Başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde evliliği cazip hale getirebilmek için hükümetlerin yoğun bir çabası var. İngiltere'de bir milyon İngiliz çift, aynı çatı altında yaşamıyor.

İnsanların beraber oldukları halde neden ayrı evlerde yaşadıklarının sebebinin araştırılmasına rağmen henüz belli bir neden yok. İskandinav ülkelerinde ise gençlerin evlenmeleri için devlet yardımlar yağdırıyor. Türkiye'de ise evlenenlerin sayısında artış görülürken, 2006 ve sonrası için tehlikeli sinyaller çalmaya başlamış.

Gençlerle yapılan ropörtajlarda, "Televizyonlardaki sabah programlarında, evlenenleri görüyoruz. Bir çoğu yaşadıkları hayatta sıkıntılar çekiyor. Ünlülerin hali de ortada. Bu yüzden bir yastıkta kocamak mı? Asla" yanıtını vermeleri Gençlerin AB ülkelerindeki yaşam tarzına özendikleri ve bu durumu örnek aldığı bariz bir şekilde ortaya çıkıyor Bazı gençlerin ise evliliği sadece kısa vadeli yasal ve günah olmayan seksüel ilişki olarak gördükleri anlaşılmış.

En kutsal ve saygı duyulması gereken bu kurum çeşitli dış faktörlerle işte bu hale gelmiş durumda. Gençlerin çevrelerindeki ya da anne babalarından gördükleri evlilik modeli onları bu duruma itiyor ve evlilikten korkar hale geliyorlar. Sevmek ve evlilik kararı almak o kadar zor birşey ki umarım karşılarına evlenecek kadar sevmedikleri insanlar çıkmışlardır da da böyle konuşuyorlardır. Yoksa tv de gördüğümüz peşin paralı evlilikler bir ölçüt olmamalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 739
favori
like
share
Sindy Tarih: 25.01.2008 09:15
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI