Kış hastalıklarına dikkat !
Kış mevsiminde boy gösteren üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuğa daha dayanıksız olan çocukları, büyük oranda etkiliyor.

Özellikle çocuklarda nezle, grip, faranjit, larenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ve zatürre gibi hastalıklar önemli miktarlarda artış gösterirken, uzmanlar soğuktan korunmak ve kışı en az zararla atlatmak için "sağlığınıza önem verin" uyarısını yapıyor.

Kış aylarında vücudun normalden daha fazla enerji harcadığına dikkat çeken Doruk Tıp ve Cerrahi Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Handan Aydoğdu, "Bu enerjinin karşılanmaması vücudun direncinin düşmesine neden olur. Direnci düşük vücut ise enfeksiyonlara açık hale gelir. Kış mevsiminde çocukların bir numaralı düşmanı olan solunum yolu enfeksiyonları, özellikle çocukları, yaşlıları ve hamileleri olumsuz etkiliyor" dedi.

Aydoğdu, soğuk havanın özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıkları tetiklediğini, dolayısıyla bronşit ve astım gibi ciddi sağlık sorunlarının baş gösterdiğini ifade etti. Kış mevsiminde enfeksiyonlar ağır geçtiği için korunma tedbirlerine özen gösterilmesinde fayda olduğunu belirten Aydoğdu, "Çocuklar başta olmak üzere yaşlılar, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişiler, havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalılar. Soğuğa çıkarken giysilere özen gösterilmeli ve soğuk havadan koruyacak biçimde giyinilmeli. Soğuktan korunurken, aşırı terlememeye de dikkat edilmeli" diye konuştu. Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları gerektiğini bildiren Aydoğdu, kalp hastası olanların da çok soğukta yürümemeleri gerektiğini hatırlattı.

Mevsimsel koşullara bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların önüne geçmek için grip ve özel hastalık aşılarının yaptırılmasının önemine değinen Aydoğdu, "Grip aşısı bağışıklık sistemini güçlendiriyor" dedi. Aşılanamayacak yaştaki bebekler için de anne babaların kendi grip aşılarını yaptırmaları virüslerin yayılmaması için iyi bir tedbir olabilir diyerek sözlerini sürdürdü.

Kış mevsiminde kalabalık ve hastalardan uzak durulmasının önemine değinen Aydoğdu, balık yağı, çinko gibi besin takviyesi ve protein içerikli gıdaların alınması gerektiğini ifade etti. Diğer bir önlem olarak da grip mikrobu taşıyan yetişkinlerin çocukların çevresindeyken maske kullanabileceğini hatırlatan Aydoğdu, bütün bunların yanında grip hastalığından kurtulmanın en önemli yolunun istirahat olduğunun altını çizdi.

"SABAH KAHVALTISI AKSATILMAMALI"

Kış günlerinde sabah kahvaltılarına ve enerji verecek meyve, sebzelere de ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Aydoğdu, soğukta özellikle hamilelerin mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermesi, toplu mekanlardan uzak durması ve maske ile korunmaları gerektiğini kaydetti. Aydoğdu, kış mevsiminin vücuttaki olumsuz etkisini yok etmek için bol bol C vitamini tüketilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Aydoğdu, kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinin başında kurubaklagiller geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Özellikle etli kuru fasulye veya nohut haftada en az bir gün tüketilmeli. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek gibi kurubaklagiller iyi birer protein kaynağıdır. Yüksek oranda protein içeren kırmızı eti, protein yönünden fakir olan sebzelerle beraber tüketmekte fayda var."

Kış mevsiminin geldiğinin habercilerinden birisinin de grip salgını olduğunu belirten Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kış aylarında daha fazla C vitamini tüketmek için bolca limon, portakal gibi turunçgillerle beslenmek gerekiyor. Ancak, özellikle kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz ve rokada bulunan C vitamini miktarının, portakal, mandalina ve limonda bulunan C vitamini miktarından daha fazla olduğunu unutmamak gerekir."

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 415
favori
like
share
eskitoprak Tarih: 15.01.2008 15:46
fazlasida asiri olmuyormu ablam
SU-PERISI Tarih: 15.01.2008 15:21
kış hastalıklarından korunmak için bolca c vitamini alınmalı.
civciv Tarih: 15.01.2008 14:36
paylaşım için teşekkürler.
eskitoprak Tarih: 15.01.2008 12:55
bende hastalanmadim ama herkes diyor sabah kahvaltisi yap ama ben yapmiyorum
diyorum belkim sabah kahvaltisi yaparsam hastalanirim
Sylar Tarih: 15.01.2008 12:32
bende hep yapardım..bu kış kahvaltı yapmadan çıkıyorum evden..
Allah a şükür pek sağlık sorunu yaşamadım ama dikkat etmek gerek..
eskitoprak Tarih: 15.01.2008 11:55
bende size tesekkur ederim
Hakan Tarih: 15.01.2008 11:51
[FONT="Fixedsys"]Paylasimin icin tsk ederim arkadasim
eskitoprak Tarih: 15.01.2008 11:51
valla ben hic sabah kahvaltisi yapmiyorum pazar gunleri haric