AKP'li kadın vekilden çarpıcı teklif: Doğumda kocaların da doğumhaneye girmesi zorunlu olsun.


AKP Ankara Milletvekili Aşkın Asan’dan çarpıcı teklif. Üç çocuğundan ikisi Amerika’da dünyaya getiren ve bu sırada eşi de zorunlu olarak doğumhaneye giren Asan, “Önce kamuoyunu bilinçlendirip, zihinsel dönüşümü sağlayıp ardından da erkeklerin de zorunlu olarak doğuma girmeleri için girişimlerde bulunacağım” dedi. Doğum anının eşlerin paylaşması gereken bir zaman dilimi olduğunu savunan Asan, “Kendi çocuğunun doğumuna şahit olmak erkeklerin de hakkı’’ dedi.

Amerika’da eşlerin doğuma girmesinin zorunlu olduğunu belirten Asan, yaşadıklarını ‘’Ben doğum yapmak için gittiğimiz zaman eşler doğuma giriyorlar denildi. Eşim de büyük bir istekle o an elimi tutarak, sancılarda yardım ederek bana destek oldu ve o anı da ikimiz de şaşkınlıkla yaşadık. Ben eşimin eve gitmesini istemiştim ama kanunlar gereği gidemedi. Çok heyecanlandı ama şimdi doğumlarını çocuklarımıza birlikte anlatıyoruz’’ sözleriyle dile getirdi. Amerika’da doğum yapacak kadının eşiyle birlikte bir odaya aldıklarını belirten Asan, “Korkuyorsunuz, ölebilirsiniz. Doğum anında ölenler de var. Hem de çocuğunuz olacak, kutsal bir an... Bence o kutsal anı kadının mutlaka eşiyle beraber yaşamaları gerekiyor” diye konuştu.

ACI DEĞİL KORKU AZALIR

Erkeklerin kadınların çektiği acıyı görmeleri için değil destek olmak için doğuma girmesi gerektiğini söyleyen Asan, “Zaten eşiniz orada olsa da olmasa da acı çekiliyor. Ama o korkuyu paylaşacak insanın yani eşin orada bulunması gerekiyor” dedi. Eskiden kalma bir takım adetlerin yıkılması gerektiğini söyleyen Asan, Türkiye’de doğum sırasında kadının hiçbir yakınının bulunmamasını da bu adetlere örnek olarak gösterdi.

ADETLER YIKILMALI

Asan, bu önerisine muhafazakâr kesimin karşı çıkıp çıkmayacağı sorusuna ise, “Zannetmiyorum. Çünkü doğum anı utanılacak, ayıplanılacak bir şey değil’’ yanıtını verirken, erkeklere şu tavsiyelerde bulundu: “O anda eşleri acı çekiyor ve gerçekten kocalarına ihtiyaçları var. Ölümü en fazla o an arzular kadın. Ben mesela bin defa ölmeyi isterdim o anda. Tabularını yıksınlar ve gerçekten bu olaya tanıklık etsinler. O kutsallığın, o güzelliğin paylaşılması gerekir..’’

AKP ANKARA MİLLETVEKİLİ AŞKIN ASAN

İstemeyen kadın vekiller var

Asan, görüştüğü bazı kadın milletvekillerinin de önerisine sıcak bakmadığını belirterek, ‘’Bence zorunlu olması gereken bu uygulamaya karşı çıkan kadın vekillerin yanısıra erkekler de ‘Biz zaten dışarıda dokuz doğuruyoruz’ diyerek karşı çıkıyor. Dokuz mokuz doğurdukları yok. Dışarıda sigara içip keyif yapıyorlar. Kadın en çaresiz olduğu anda yanlız bırakılmamalı” dedi.

Baba adayları çekingen yaklaşıyor

BEN GİRMEK İSTERDİM

EŞİ Semiha Şakir Doğum Evi’nde önceki gün doğum yapan Mehmet Türk, AKP’li Aşkın Asan’ın önerisine destek çıktı. Türk, “Oğlumun doğumuna şahit olmak isterdim. Maalesef olamadı. Hamilelik sürecinde eşinizin yanındasınız fakat doğuma giremiyorsunuz. Bu insanın okulu bitirip diploma törenine girememesine benziyor dememeye benziyor” dedi.

RAHATSIZ OLURUM

Arkadaşının doğum yapan eşini ziyarete geldiğini söyleyen Mahmut Yıldız, nişanlı olduğunu fakat eşinin doğumunda bulunmak istemediğini söyledi. Yıldız, “Eşimin doğumuna girersem orada doktor erkek olursa bir Türk erkeği olarak rahatsız olurum. Doğuma girdiğimde doktor kadın olursa o da benden çekinebilir. Eşler doğumu izlemeli fakat bunu ameliyathanede değil başka bir ortamda yapmalı. Mesela kapalı devre televizyondan izleyebilirler” dedi.

MUTLAKA YASALAŞMALI

Mİlletvekİlİ Aşkın Asan’ın önerisine destek verdiğini ifade eden İbrahim Sebepli, “Avrupa’da eşler doğuma rahatlıkla girebiliyor. Bunun devlet hastanelirinde de geçerli olması lazım. Doğum sırasında eşinin yanında bulunarak ona destek olmak çok önemli. Erkekler eşlerinin doğum sıkıntılarını görerek onlara daha sevecen yaklaşır” şeklinde konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3010
favori
like
share
Hakan Tarih: 21.01.2008 07:47
[QUOTE=SiYaH_İnCi;2342131]söz benm eşimin doğumuna gircem :78:

:72:
fıstıkkız Tarih: 20.01.2008 22:05
ben kendi adıma konuşuyum eşimin doğum esnasında yanımda olmasını istemem,

insanların özel anları var eşlerin bile görmesini istemediği ve doğum anıda benim için çok mahremdir
mihmandar Tarih: 20.01.2008 20:07
doğum yapmak gerçekten mucize bir olay çok ta acı veren bir olay ama sonucunda güzel bir olay yaşandığı için herşeye olağanüstü bir şekilde dayanabiliyorsunuz. Ama bu olaya tek başınıza katlanıyorsunuz anne olurken yalnız kalıyorsunuz bu anda şayet katlanabiliyorsa eşin de doğuma girmesi BİRLİKTE ANNE-BABA OLMAK çok güzel olur diye düşünüyorum ben.

Yakın zamanda kızım doğum yaptı mesleğinden dolayı eşiyle beraber doğuma girdiler anlattıklarına göre çok güzel bir duygu. Tabi en babayiğit baba adayı bile eşini böyle acı çekmesine dayanamaz ama bu duyguyu paylaşmak isteyene de müsade edilmesi çok iyi olur. güzel bir öneri

haydi babalar doğuma:72:
Grace Tarih: 18.01.2008 10:15
Herkes kaldıramıyabilir tabii zorunlu olmamalı :3:
SU-PERISI Tarih: 18.01.2008 09:45
girmeleri tabi çok güzel olur ama en güzeli istege balı olmalı.
DeMiR Tarih: 18.01.2008 08:12
isteyenler için serbest olsun arkadaşlar zorunlu tutmak ta neyin nesi yaa
SiYaH_İnCi Tarih: 17.01.2008 14:53
söz benm eşimin doğumuna gircem :78:
Sindy Tarih: 15.01.2008 09:39
gitsinler tabikide, oyle bir anda eslerine destek olmus olurlar:3: