Saç dökülmesi, erkeklerde daha sık olmasına rağmen kadınlarda da görülüyor ve psikolojik etkisi erkeklere göre çok daha fazla oluyor.

Saç dökülmeleri; kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler veya bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilir ancak çoğunlukla bir nedene bağlanamaz. Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması da dökülmeyi etkileyerek artırabilir. Kadınlarda bölgesel dökülme yerine seyrelme tarzında dökülmeye daha sık rastlanır. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr.Esra Özgüroğlu saç sağlığı ile ilgili şu bilgileri veriyor.

SAÇLARIN ÖMRÜ

Vücudun diğer hücreleri gibi saç hücrelerinin de genetik olarak şifrelenmiş bir ömür süresi vardır. Dökülen saçların ömürlerinin kısa olarak planlandığı düşünülür. Bazı ilaçlarla, dökülmeye başlayan bu saç hücrelerinin ömrü uzatılmaya çalışılır. Ancak bu ilaçlar kullanıldığı dönemde kısmen etkili olsa da ilacın kesilmesi ile eski dökülme durumuna geri dönülür.

SAÇ EKİMİ NASIL OLUR?

Günümüzde ise saç ekimi artık mikro greft tekniği olarak bilinen 1-2 kıl hücresinin ekimi şeklinde yapılıyor. Saç ekiminde en önemli kriter saç ekimi yapılacak alanla, saçın alındığı alan arasındaki orandır. Tüm saçın 3'te 1 ve daha az oranındaki dökülmelerde saç ekimi ile elde edilecek estetik sonuçlar çok iyidir. Daha geniş alanlardaki dökülmelerde alanın genişliğine bağlıolarak estetik başarı düşer, ekim sonrası elde edilen saç yoğunluğu biraz daha az olur. Başarıyıetkileyen bir diğer önemli etken de ekibin tecrübesidir. Saçın ekim yönü, açısı, yoğunluğu ve hücrelerin efektif dağılımı estetik görünümü çok etkiler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 506
favori
like
share
Grace Tarih: 21.01.2008 11:43
Diyet yapınca bayağı bir döküldü benim saçlarım bide üstüne kuaförlerde dökülüyo saçların çok deyince bayağı bir üzülmüştüm ama şimdi normale döndüteşekkürler Sindy..
SU-PERISI Tarih: 21.01.2008 11:39
teşekkürler sindy.
kuber Tarih: 21.01.2008 11:26
paylaşım için teşekkür sindy