Genellikle kadınlara özgü olduğu zannedilen meme kanseri, düşük oranda da olsa erkeklerde de görülebiliyor.

Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Canan Uzel, erkeklerde görülen meme kanseri seyrinin kadınlardaki ile aynı olduğunu belirtti.

Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Canan Uzel, kadınlara oranla daha nadir de olsa, erkeklerde de meme kanserinin görülebildiğine dikkat çekerek, "Görülme sıklığı coğrafi konuma göre değişiklik gösteren meme kanserine ABD'de her yıl bin 500 erkek yakalanıyor. Erkeklerde görülen diğer kanser türleri arasında yüzde 1'den daha az oranda görülen 'meme kanseri' olgusuna, ortalama olarak 60-70 yaş arasındaki erkeklerde daha çok rastlanıyor" dedi.

Özellikle ileri yaşlarda sık görülen "jinekomasti" ile meme kanserinin ayırımının dikkatle yapılması gerektiğini ifade eden Dr. Canan Uzel, jinekomastinin erkek meme kanseri için risk faktörü olmadığını ancak memede kitle ve yara oluşumu şeklinde belirtilerinin gözlenebildiğini söyledi. Dr. Uzel, "Erkek meme kanseri, hücre tipi ve özellikleri nedeniyle kadın meme kanseri ile benzer belirtilere sahip olsa da, erkek meme kanseri ile kadın meme kanserinin karşılaştırıldığı araştırmalar, erkeklerde meme

kanserinin kadınlardan daha hızlı seyrettiğini ortaya koyuyor. Hastalığın tanısının erkeklerde daha geç ilerlemiş dönemlerde konmasından da kaynaklanan bu durum, erkeklerde hastalığın seyrini de olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Dr. Uzel, erkeklerde meme kanserini oluşturabilecek risk faktörlerini şöyle sıraladı:

"Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma, düşük androjen hormonu, karaciğer sirozu, testis hastalıklarında ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu alınması, ailede meme kanseri hikayesi. Bu hastalık tanısını alan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazla oluyor. Bu nedenle bu gruba girenlerin tarama ve takip programlarına katılmaları öneriliyor."

Dr. Uzel, meme kanserinin erkeklerde de memede, koltuk altında şişlik ve sertlik, meme üzerindeki deride kızarıklık, meme başında içeri çekilme ve memede ağrı şeklinde kendini gösterdiğini ifade etti. Dr. Canan Uzel ayrıca, kadınlarınki ile aynı tedavinin uygulandığı erkek meme kanseri vakalarında mastektominin (memenin alınması) cerrahi tedavi olarak uygulandığını belirterek, "Erkeklerde memede kozmetik kaygı olmadığı için meme koruyucu cerrahiler tercih edilmiyor. Cerrahi tedaviyi tamamlayıcı olarak

hastalığın evresine bağlı radyoterapi (ışın tedavisi), kemoterapi ve hormon terapi ana tedaviye ekleniyor" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 476
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 23.01.2008 01:32
Erkeklerde meme kanseri


Her yıl meme kanseri teşhisi konan binlerce erkek hayatlarında ilk defa böyle birşeyle karşılaştıkları için çok büyük bir şok yaşıyor. Oysa meme kanseri kadınlar kadar yaygın olmasa da erkeklerde de görülüyor.

Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı her kadınlardan 100 kat daha az. Ancak İngiltere’de yılda 1000 kadar erkeğe meme kanseri teşhisi konuluyor. Bu durumda erkeklerin de en az kadınlar kadar bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.

Meme kanserinin belirtileri

Erkeklerdeki meme kanserinin kadınlarda olduğu gibi ilk ve temel belirtisi memede oluşan kütle. Bu kütle genelde kas sıkışması benzeri işlikle karıştırılabilir. Ancak ciddi vakalarda kistin büyüklüğü yaklaşık 2.5 cm’yi bulabiliyor. Göğüste belli bir kitlenin ya da kistin görülmesinin yanı sıra meme ucunda da değişiklikler meydana geliyor. Özellikle meme ucunun geri çekilmesi ya da bir başka deyişle çökmesi, meme başında yara oluşması da hastalığın belli başlı belirtileri arasında. Bu durumda doktorunuz hemen bir biyopsi yapmanızı isteyecektir.

Neden erkeklerde meme kanseri görülüyor?


Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı kadınlara göre bir hayli az olduğu için henüz hastalığın çözümlemesi de yapılamamış. Bu yüzden neyin hastalığa yol açtığı tam anlamıyla bilinemiyor. Ancak ergenlik çağında aşırı östrojen harmonu salgılamasının önemli bir neden olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra sağlıksız çalışma koşulları da kanser riskini önemli ölçüde arttırıyor. Örneğin çelik imalathanelerde çalışan işçilerde ya da mühendislerde hastalığın görülme riski hayli yüksek. Yine kazan dairelerinde çalışanların özellikle de burada patlamalara maruz kalanların risk gurubunda olduğu belirtiliyor.

Elbette ki çağın en önemli hastalığı olarak kabul edilen stres de tüm diğer hastalıkların tetikleyicisi olduğu gibi, meme kanserinde de son derece etkili. Bunların yanı sıra hiç kuşkusuz genetik faktörler ve radyasyon alımı da kanser riskini kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de arttırıyor.

Tedavisi var mı?

Tıp sektöründeki gelişmeler her geçen gün kanserli hastaların yüzünü güldürecek nitelikte ilerleme kaydediyor. Bu sebeple erkeklerdeki meme kanserinin de erken teşhis edilmesi durumunda başarılı tedavleri mevcut. Tedavinin şekli ve süresi hastalığın ciddiyetine bağlı olarak değişiyor. Meme kanseri tedavisinin ilk ve en önemli adımı olan cerrahi müdahaleler genellikle kaçınılmazdır. Lokal ameliyatların yanı sıra çok ciddi vakalarda ameliyatın ardından kemoterapi ya da ışın tedavisi gerekebilir. Kemoterapi ya da ışın tedavisine ihtiyaç olup olmadığına ameliyatın ardından alınan bölgenin patolojik incelemesinden sonra karar verilir.

Tedavinin en son durağı ise hastalığın kökünü tamamen kazıdıktan sonra ameliyat edilen bölgenin estetik olması için hasta istediği takdirde yapılacak plastik cerrahidir. Bu sayede hasta fiziksel olarak iyileştiği gibi, psikolojik yönden de hastalığın getirdiği oılumsuz etkiyi üzerinden atabilir.