Dünya genelinde 2005 yılında 15 milyon olan hasta sayısının 2050’de 114 milyona ulaşması bekleniyor...MERSİN-Alzheimer Derneği Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşmet Hanağası, dünya genelindeki Alzheimer hastasının 2005 yılında 15 milyon olarak belirlendiğini, 2050 yılında sayının 114 milyona ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Doç. Dr. Haşmet Hanağası, Alzheimer Derneği Mersin Şubesince düzenlenen eğitim toplantısında, hastalığın genellikle 65 yaşından sonra görülen en sık bunama nedeni olduğunu söyledi.

Alzheimerın, dünyada giderek artan yaşlı nüfus nedeniyle her geçen yıl daha da büyüyen bir sağlık problemi haline geldiğini ifade eden Hanağası, 2005 yılında yapılan incelemelerde hasta sayısının 15 milyon olarak belirlendiğine dikkati çekti. Hanağası, “2050’de hasta sayısının 114 milyona ulaşması bekleniyor” dedi.

Alzheimer hastalığı konusunda yapılan tedavilerin her geçen gün daha da geliştiğini belirten Hanağası, “Alzheimer hastalığına yakalananlar kadar bakanlar da zor bir dönem geçirir. Bu nedenle, sadece hasta ile değil, bakıcılarıyla da yakından ilgilenilmeli” diye konuştu.

İçel Sanat Kulübü’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda Alzheimer hastasının yakını katıldı.

Ntv

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 412
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 15.01.2008 15:26
Alzheimer hastası kadar bakan kişi içinde çok zor.