PHP (Personel Home Pages) ilk olarak Rasmus Lerdorf tarafından, kendi kişisel web sayfasını yazmak için 1990 yıllarında geliştirmiştir. PHP HTML ‘ye gömülü (HTML -embed) bir betik (script)dilidir. Yani PHP, HTML kodları arasına gömülerek yazılan bir dildir. Ancak HTML içine gömülü olan PHP kodları çalıştırıldığı zaman kullanıcı tarfında sadece bir HTML çıktısı olarak görünür. Bu durum şu anlama gelmektedir; PHP kodları server tarfında çalışmaktadır. İsterseniz PHP ‘nin nasıl çalıştığını sonraki bölümde anlatayım.

PHP ile Neler Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi HTML sayfaları statik yapıya sahiptir. Yani HTML ‘de ne yaparsanız, sadece yaptığınız şeyleri görürüsünüz. Daha doğrusu HTML ‘de kullanıcıdan gelecek olan verileri kullanamazsınız, yani sadece kullanıcılar burada sizin yaptığınız şeyleri görürü ve kullanır. Bundan dolayı kullanıcılar burada pasiftir. Oysa PHP kullanarak dinamik sayfalar oluşturabilir ve kullanıcıları aktif hale getirebilirsiniz.


PHP şunları yapabilirsiniz;
• Veritabanı bağlantılı uygulamalar
• Dinamik olarak oluşan grafikler
• Kullanıcıya, tarayıcıya ve tarihe göre özel durumlar veya içerikler
• Anketler
• Tartışma forumları
• Elektronik ticaret uygulamaları
• Web tabanlı e-posta uygulamaları
• XML verilerini okuma ve oluşturma
v.s..

PHP Nasıl Çalışır


PHP ‘nin nasıl çalıştığına geçmeden önce HTML sayfalarının nasıl çalıştığını anlatalım. HTML(Hyper Text Markup Language) web sayfaları HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) sayasinde sizin bilgisayarınızın sabit diskine gönderilir, bu sayede siz bir sayfaya giridiğinizde gerekli dosyalar sizin bilgisayarınıza iner. Bu inen dosyalar sizin bilgisayarınızdan çalışır, kullandığınız web istemciniz yorumlayarak görüntüleri ekrana getirmektedir. Dolayısıyla HTML ‘ye kullanıcı taraflı çalışan betik dili denmektedir.

HTML ‘nin nasıl çalıştığını anlattıktan sonra, PHP betik dilinin nasıl çalıştığına geçelim. Bu konu web programcılığına ilk başlayanlar için anlaşılması zor olabilir ancak, ileriki yazılarımda bu konunun anlaşılması için örnekler vereceğim. Daha önce de dediğim gibi, PHP sunucu taraflı bir betik dili. İlk olarak yazılacak PHP kodları HTML içine içine gömülerek yazılır. Daha sonra uzntısı “PHP” olarak kaydedilir. Kullanıcı “PHP” uzantılı dosyayı web istemcisinden çağırdığında HTML içine gömülü olan PHP kodları, server tarafında bulunan PHP yorumlayıcısı tarafından yorumlanır ve çıktıları HTML ‘nin gömülü yerine HTML ‘nin anlayacağı bir dile çevirir, bundan sonrası bildiğiniz gibi HTML ‘nin çalışma mantığına göre çalışır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4706
favori
like
share
q7_muratcan Tarih: 13.12.2011 13:09
daha anlaşılır bir şekilde olabilirdi
THE PCKOPAT Tarih: 12.10.2008 14:50
GUZEL OLMUS ELLERINE SAGLIK
FreddyKrueger Tarih: 08.10.2008 14:51
[QUOTE=BurGay!;2969343]peki bişey sormak istiyorum inşallah yardımcı olursunuz ben "apache" programını bulamıyorum netten de indiremiyorum web sitesine baktım fakat gereksiz çok şey vardı hiçbiride indirilebilir türden "apache" değildi nasıl yada nerden bulablirim yaa ??? (yardımcı olursanız sevinirim)

[url]http://www.main-board.com/webmaster-programlari/69775-apache-kurulum-resimli-anlatim.html[/url]
BurGay! Tarih: 07.10.2008 17:59
peki bişey sormak istiyorum inşallah yardımcı olursunuz ben "apache" programını bulamıyorum netten de indiremiyorum web sitesine baktım fakat gereksiz çok şey vardı hiçbiride indirilebilir türden "apache" değildi nasıl yada nerden bulablirim yaa ??? (yardımcı olursanız sevinirim)
abcd1 Tarih: 01.08.2008 22:06
eline saglık cok guzel anlatmışsın..
suskun47_ Tarih: 29.07.2008 12:28
güzelmiş
mazmutu Tarih: 27.05.2008 23:22
ii tanıtım kardeşim