Türkler ve Kızılderiler-Reha Oğuz TürkkanReha Oğuz Türkkan
Pegasus Yayınları;
İstanbul, 2008, 304 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.

Kızılderililer Türk mü? Atatürk'ün Son 20 Yılını Verdiği Büyük Araştırma Türkler Ve Kızılderiler Arasındaki Gizli Bağı, Belgeleriyle Konunun 1 Numaralı Uzmanının Kaleminden Okuyacaksınız...

'Türkler ve Kızılderililer' kitabının yazarı Columbia Üniversitesi eski öğretim görevlisi Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan,25 yıl yaşadığı (1947-1972) Amerika'da ve dolaştığı Meksika'da Kızılderilileri ve Kristof Kolomb öncesi uygarlıkların kalıntılarını araştırır. Bunlar One America (Prentice Hall - 1954) kitabında, dergi ve gazetelerde (Amerika'da ve Türkiye'de) yayınlanmıştır. Bu konuda konferanslar da veren Türkkan'ın 'Carnegie Endowment' Enstitüsündeki tebliğinde Kızılderililerle Türklerin ilişkilerini gösteren dialı semineri New York Times'ın Bilim (science) dergisine konu olmuştur.

Kitap bir yanıyla 'keşif' dönemindeki (15-16. yy.) ve 'Altına Hücum' dönemindeki (19. yy.) insanlık tarihinin en büyük soykırımlarını anlatırken, öte yandan bu talihsiz ırkın köklerini yarattıkları uygarlıkların izlerini sürüyor. Konuya ilişkin yanlış bilgi ve izlenimleri eleştirel bir yaklaşımla irdeleyerek bilimsel gerçeğin peşinde yürüyor.

Çalışma Amerikan Yerlileri ile Türklerin soybirliği değil onların medeniyetlerinin oluşmasında rol oynayan Türk veya Ön-Türk göçmenlerinin izlerini arıyor.

Bu kitabı okuduktan sonra çok şaşıracaksınız. Belgeleriyle Kızılderili'lerin Türk olduğunu öğrenip, Atatürk'ün bu konuyla neden bu kadar çok ilgilendiğine belgeleriyle tanık olacaksınız. Bu müthiş kitabı kaçırmayın...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 431
favori
like
share
robocat Tarih: 07.03.2008 14:18
tesekkürler...