Böbrek taşı, böbreklerde tümör, daralma gibi problemler yaşayan hastalara, ağrı çekmeden ve kısa sürede sosyal yaşama dönebilme imkanı veren kesisiz kapalı ameliyat yöntemi “Perkütan Nefrolitotomi”, artık Yüksek İhtisas Hastanesi'nde de uygulanmaya başladı.

Yüksek İhtisas Hastanesi Üroloji Klinik Direktörü Doç. Dr. Ahmet Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Perkütan Nefrolitotomi yönteminin, böbrek taşı hastalığının tedavisinde uygulanan açık ameliyat ve dışardan taş kırma yöntemlerine alternatif olduğunu söyledi.
Perkütan Nefrolitotomi yönteminin, Ankara'daki devlet hastaneleri içerisinde ilk defa Yüksek İhtisas Hastanesi'nde uygulanmaya başladığını belirten Yazıcıoğlu, “İlk olarak geçen yıl uygulamasını yaptığımız yönteme, cihazda çıkan bir arıza yüzünden ara vermiştik. Ancak, ameliyatları yaklaşık 1 aydır düzenli olarak yapmaya başladık” dedi.

“AĞRI YOK DENECEK KADAR AZ”

Perkütan Nefrolitotomi yönteminin açık ameliyat yönteminden çok farklı olduğunu belirten Yazıcıoğlu, açık ameliyatta vücutta derin kesiler olduğu için hastanın sosyal yaşama dönebilme süresinin 2-3 ayı bulduğunu, ameliyat yerindeki hassasiyetin ağrıya neden olabildiğini kaydetti.

Dışardan taş kırma yönteminde ise kırılan taşların doğrudan vücuttan atılamadığını, taşların idrar yolu ile vücuttan çıktığını belirten Yazıcıoğlu, “Bu yöntemde, taşların tamamı bir anda vücuttan çıkmıyor. İdrar yolu ile vücuttan atılan taş, bu süreçte hastaya ağrı veriyor. İşlem uzun sürüyor” dedi.

Kapalı cerrahi yöntemi olan Perkütan Nefrolitotomi de ise ameliyatın, vücutta açılan küçük bir kesiden yapıldığını, bu nedenle ameliyata bağlı ağrının çok az olduğunu vurgulayan Yazıcıoğlu, “Ameliyat yeri çok küçük olduğu için, hastanın ağrısı yok denecek kadar az oluyor. Ameliyat yerine pansuman gerekmiyor. Yaranın iyileşme süresi 2-3 günü geçmiyor. Hasta, ameliyat sonrasında olağanüstü bir durum gelişmediği sürece 1-2 gün içinde taburcu olabiliyor ve bu süreci minimum ağrı ile geçiriyor” dedi.

“MALİYETİ DEVLET KARŞILIYOR”

Yazıcıoğlu, Perkütan Nefrolitotomi ile ameliyatın maliyetinin açık ameliyata göre daha pahalı olduğunu belirterek, “Diğer yöntemlerle tedavi şekillerinde hastanın iş gücü kaybı göz önüne alındığında maliyetin çok da fazla olmadığı düşünülmelidir” diye konuştu.

Hastaların, bu yöntemle ameliyat edildiğinde herhangi bir fark ödemek zorunda olmadıklarını ifade eden Yazıcıoğlu, maliyetin tamamının devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Ameliyatları yapan ekipte yer alan operatör Dr. Levent Işıkay da ameliyatın toplam 2-3 saat sürdüğünü belirttti.

Perkütan Nefrolitotominin, ameliyathanede ve anestezi altında uygulandığını belirten Işıkay, yöntemin, uygun hastalara alternatif tedavi olarak sunulduğunu kaydetti. Işıkay, “Hastanın genel durumu uygunsa, ameliyat edilebilir. Olası tedavi yöntemlerini hastaya sunuyoruz ve hasta ile birlikte onun için en uygun yönteme karar veriyoruz” diye konuştu.

“KOMPLİKASYONLAR GÖRÜLEBİLİR”

Bu yöntemde de diğer açık ameliyatta olduğu gibi komplikasyon görülebilme riskinin olduğunu anlatan Işıkay, “Böbrekte kanama, giriş yerine bağlı olarak akciğerde kısmi sönme (pnömothorax), toplar damarda a-v fistül (böbrekte atardamarla toplar damar arasında pencere açılması) gibi muhtemel komplikasyonlar görülebilir” dedi.

Işıkay, bugüne kadar yapılan ameliyatların başarı oranının yüzde 95 olduğunu bildirdi.

Hastanın, ameliyat olduktan bir gün sonra, böbreğinde taş kalıp kalmadığının edildiğini belirten Işıkay, hastanın 2-3 hafta sonra da son bir kez kontrole çağrıldığını sözlerine ekledi.

“HERKESE TAVSİYE EDİYORUM"

Perkütan Nefrolitotomi yöntemi ile 2 gün önce ameliyat olan Abdullah Ökten (54), 23 yıl önce açık ameliyatla böbreğinden taş alındığını belirterek, “O zaman ameliyat sonrasında çok ağrım vardı. Uzun süre ayağa kalkmakta zorlandım” dedi.

Aradan geçen yıllar içerisinde böbreğinde tekrar taş oluştuğunu ifade eden Ökten, bu yöntemle yapılan ameliyat sonrasında ağrısının çok az olduğunu ve kısa sürede ayağa kalktığını söyledi. Ökten, “Allah, doktorlarımdan razı olsun. Herkese tavsiye ediyorum, korkmadan ameliyat olsunlar” diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 781
favori
like
share
fundafunda Tarih: 23.01.2008 04:12
sağol bilgiler için...
CA-CHALLENGE Tarih: 23.01.2008 02:18
paylaşımın için saol nerqish.
nazlıı Tarih: 23.01.2008 02:01
teşekkürler bilgiler için...
DİDEM Tarih: 22.01.2008 23:29
değerli bilgilerin için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 22.01.2008 15:50
paylaşımın için saol nerqish.
Sylar Tarih: 22.01.2008 10:02
böbrek taşı ağrısı gerçekten dayanılmaz oluyor..
İnşaallah bir tek yerle sınırlı kalmayıp yayılır.