Bebeğimiz ateşli ise ne yapmalıyız?
Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü uzmanları, bebek ateşlenmeleri konusunda aileleri uyardı.

Normal vücut ısısının genel olarak 36.1 - 37.8 derece olarak kabul edildiğini belirten uzmanlar, ateş derecesinin sabah erken saatlerde en düşük, saat 16.00 - 18.00-arasında ise en yüksek düzeyde olduğunu söylüyor. Uzmanlar; "Çocuklarda vücut ısısı erişkinlerden daha yüksektir ve ısı bu saatlerde 38.5 dereceye kadar yükselebilir. Ağız, rektal yol (makat), koltuk altı veya çok nadir olarak da kulak yolu vücut ısısını ölçmek için kullanılan yollardır. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir." uyarısında bulunuyor.

Ateşin, çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirti olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ateşin vücudun savunma mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri olduğunu, ancak yüksek ateşin zararlı da olabileceğini belirtiyor. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü uzmanları, yüksek ateşin zararları içinde en iyi bilinenin ateşli havale olduğunu açıkladı. Genel müdürlükten yapılan uyarı yazısında şu bilgilere yer verildi: "Bebek bir aydan küçük ise ateş tek ve en erken bulgu olabilir. Ancak, yenidoğan olarak adlandırılan yaşamın ilk bir aylık döneminde bebek vücut ısısını tam ayarlayamadığından ağır hasta yenidoğanlarda enfeksiyona rağmen, ateşin normal, hatta düşük bile olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Ağız, rektal yol (makat), koltuk altı veya çok nadir olarak da kulak yolu vücut ısısını ölçmek için kullanılan yollardır. Çocuklarda koltuk altından alınan ateş ölçümü çok güvenilir değildir. En hassas Ölçüm yeri makattır. Çocuklarda makattan alınan vücut ısısının 38 dereceye kadar çıkması normal olarak kabul edilebilir. Cıvalı termometreler ile yapılan ölçümlerde makat ölçümlerinde 1- 2, koltuk altı için ise 2 -3 dakika tutmak gerekir. Bebeğin ateşini makattan doğru ölçmek için; termometrenin ucu temizlendikten sonra, civa haznesi bulunan ucun kaygan olması için az miktarda vazelin ya da yağlı krem sürülebilir. Termometre silkelenerek civa kolonunun üst ucunun 36 derece altına gelmesi sağlanır. Yatar pozisyondaki bebeğin her iki ayağı bir elle tutulup bacakları kıvrılarak karnına doğru itilir, diğer elle termometre işaret parmağı ve baş parmak arasında civa haznesinden 2- 3 cm uzaktan tutulur. Zorlamadan termometre 2 -2.5 cm ileri doğru itilir. Termometre 1 -2 dakika kadar makatta tutulduktan sonra çıkarılır ve civa kolonundaki yükselme okunur. Termometre ateş ölçümünden sonra uygun şekilde (alkolle) temizlenir ve kendi kabında saklanır. Ateşli bebek genellikle huzursuzdur, ateşin düşürülmesindeki esas amaç bebeğin rahatlamasını sağlamaktadır."

Hemen tüm ilaçların gereksiz kullanımlarında zararlı etkileri olabileceğine değinilen yazıda, şöyle denildi: "Bir doktora bebek için gerekli olan doz danışılarak uygun ilaç seçimi yapılmalıdır. Soğuk uygulamaya ateşin düşürülmesinde ilaçlara yardımcı olmak için başvurulabilir. Soğuk uygulama 29-32 derece arasında ılık su ile yapılmalıdır. Alkol vücut ısısını hızla düsürebileceğinden bebeklerde kesinlikle kullanılmaz. Ateşin 38-39 derece olduğu durumlarda bebek yakından izlenmeli, ateş 24 saat içinde düşmüyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Eğer ateş 39 derece ya da üzeri ise vakit geçirilmeden doktora başvurulması uygun olur."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1027
favori
like
share
enya- Tarih: 23.01.2008 18:54
Ağızdan Ateş Ölçme

Çocuklarda, Bebeklerde Ateş ve Ölçme Kontrol
Ağızdan (oral yoldan) ısı ölçümü dil altından yapılır. Termometrenin civalı kısmı dil altında kalacak şekilde ağıza yerleştirilir. Termometre dil altında 3-4 dakika bekletilir.
Dudaklar kapatılarak termometre ağızda tutulur. Dişler kesinlikle sıkılmaz.
Ağızdan ısı ölçümü, cilt hastalıklarında deri enfeksiyonlarında, doğum ve jinekolojik hastalıklarda, rektum kanamasında, rektum ameliyatlarında ter¬cih edilir.
Psikiatrik hastalıklarda, şok ve komada, çocuklarda ağız enfeksiyon¬larında ve ağız içi operasyonlardan sonra ağızdan ısı ölçümü yapılmaz.

Rektal Yoldan Ateş Ölçme (Vücud Isısı)

Termometrenin civalı kısmı vazelinlenir. Civalı bölüm 3-4 cm anüse so¬kulur. Çocuklarda 2-3 cm sokmak yeterlidir.
Şuuru bulanık hastalar ve çocuklarda termometre el ile tutulmalıdır.
Rektal yoldan ısı ölçümü yapılırken prone pozisyonu tercih edilir. Çocuklarda bacaklar el ile yukarı kaldırılır. Çocuğun anüsüne bu pozisyonda termometre sokulur.

Termometre rektumda çocuklarda 3 dakika bekletilir. Çıkarılır, silinir ve okunur. Derece kağıdına işlenir.
Rektal yoldan ısı ölçümü, sindirim sistemi enfeksiyonlarında, ishalde, rektum kanamalarında ve rektum ameliyatlarında yapılmaz.
Psikiatrik hastalarda, deri hastalıklarında ağız ameliyatlarında şuursuz hastalarda ve özellikle çocuklarda rektal yol tercih edilir. Rektal ısı, 5-6 di-ziyem daha yüksektir.

Koltuk Altından Ateş Ölçme

Koltuk altı, vücut ısısını ölçmede en çok kullanılan yerdir.
Çok özel durumlar ve hastalıklar olmadıkça koltuk altı (Aksilla) tercih edilir.
Koltuk altından ısı ölçmek için gerekli olan araç-gereçler şunlardır.
• Tedavi tepsisi içinde antiseptik solüsyon bulunan kavanoz ve içinde termometreler,
• Kapaklı küvette veya kavanoz içinde alkol ile ıslatılmış pamuk tamponlar,
• Kirli tampon için kağıt torba,
• Kırmızı ve mavi kalemler,
• Derece defteri ve silgidir.
kuber Tarih: 23.01.2008 17:36
paylaşım için teşekkürler
MaktüL Tarih: 23.01.2008 17:25
Teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 23.01.2008 16:39
paylaşımın için saol eskitoprak