Telekom'dan Turkcell'e hodri meydan
Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany: Onların en düşük perakende fiyatını biz onlara sonlandırma ücreti olarak önerelim

Doany, bazı gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, bu yıl Türk Telekom'un halka arz sürecinin yaşanacağını, bunun şirketin gerçek piyasa değerini ve neler başarabileceğini göstereceğini söyledi.

Konuşmasında yurt dışı yatırımlarına değinen Doany, ''Çok agresif bir şekilde uluslararası girişimlerde bulunacağız. Yakın zamanda aldığımız teknoloji şirketleriyle de buralarda çalışmalarımız olacak'' diye konuştu.

Doany, ayrıca kuruluşun, Davos'ta düzenlenecek Türk gecesinin sponsorluğunu yapacağını, bu etkinlikte Türkiye'nin kapasitesinin ne olduğunu göstereceklerini ifade etti.

Paul Doany, şirketin ses tariflerinde dengelenmesi kararının çok önemli olduğunu kaydederek, "Bir yıl öncesinde bu konuyla ilgili çok fazla eleştiri aldık. Bunun, geliri 900 milyon YTL kadar artıracağı iddia edildi. 2-3 hafta içinde gerçek sayıları vereceğiz. Yeniden dengelenmesi sonuçlarını açıkladığımızda da rakamların doğru olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.

Türk Telekom'da yaşanan greve de işaret eden Doany, "Grev sonucu şunu gösterdi ki, 20 bin kişi çalışmasa bile bu şirket ana operasyonlarını sorun olmadan yürütüyor. 11 bin kişinin çabaları sayesinde bu başarıldı" dedi.

Doany, Ankara'nın şirketin teknoloji merkezi olacağını, Ar-Ge operasyonlarının orada geliştirileceğini belirterek, geçen yıl 700 yeni mezunu işe aldıklarını, bu yıl da en az 700 kişiyi işe almayı planladıklarını, genel müdürlüğün İstanbul'da olacağını, Ankara'daki teknoloji yönetim birimi ile İstanbul'dakinin yüksek teknoloji kullanılarak tek yerde çalışılıyor ortamının yaratılacağını söyledi.

Dünya ve Türkiye piyasalarında yaşanan dalgalanmaların halka arzı ne şekilde etkileyeceğine ilişkin Doany, halka arz kararının hükümetin alacağı bir karar olduğunu hatırlatarak, Borsanın son dönemlerdeki durumunun halka arzda önemli olduğunu, halka arz için belirlenecek danışman şirketin bununla ilgili yeterli bilgilendirmeyi yapacağını söyledi.

''SAUDI TELECOM, DÜNYADA GENİŞLEMEK İÇİN ÇOK AVANTAJLIYDI''

Paul Doany, Saudi Telecom'un Oger Telekom'un yüzde 35'ini 2,6 milyar dolara satın alma konusunda anlaşmaya varılmasıyla ilgili sorular üzerine de, Oger Telecom'un uzun süredir stratejik ortak arayışı içinde olduğunu, hissedarların potansiyel birçok alıcıyla görüştüğünü, ancak bu görüşmelerin hep azınlık hisselerinin satışı için yapıldığını kaydetti.

Böyle görüşmelerde genellikle kontrol hisselerinin ilerde satın almasının gündeme geldiğine işaret eden Doany, Türk Telekom'un yüzde 35 hissesini satmak istediğini, Vivendi'nin de buna "evet" dediğini, ancak ilerde daha fazla hisse alımıyla ilgili tam belirginlik olmaması nedeniyle anlaşmaya varılamadığını hatırlattı.

Saudi Telecom'un 2005'ten beri görüşmelerde bulunulan bir şirket olduğunu aktaran Doany, şöyle devam etti:

''Uzun zamandır bu şirket ile ortaklığa sıcak bakıyorduk. Çünkü dünyanın birçok yerinde genişlemek için avantajlar sunabilecek bir şirketti. 2005, böyle bir işlem için çok erkendi. Saudi Telecom, bizim için ideal ortaktı. Özellikle azınlık hissesi satın almaya razı oldukları için... Bu satın alma, hem bizim stratejimize, hem onların stratejisine çok uygundu. Oger Telecom, kontrol hisselerini satmıyordu. Bu tanıma çok iyi oturan bir ortağa ihtiyacımız vardı. Anlaşma sağlandı, ancak nihai sözleşmenin imzalanması için birkaç haftaya daha ihtiyacımız var.''

''VERDİKLERİ TEKLİF, VIVENDI'NİN TEKLİFİNDEN İYİYDİ''

Doany, Saudi Telecom'un Malezya'da, Endonezya'da, Hindistan'daki faaliyetlerine dikkat çekerek, hem Türk Telekom olarak hem de satın aldıkları teknoloji şirketleri aracılığıyla bu bölgelerde önemli çalışmalarda bulunabileceklerini söyledi.

Vivendi'nin Fas'taki modelin aynısını Türkiye'de gerçekleştirmek istediğini belirten Doany, ''Türkiye'yi Fas gibi yapmak istediler. Her zaman kontrol hisselerine sahip olmaya ilişkin ifadeler kullanıyorlardı. Ama işlem olmadı. Biz Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin de ilerlediğini gördük. Zaten Saudi Telecom'un verdiği teklif, Vivendi'nin verdiği tekliften daha iyiydi. Hem de yükselmeyecekleri hisse için...'' dedi.

Hükümeti görüşmeler sürecinde, satın alabilecek şirketler konusunda bilgilendirdiklerini aktaran Doany, ''Sayın Başbakan ve ilgili Bakanlar bu süreçten haberdardı. Onlar da bunun iyi bir çözüm olduğunu düşündüler. Azınlık hisse satışı için hükümetin onayı gerekmese de, yapılacak tercihten hükümetin de memnun olmasını istiyorduk'' diye konuştu.

Saudi Telecom'un iyi projelerle genişlemek istediğini, Oger Telecom'un 6 yönetim kurulu üyesi hakkı bulunduğunu, Saudi Telecom'un yönetimde Oger Telecom vasıtasıyla temsil edileceğini kaydeden Doany, ''Turkcell'in yönetim kuruluyla ilgili çok enteresan dinamikler duyuyorsunuz. 20 milyon dolara oy kullanma hakkının satıldığını duyuyoruz. Çok ilginç gelişmeler bunlar. Türk Telekom Yönetim Kurulu, 2005 Kasımından beri kararlarını oy birliğiyle aldı. En iyi kararlar, oy birliğiyle alınan kararlardır'' görüşünü aktardı.

''GÜNEY AFRİKA'DAKİ SABİT HAT İÇİN TEKLİF''

Oger Telecom'un, hisse satışından gelecek parayı nerede kullanacağına ilişkin bir soru üzerine Doany, şirketin mevcut operasyonlarını yürütmek için ihtiyaç duyduğu nakdi bünyesinde bulundurduğuna işaret ederek, Güney Afrika'daki sabit hat operatörü için teklifte bulunduğunu, orada sabit hatta Türkiye'deki Türk Telekom-Avea gibi bir yapıya sahip olmak istendiğini kaydetti.

Saudi Telecom'un faaliyetlerine ilişkin de Doany, Azerbaycan'da sabit hat operatörü için ihale açılacağını, Saudi Telecom'un bu tür fırsatlarla yakından ilgilendiğini, ayrıca Türkmenistan'da, Kırgızistan'da ve Ukrayna'daki fırsatları izlediğini belirterek, ''Bizim stratejimiz de Oger Telecom olarak devam edecek. Türk Telekom bizimle birlikte hareket etmeye başlayana kadar...'' dedi.

Şirketin karını her zaman temettü olarak dağıttığını aktaran Doany, ''Türk Telekom'un hiç borcu yok. Biz herhangi bir zamanda 6 milyar lira çıkarabiliriz'' diye konuştu.

KONFERANSLARDA KOMİK KONUŞMALAR YAPMAK...

Paul Doany, ADSL tarafındaki gelirde en az yüzde 50 büyüme beklediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Bizim Türk Telekom olarak gelirimiz sabit. Bir operatörün başarısı, başka operatördeki daha küçük problemler yüzünden daha artabilir. Biz birçok kere bu sektörde rekabetin yatırım gerektirdiğini söyledik. Süper Online'nin, Doğan Online'nin, Borusan'ın, herkesin toplam yatırımı 30 milyon dolar bile değil. Burada gerçek rekabet ortamı için en az 200 milyon dolarlık yatırım yapılması gerekir. Her şeyin suçunu Türk Telekom'a atmak dürüstçe değil. Hiç kimse Türk Telekom'dan daha fazla rekabet istiyor olamaz. ADSL'de, söylerken gerçekten üzülüyorum, hala pazar payımız çok yüksek. Bu yıl için dileğim, gerçek rekabet olması. Bu, konferanslarda komik konuşmalar yapmakla ilgili bir şey değil. Hissedarların gerçekten katkıda bulunması gerekiyor. Bu iş gerçek bir iş. Saçmalıklarla zaman geçirilemez.''

Türk Telekom'dan Turkcell'e yapılan arama için ödenen bedelin 13,6 YKr olduğuna işaret eden Doany, ''Türk Telekom ve Turkcell'in şebeke yatırımları aşağı yukarı aynı. Peki bu durumda Türk Telekom'un sonlandırma ücretleri bu kadar düşürülürken, Turkcell'in neden aynı oranda düşürülmüyor? Burada maliyetlerin hesaplanmasıyla ilgili adil olmayan durum söz konusu'' diye konuştu.

Hiçbir operatörün ara bağlantı ücretinin maliyetin altında olamayacağını belirten Doany, ''Onlara bir teklifim var, Turkcell fiyatları şu andaki gibi muhafaza etmek istiyorsa, yaptıkları karı yapmaya devam etmek istiyorsa, onların en düşük perakende fiyatını biz onlara sonlandırma ücreti olarak önerelim'' diye konuştu.

Doany, ''Biz nasıl daha fazla yasal yasal olabiliriz, onlar nasıl daha fazla yasa dışı olabilir? Avea ve Vodafone nasıl böyle adil olmayan bir rekabet ile karşı karşıya kalır'' dedi.

Türk Telekom olarak Türkiye'de mobil ile sabit telefon arasındaki farkı ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Doany, ''Biz Turkcell'i yeneceğiz. Avea ve Vodafone'yi de yeneceğiz'' diye konuştu.

Paul Doany, Tarkan ile yaptıkları çalışmanın tanıtımından sonra indirilen şarkı sayısının 1 milyona ulaştığını bildirdi.

''3,4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM...''

Türk Telekom, Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer ise 2007-2010 arasında 3,4 milyar dolarlık yatırım yapma hedefleri bulunduğunu, 2007'de 1,7 milyar YTL'lik yatırımı sözleşmeye bağladıklarını ve bunun realizasyonunun 1 milyar YTL'nin üzerinde olduğunu bildirdi.

Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan da tarife dengeleme çalışması sonucunda şehirler arası aramalarda 2006-2007 arasında yüzde 19'luk, milletler arası görüşmelerde yüde 26'lık ve evden cebe aramalarda yüzde 10'luk artış olduğunu kaydetti.

Demircan, 2-3 ay içinde yaklaşık 8 tane yeni tarife paketleri çıkaracaklarını, bunların müşterinin hayat tarzlarına uygun olacağını, bundan sonraki tarife dengelemelerinin küçük olacağını söyledi.

5,3 milyar YTL'lik ses ciroları bulunduğunu ve bunun toplamdaki payının yüzde 85 olduğunu aktaran Demircan, bu yıl cironun yine 5 milyar 330 milyar YTL ile 5 milyar 350 milyon YTL seviyelerinde olmasını öngördüklerini belirtti.

Türk Telekom Satış Direktörü Aydın Çamlıbel de, şu anda 1.800 bayileri bulunduğunu, ancak bundan sonra 1.600 bayi ile devam edeceklerini ve 3 tip bayi ile hizmet vereceklerini kaydetti.

TTNet Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Ağar ise 4,4 milyon olan bugünkü abone sayısını yıl sonunda bunu 5,4 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ve 1 milyar dolar civarında ciroya sahip olduklarını bildirdi.

Bu arada, Paul Doany, toplantı sırasında, görüntülü telefon teknolojisi ile evinden arayan Cem Yılmaz ile bir süre sohbet etti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 857
favori
like
share
By_ergen Tarih: 13.02.2008 19:45
TesekkuRLeR
ZeuS Tarih: 09.02.2008 13:42
ßiLqilerin için saqoL