Cep telefonunuz sahte olabilir! Bunu anlamanın yolu çok basit...
Cep telefonunuz sahte mi?
Cep telefonu kullananlara yetkili ağızdan çok önemli hatırlatma geldi.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD), son günlerde Uzakdoğu'da ürettirilen cep telefonlarına orijinal markalar vurularak, büyük boyutta yapılan yeni bir sahtecilikle yüz yüze olunduğunu bildirdi.

MOBİSAD'dan yapılan yazılı açıklamada, özellikle Çin'de ürettirilen söz konusu cep telefonlarına, uluslararası markaların orijinal logolarının vurulduğu, model numarası olarak da o markalara ait numaralarını çağrıştıracak şekilde model numaraları verildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada, bazılarında ambalajı, kullanma kılavuzu ve garanti belgesi ile tamamen orijinaline benzetilmeye çalışılan bu cihazlarla ilgili olarak yetkililerin gerekli takibatları yaptıkları duyumları geldiği aktarıldı.

-''BİNLERCE SAHTE CİHAZ VAR''-

MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahte cep telefonlarının bayi olmayan mağazalar ve tezgahlarda satıldığını belirterek, bu konuda şikayetçi olanların MOBİSAD'ın hukuk birimini arayabileceklerini söyledi.

Tezgahlarda şu anda binlerce sahte cihaz bulunduğuna dikkat çeken Dursun, ''Ben şu ana kadar yaklaşık 10-15 ille görüştüm. Hepsinde karşıma çıktı. Tüketiciler, cep telefonunda ekranda çıkan seri numarası ile cihazın arkasındaki numaranın birbirini tutup tutmadığını kontrol etmelidir. Eğer tutmuyorsa bu sahte olduğunu gösterir'' dedi. AA

NOT: Cep telefonunuza *#06# yazarak IMEI (seri) numarasını öğrenebilirsiniz...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 804
favori
like
share
ZeuS Tarih: 26.01.2008 19:37
ßiLqiLer için saqol...