ÖNEMLİ: Bu makale, kayıt defterini değiştirmeyle ilgili bilgiler içermektedir. Kayıt defterini değiştirmeden önce, yedeklediğinizden ve bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi anladığınızdan emin olun.


Bilginin uygulandigi durum:
• Microsoft Windows 2000 Server
• Microsoft Windows 2000 Professional Edition
• Microsoft Windows XP Home Edition
• Microsoft Windows XP Professional Edition
• Microsoft Windows NT Server 3.5
• Microsoft Windows NT Server 3.51
• Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition
• Microsoft Windows NT Workstation 3.5
• Microsoft Windows NT Workstation 3.51
• Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition


™zet
Yazıcılar klasöründen veya Yazdırma Yöneticisi'nden bir yazıcıyı kaldırdığınızda, yazıcı sürücüsü dosyası sabit disk sürücüsünden kaldırılmaz. Bu makalede, bir yazıcı sürücüsü dosyasının bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız kullanabileceğiniz bir yordam açıklanır. Aşağıdaki yordam, bir yazıcıyı kaldırıp yeniden yükleyerek sürücü dosyasının yeniden yüklenebilmesini sağlar.


Windows XP

Windows XP, sürücü dosyalarının silinebileceği bir kullanıcı arabirimi özelliği ekler; bu nedenle, Windows 2000 ve öncesine yönelik adımlar artık gerekli değildir. Windows XP'de yazıcı sürücüsü dosyalarını silmek için:

1. Başlat'ı ve sonra Yazıcı ve Fakslar'ı tıklatın.
2. Dosya menüsünde, Sunucu Özellikleri'ni tıklatın.
3. Sürücüler sekmesinde, silmek istediğiniz yazıcı sürücüsünü ve sonra Kaldır'ı tıklatın.


Windows 2000 ve Öncesi

[COLOR="yellow"]UYARI: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunları çözebileceğiniz konusunda garanti veremeyiz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.

1. Windows NT 4.0/Windows 2000'de Printers (Yazıcılar) klasörünü veya Windows NT 3.5x'te Print Manager'ı kullanarak yazıcıyı kaldırın.

2. Windows NT 3.5x veya 4.0'da, Control Panel'de (Denetim Masası) Services'ı (Hizmetler) çift tıklatın ve sonra Spooler (Biriktirici) hizmetini durdurun. Windows 2000'de, Denetim Masası'nda Yönetimsel Araçlar'ı ve sonra Hizmetler'i çift tıklatın, ardından Biriktirici hizmetini durdurun.

3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni (Regedt32.exe) çalıştırın ve aşağıdaki alt anahtara gidin (bunun tamamının bir yol olduğunu ve okunabilir olması için alt satıra kaydırıldığını unutmayın):
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print\
Environments\Windows NT x86\Drivers\Version-x\

NOT: Windows NT 3.51 için Version-1, Windows NT 4.0 için Version-2, Windows 2000 için Version-3 kullanılır ve de kaldırdığınız yazıcının adıdır.


4. Sağdaki değerleri ve dosya adlarını not alın.

5. Yazıcı sürücüsü anahtarı seçili olarak, Düzen menüsünde Sil'i tıklatın.

6. Aşağıdaki dizine gidin ve 4. adımda not aldığınız yazıcı sürücüsü dosyalarını silin:
%SystemRoot%\System32\Spool\Drivers\

NOT: olarak Intel, MIPS, Alpha veya PPC kullanılır. Yazıcı sürücüsünü yüklediğiniz Windows sürümüyle klasörü eşleştirmek için aşağıdaki tabloya bakın:

w32x86\0 : Intel Windows NT 3.1 yazıcı sürücüleri
w32x86\1 : Intel Windows NT 3.5x yazıcı sürücüleri
w32x86\2 : Intel Windows NT 4.0 yazıcı sürücüleri
w32x86\3 : Intel Windows 2000 yazıcı sürücüleri
Win40\0 : Windows 95 yazıcı sürücüleri

NOT: Biriktirici hizmetini durdurduktan sonra, dosyaların (Rasddui.dll gibi) kullanılmakta olduğunu bildiren bir hata iletisi nedeniyle yukarıdaki dizin yapısındaki dosya ve klasörleri silemezseniz, Biriktirici hizmetinin başlangıç türünü Devre Dışı olarak ayarlayın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra da dosya ve klasörleri yeniden silmeye çalışın. Dosyaları sildikten sonra, Biriktirici başlangıç ayarını Otomatik değerine geri ayarlayın.


7. Windows NT 3.5x veya 4.0'da, Control Panel'de (Denetim Masası) Services'ı (Hizmetler) çift tıklatın ve sonra Spooler (Biriktirici) hizmetini başlatın. Windows 2000'de, Denetim Masası'nda Yönetimsel Araçlar'ı çift tıklatın, Hizmetler'i çift tıklatın ve sonra Biriktirici hizmetini başlatın.

8. Windows NT'yi kapatıp yeniden başlatın. Biriktirici hizmetini durdurup yeniden başlatmak yeterli değildir.

9. Windows NT 4.0/Windows 2000'de Printers (Yazıcılar) klasörünü veya Windows NT 3.5x'te Print Manager'ı (Yazdırma Yöneticisi) kullanarak yazıcıyı yeniden yükleyin.

10. Kaldırılan yazıcı sürücüsüyle ilişkili %windir%\inf\oem?.inf dosyasını silin. Bu, yeni yazıcılar eklediğinizde yazıcıyı seçim listesinden kaldırır.

NOT: Yukarıda listelenen adımlara ek olarak, yazıcının ilişkili Unidriver modülünü (Rasdd.dll, Pscript.dll veya Plotter.dll) silmek de gerekebilir. Yazdırma işlemi başlatılmışsa veya bir işlem dosyayı kullanıyorsa, dosya açılmaya karşı kilitli olacağı için silinemez. Sürücünün bırakılması için dosya yeniden adlandırılabilir veya sistem yeniden başlatılabilir. Belirli bir yazıcı için hangi Unidriver modülünün kullanıldığını görmek üzere Printer.inf dosyasına başvurun.

NOT: Dec Alpha platformlarında Windows NT için, X86 platformuna yönelik adımları izleyin ve w32x86 dizininin tüm yinelemeleri yerine w32Alpha kullanın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 6151
favori
like
share
FreddyKrueger Tarih: 15.11.2008 09:44
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=yemre tell;3056163]yazıcı hata nasıl düzeltilir

Ne HataSı Var Ki Arkada$ım ?
yemre tell Tarih: 13.11.2008 19:33
yazıcı hata nasıl düzeltilir