Mezhepsizlerin fikirlerinden bazıları
Sual: Bir kimsenin mezhepsiz olduğu nasıl tanınır?
CEVAPMezhepsizler değişiktir, kimi Mutezilenin, kimi Cebriyyenin, kimi Şianın, kimi Vehhabinin bazı fikirlerini, kimisi her gruptan bazı fikirleri benimsiyorlar. Fikirlerini benimsedikleri ve kaynak olarak gösterdikleri şahıslardan bazıları şunlardır:

Ahmet Kadiyani; Behaullah, Beykiyef, C. Efgani, Ebul ala Mevdudi, Hasan el Benna, Hasan Sabbah, İbni Hazm, İbni Kayyimi Cezviyye, İbni Rüşd, İbni Sebe, İbni Teymiye, İzmirli İsmail Hakkı, M. Şevkani, M. Abduh, M. bin Abdülvehhab Necdi, Makdisi, M. Hamidullah, M. Ebu Zehra, M. İkbal, M. Sıddık Hasan Han, N. Elbani, Reşat Halife, Reşit Rıza, S. Kutup, Seyyid Sabık, Şeyh Bedrettin, Yusuf Kandehlevi, Yusuf Kardavi, Zuhayli vs.

Mezhepsizleri tanımak için fikirlerini, inançlarını bilmek gerekir. Fikirlerinden bazıları şöyledir:

Mezhep taassubu tabirini çok kullanırlar. İctihad kapısı açık derler, sapık görüşlerini ictihad gibi gösterirler.

Telfîkı savunurlar. Mezhepleri birleştirmeye kalkarlar. Hangi mezhepteki hüküm akıllarına yatarsa onunla amel etmeye çalışırlar. Abduh gibi masonları mezhepler üstü müctehid kabul ederler.

Mezhepler bid"attir, Sahabenin mezhebi mi vardı derler.

İmam-ı a"zama, imam-ı a zam demezler, Ebu Hanife derler.

Eshab-ı kiramdan çoğunu kötülerler. [Halbuki hepsi Cennetliktir. (Hadid 10)]

Bir kısmı, cin ve miracı inkâr eder. Bir kısmı mucizeleri, bir kısmı da kerameti inkâr eder.

Cennette de Allahü teâlâ görülmez derler. Halbuki Kıyamet suresinin (Kıyamet günü ışıl ışıl parlayan yüzler, Rablerine bakacaklardır) mealindeki 22 ve 23. âyetlerini açıklayan Peygamber efendimiz, dolunaya bakıp buyurdu ki:
(Rabbinizi de, [ahirette] böyle göreceksiniz.) [Buhari]

Günah işleyen namaz kılmayan kâfirdir, amel imandan parçadır derler.

Peygamberden, evliyadan yardım istemek şirktir, çünkü ölü işitmez derler. Halbuki Kur"anda (Onlar ölü değildir) buyuruluyor. Hadis-i şerifte de, (Kâfir ölüsü de işitir) buyuruluyor. (Buhari)

Kabir sualini, kabir azabını inkâr ederler.

Ölüye, dua fayda etmez derler. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Dirilerin duaları sebebi ile, ölülere dağlar gibi çok rahmet iner.) [Deylemi]

Sıratı, mizanı, şefaati inkâr ederler. Halbuki bunların hak olduğu âyet ve hadisle sabittir.

İskata, telkine ve kabir azabına inanmazlar. Halbuki bu konularda da sahih hadis-i şerifler vardır.

Yalnız Kur"an derler, bazıları da Kitap, Sünnet derler, dindeki dört delili inkâr ederler.
Bir çok hadis-i şerife uydurma damgasını basarlar, İsrailiyat derler. Halbuki hiçbir İslam âliminin kitabında uydurma hadis olmaz.

İyi iş yapan Hıristiyan ve Yahudiler de Cennete girecek derler. Halbuki Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Bana iman etmeyen Yahudi ve Hıristiyan Cehenneme girecektir.) [Hakim]

Kur"an değişmiştir derler. Halbuki (Onu biz indirdik, biz koruruz) buyuruluyor. (Hicr 9)

Namaz üç vakittir derler. Hadis-i şerifte, (Namaz beş vakittir) buyuruluyor. (Buhari)

Yanlış olarak, dinimize aykırı olarak İslami görüş, İslam düşüncesi, İslam felsefesi, İslamcı, Allah"ın mucizesi gibi tabirler kullanırlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 673
favori
like
share
by_KaRizMa Tarih: 18.01.2008 21:48
eline salik
ABDALWAHID Tarih: 18.01.2008 00:18
selaamun aleykum

hmmmm, peki ehli sünnet daha kaldimi?
masha allah ne kadar alim varsa hepsini siralamis
acizane benim tanidiklarimdan biri ebu el ala mevdudi rahimehullah pakistanli ve hanefi mezhebine mensub bi alimdi, hatta ailesi tasavvuf ehli, köklü bi ailenin cocugu. Pakistanda daha dogrusu o zamanin hindistaninda islami hareketin önderiydi, bu insanin muhakkak hatalari vardir ama kalkipta bu denli elestirmek....bilmiyorum dogrusu el insaf yani.

Hasan el Benna ve seyyid kutub da misirli ihvani müsliminin kurucularindan, adamlar seri kurallar tatbik edilisin diye hayatlarini ortaya koydular, onlari elestirenler acaba islam adina ne yapmislar?

Ibn hazm enduluslü bi alimdi, eskilerde yasamis, yani zamanimiz alimlerinden degil, mezhebsiz olmasi dogru degil, bilakis kendisi bi müctehid olup kendi mezhebi vardi, zahiri mezhebinin kurucusu nitekim ibn hazmdir rahimehullah

ibn kayyim, ibni teymiyyenin talebesi olup, kendi zamanlarinda cereyan eden mutezile taifesine karsi tavir gösteren büyük ehli sünnet alimi, fikihta bunlar hanbeli mezhebine mensubtu, ibn teymiyye rahimehullah ehli sünnetin akidesini kitaba dökmüs, hayatini sürgün olarak gecirmek zorunda kalmis, biz islam adina ne kadar mücadele ettik?


ibn abdulvehhabta yine necidli fakat hanbeli fikihna mensub, kendi zamaninda bidat ve sirk ile adeta savas acmis, batila karsi mücadele etmis, fenami yani? bizdede hurafe kol geziyo vesselaaam!

yusuf kandehlevi ise yine pakistanli, cemaati teblig kurucusu, bunlar tamamiyla hanefi mezhebine mensub insanlar, sokak sokak gezip kahvehanelere girip insanlari camiye cemaate cagiriyorlar, bizzat benimde tanidigim arkadaslar var, cok mülayim insanlar. sonra hayattussahabe kitabinin müellifi, dost tv bu kitabtan program yapmis, onlardami sapiK?

Gelelim Kardaviye, Yusuf el kardavi misirli fakat katarda yasiyor, kendi memleketinde siyasi idare ile ters düstügü icin bir nevi sürgün hayati yasiyor. Uluslar arasi islami toplantilarin hemen hemen hepsinde davetlidir, zamanimiz alimlerinden, islamda helaller ve haramlar adli kitabin müellifi...

Vel hasil kelaam, anladigim kadariyla bu sual cevab su isikci cemaatinin sitesinden alinmis, yahut ömer öngüt efendiden, kendileri insanlari tekfir etmekten hic kacmaz, degisik bi tip yani.
Erbakan dahi sapik ona göre.....yazinin basinda demistim daha kim kaldi diye
evet yine soruyom daha kim kaldi güvenecegimiz?

vesselamu aleykum