ENBE ORKESTRASI

ENBE ORKESTRASI CALISMALARI
Behzat Gerçeker - Düşler Albümü
Enbe Orkestrası Aslı Güngör Ferhat Göçer Kalp Kalbe Karşı Derler VIDEO IZLE buradan

Enbe Orkestrası Mustafa Ceceli Unutamam VIDEO IZLE buradan
ENBE Orkestrası; İstanbul Devlet Opera ve Senfoni Orkestrası üyelerinden Behzat Gerçeker öncülüğünde 1993 yılında kuruldu. Türkiye’den ve yurtdışından birçok önemli müzisyen de Orkestra’da yer almaktadır.
Barry White, Richard Clayderman, Goran Bregoviç, Pavarotti, Domingo ve Grammy ödül adayı Monica Molina ile konserler veren ENBE Orkestrası; Opera aryalarından, Napoliten ve hafif müziğe, özel solistlerin söylediği Fransızca chansonlar ve valslerden Latin müziklerine, Arjantin tangolarından, sevilen caz ve country eserlere, ünlü müzikallerden, popüler müzik ve Türkçe pop müziğine uzanan repertuarıyla dinleyicisinin nabzını elinde tutuyor.
Vizyonu evreni müzikle kucaklamak olan ENBE Orkestrası’nın misyonu ise; kimi zaman bir açılışta, bir davette kimi zaman bir düğünde başlayan bu yolculuğu konuklar için hep keyifle hatırlayacakları güzel bir anıya dönüştürmektir.


BEHZAT GERÇEKER (Biyografi)Ankara Devlet Konservatuarı Piyano ve Nefesli Sazlar Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Türkiye’de Leman Sam, Nilüfer ve Kayahan gibi pop sanatçılarıyla çalıştı. Paris’te modern müzik üzerine çalışmalarda bulunan Gerçeker, Fransa’da Terry Canss ile çalıştıktan sonra, bir süre de Macaristan’da, Macar etnik müzik üzerine çalışmalar yaptı. Ayrıca, Fransa’da hafif müzik orkestrası ve şefliği üzerine çalışmalar yapan sanatçı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde de 9 yıl görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışında imza attığı bir çok başarılı proje ile tanınan Gerçeker, World Etnik Müzik tarzındaki 12 eserden oluşan albümü ‘‘Düşler’’ ile Haziran 2006’da müzikseverlerle buluştu. Behzat Gerçeker, müziğin yanısıra sporda da başarılara imza attı. 1996 yılında TED’de tenis oynamaya başlayan Gerçeker, Amerika’daki Veteran Dünya Tenis Şampiyonası’nda Milli Takım’ı temsil ettikten sonra, son olarak da Hülya Cup’ta birincilikler kazandı.1993 yılında kurulumunda bulunduğu ENBE Orkestrası’nın şefliğini yapan Gerçeker, özel konserler yöneterek ve çeşitli projelerde genel sanat yönetmenliği yaparak çalışmalarını sürdürmektedir.

Enbe Orkestrası'ndan pop müzik

Behzat Gerçeker yönetimindeki Enbe Orkestrası'nın albümünde Ajda Pekkan, Ferhat Göçer ve Sultana'nın yanı sıra dört konuk solist daha Türkçe pop parçalarını seslendirdi. "Enbe Orkestrası" adını taşıyan çalışma en çok satanlar listesinin bir numarasında.

Opera aryalarından şansonlara, valslerden tangolara, cazdan popa... Enbe Orkestrası pek çok davette, önemli organizasyonda sahneye çıkıyor. Şu ana kadar birlikte konser verdikleri isimler arasında Barry White, Goran Bregoviç, Luciano Pavarotti, Monica Molina gibi isimler var.
Enbe Orkestrası'nın kendi adını taşıyan ilk pop müzik albümü geçtiğimiz hafta DMC'den çıktı. Ve çıkar çıkmaz en çok satan listesinde bir numaraya yerleşti. Orkestranın kurucusu ve şefi Behzat Gerçeker albümün ilk klibi "Unutamam" televizyonlarda gösterilmeye başlandıktan sonra bir teklif almış. Bir dizinin başrolünde oynamasını istemişler. Gerçeker "Oyunculuk yapanlara büyük saygım var. Benim işim müzik. Ve sadece müzik yapacağım" diyor ve albümü anlatmaya başlıyor.

Enbe Orkestrası olarak sahneye çıktığınızda dünya müziklerini çalıyorsunuz. Neden Türkçe pop albümü yaptınız?
Bu projeyi uzun süredir hayata geçirmeyi planlıyorduk. Bundan sekiz-dokuz yıl önce yabancı parçaların yer aldığı bir albüm yapmıştık. Yabancı müziği dinleyen kişi sayısı pek de fazla değil. Bu defa daha çok insana ulaşmak istedik. Bunun için doğru müzik türü Türkçe poptu. Biz de onu seçtik.

Ferhat Göçer ve Sultana'dan "Rakkas"a rap yorum
Albümde Enbe Orkestrası'nın eşlik ettiği konuk sanatçılar var: Ajda Pekkan, Ferhat Göçer, Mustafa Ceceli, Aytekin Kurt, Sultana, Aslı Güngör ve Atacan Yücel. Seçim nasıl yapıldı?
Ferhat Göçer benim çok yakın arkadaşım. Bu projede beni yönlendirdi. Sözleri Sezen Aksu ve Yelda Karataş'a, müziği Atilla Özdemiroğlu'na ait olan "Rakkas"ı rap tarzında söylemek onun fikriydi. Şarkının Mustafa Ceceli tarafından düzenlenen ikinci versiyonunda Göçer, Sultana ile düet yaptı.
Ajda Pekkan albüm projemizi duyunca beni aradı. Kendisine konuk sanatçı olarak yer vermemizi istedi. Onur duydum tabii. Pekkan albüme "Sevdiğim Adam" parçasıyla renk kattı. Şarkıya Ozan Doğulu yeni bir düzenleme yaptı.

Albümde solist olan Mustafa Ceceli aslında aranjör. "Çakkıdı", "İkili Delilik", "Aklım Karıştı", "Aşk-ı Kıyamet" gibi parçaların aranjmanını yapmış. O albüme nasıl dahil oldu?
Ceceli aslında Sezen Aksu'nun orkestrasında çalıyor, aranjmanlar yapıyor. İlk kez ondan şarkı söylemesini rica ettim. Beni kırmadı, Sezen Aksu'nun "Unutamam" şarkısını seslendirdi.

Youtube'da keşfedildi, albüme girdi
Youtube, Myspace gibi internet sitelerinde keşfedilen sesler yavaş yavaş müzik piyasasına giriyor. Aslı Güngör de bunlardan biri.
Evet. Onu da Ferhat Göçer buldu. Youtube'daki şarkısını dinlemiş. Aslında Göçer, Güngör'ün "Kalp Kalbe Karşı" şarkısını kendi albümüne koymak istiyordu. Ama bizim albümde, o şarkıda düet yapmaları konusunda ikna ettim onu.

Enbe Orkestrası'nın solistleri de yer alıyor çalışmada.
Dünya müziklerini de eklemek istedik. Enbe Orkestrası'nın konsepti bu çünkü. Performanslarımızda dünya müziklerini ve Türkçe popu birleştiriyoruz. Albümde son dört parçayı Enbe Orkestrası solistlerine ayırdık. Deniz Çevik "La Vie En Rose"u, Ayşen Tan "Greatest Love Of All"u, Samuel Ofori Boateng "No Woman No Cry"ı, Ali Erenus "Belle"i okudu.

Sadece belli organizasyonlarda sahneye çıkıyor olmanız nedeniyle pek çok kişi sizi sahnede dinleme şansını yakayalamıyor. Belli bir mekanda konserler vermek gibi bir projeniz var mı?
Seyirciden gelen en klasik soru "Sizi ne zaman, nerede dinleyebiliriz? Hangi kulüpte çalacaksınız?" sorusu.
Biz bu kalabalıkla hiçbir kulübe sığamayız. Ayrıca Enbe Orkestrası'nın bir duruşu var. Ondan feragat etmek istemiyoruz. Bu kadar talep gelmesine rağmen hiçbir barda, kulüpte çıkmadık. Ama dinleyicilere ulaşamamak bizi üzüyor. Yılbaşından sonra bir aksilik olmazsa dinleyicilerimizle Sait Halim Paşa Yalısı'nda buluşacağız. Her salı bu mekanda çalacağız.

"En çok Sinatra parçalarını söylememizi istiyorlar"
Repertuvar seçiminizi nasıl yapıyorsunuz?
Yere, ortama, konuma göre seçim yapıyorum. Mesela Gaziantep'te verdiğimiz bir konserde tenorumuz "Çökertme"yi söylemişti. Müzik evrensel ama nerede, ne çalacağınızı bilmeniz gerek. Geceyi düzenleyenlerden gecenin konseptini öğreniyoruz. Çünkü buna müziğin konsepti de uymalı. Müzik kötü olursa gece kötü geçebilir.

Orkestranız çalarken istek parçalar da geliyor mu davettekilerden?
Evet. En çok Frank Sinatra parçaları, özellikle de "Strangers In The Night" isteniyor. Edith Piaf şarkısı "La Vie En Rose" en çok istek alan parçalardan biri. Türkçe popta nostaljik parçaları dinlemek istiyorlar. Ajda Pekkan ve Sezen Aksu'nun artık klasikleşmiş parçaları çok popüler.

"Karım da piyanist. Sabahlara kadar çalışmama alışkın"

Karınız da piyanist, aynı meslektenseniz...
Biz konservatuvarda tanıştık eşimle. Ne kadar çok çalışmam gerektiğini çok iyi biliyor. Sezen Aksu'nun stüdyosunda sabaha kadar çalışıyorum mesela. Gece çıkıp eve ancak sabah dönüyorum.
Pek çok konserime eşimi ve çocuklarımı dinleyici olarak götürüyorum. O operanın korosunda çalışıyordu. Ama ayrıldı sonra. Kendi piyano okulunu açtı. Çocuklara piyano dersi veriyor şu an.

"Milli takımla tenis şampiyonasına gittim"
33 yaşında başladığınız teniste Amerika'daki Veteran Dünya Tenis Şampiyonası'nda Türk Milli Takımı'nde yer almışsınız. Hırslı biri misiniz?
10 yıl önce başladım tenise, üç yıl önce de milli takımla tenis şampiyonasına gittim. Eurosport'ta gördüğüm tüm 35 yaş üstü sporcuları görme fırsatını yakaladım. Düşünün Andre Agassi bile oradaydı. Bu hırs değil, yaptığım işin en iyisi olmayı istiyorum. Bunun için alınteri döküyorum.

kaynak:milliyet

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10243
favori
like
share
gece_delisi09 Tarih: 06.08.2008 01:01
TEŞEKKÜRLER
emre25 Tarih: 14.07.2008 12:49
cok tesekür edereimbu güzel bilgiler icin ellerinize saglik
Hakan Tarih: 30.01.2008 21:09
Harika bir paylasim tesekkür ederim :3:
Agrsw3 Tarih: 30.01.2008 00:44
SAOL
karakartal_okan Tarih: 28.01.2008 18:18
Albüm gerçekten çok iyi
eskitoprak Tarih: 28.01.2008 12:57
bunlarin kasetide cikti ya