Eşref BitlisEşref Bitlis, (d. 1933, Malatya – ö. 17 Şubat 1993). Eski Jandarma Genel Komutanı.

1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisi'ni tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı.

Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978'de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982'de tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Bitlis, bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD'nin Kuzey Irak'da oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti'nin Türkiye'nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa hükümete şikayet edildiği iddia edildi. 17 Aralık 1992'de Çekiç Güç'e bağlı Amerikan savaş uçakları, kendilerine bildirildiği halde Irak'ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis'in helikopterine taciz uçuşu yaptı ve helikopteri inişe zorladı.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993'de, uçağının henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu şehit oldu.

Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarında rahmetli Bülent Ecevit 2005 yılında Cevizkabuğu programında şunları söylemiştir ; Çalışma bakanlığından ayrıldığım dönemde Amerikaya davet edildim.Bakanlıktan yeni ayrıldığım için ve ülkenin(T.C) sorunları hakkında konuşacaklarını sanarak Amerikaya gittim. Ama oraya gittiğimde sadece Kürtçülük meselesi konuşuldu.Açıkçası tam bir hayal kırıklığına uğradım.Ozamandan beri içimde bir şüphe vardır. YIL:1966 Diğer sözleri ise; Gene Başbakalığım döneminde Hatay Valimizden acil iletiler alıyordum. Dost ve Müttefik ülke Amerika hiç bir sorgu sualde bulunmadan Hatay'da tanklarını,toplarını sokaklarda caddelerde dolaştırıyordu. Doğrusu büyük şaşkınlık yaşadım. Bunlarda şüphelerimi tetiklemiştir.

Sayın Bülent Ecevit'in bu sözleride Eşref Paşa'yı haklı çıkarır niteliktedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share
mihmandar Tarih: 14.07.2008 20:40
Paşaların bu kadar medyatik olmadığı yıllarda
adını bile ilk kez ölüm haberinin verildiği zaman duyduğum paşamızın ölüm haberinde garip bir şekilde sanki bir yakınım vefat etmiş gibi çok üzülmüştüm.
daha sonra çok saygıdeğer bir insan olduğunu öğrendim.

Allah rahmet eylesin.
eskitoprak Tarih: 05.07.2008 09:09
ALLAH rahmey eylesin