12.2004 20:03
Allah(c.c) razı olsun...
doritos Tarih: 22.12.2004 19:56
allahın rahmeti üzerine olsun
hüso Tarih: 22.12.2004 17:27
ÜSTAT SAGOLASIN ELLERİNE SAĞLIK