Mansur Forutan/Akşam
Time, 2007 yılı itibarıyla “olmazsa sürünürüz” mertebesindeki 25 web sitesini okurlarının katılımıyla belirlemiş. Geçenlerde de Medyatava’da buna benzer bir listenin Misak-i Mili sınırları içerisinde olanından vardı.

Internet her geçen gün yaşam şeklimizi daha çok belirlemeye başladı tarzında klişe bir cümle kurma veya o tatta bir yazı yazma niyetinde değilim.

Tarih artık Google’dan Önce (G.Ö.) ve Google’dan Sonra (G.O.) olarak inceleniyor görüşüne katılıp, daha çok, şu sitelere bakma niyetindeyim.

Sanırsam ki önümüzdeki yıl ülkemizde internet yatırımları artacak, içini neyle dolduracaklarını bilmeyenlere rehberlik eder umarım. Hatırlarsanız çok değil, 2001 krizinden önce simitçilerin bile siteleri vardı. Çok para batıran oldu o portal mortal işlerinden.

Dönelim listeye. Bu arada liste en çok ziyaret edilme sırasına göre belirlenmemiş. Karışık bir liste ve bendeniz de daha da karıştırıp, bazılarını görmezden gelip bizim dargelirli’nin ilgileneceği siteleri aktarmaya çalışacağım.

Google yoksa her şey durur! Bunu artık herkes biliyor. Günlük yaşamımızda elektrik neyse, Google belki daha da fazlası. Hatta ruhlarımızı ele geçiriyor iddiasıyla çok ciddi bir antiGoogle hareketlenmeleri de var dünyada.

Amazon olmadan olur desem ayıp olur, çünkü kendi adıma, yılda beş altı kez alışveriş yaptığım oluyor. Dahası zaman zaman bir kitabın peşinden girip saatlerce kaybolabiliyorum bu sitede.

Craigslist.org’u daha önce yazmıştım.Bilgisayarımın açılış sayfası. Dünyanın her yerinde iş-aş-ev-sanat-seks-arkadaşlık-kişisel ilanlar ve aklınıza ne geliyorsa bulabileceğiniz bir site.

Facebook’u sanırım simitçiler de yazdı. Bu siteden baydığımı ama 2007’nin en müthiş Internet akımı olduğunu da söylemem gerek.

BBC.co.uk benim için değil ama Time okuru için çok önemliymiş. BBC’den kötü mal çıkmaz!

Citysearch.com’u ilk kez burada görüyorum. Dünyanın belli başlı şehirlerinde ne yenir, nereye gidilir, nerede kalınır işlerine bakan bir site. İncelemeye alacağımı ifade etmek isterim.

Ebay’in çok büyük bir ihtiyaç karşıladığını biliyorum ama bi’ türlü işim olmadı o siteyle. Time okurları sevmiş, bize de kayıtlara geçirmek düşer.

ESPN.com sporun tek adresi, ben de altına imzamı atarım.

FactCheck.org bizde epey tutar gibi. Bu site bi tür politik “kim- ne zaman- ne dedi” sitesi. Tamamen tarafsız ve çok önemli bir referans sitesi olarak görülüyor. Süleyman Demirel, Erbakan bölümleri çok lezzetli olmaz mı?

Flicker.com fotoğraf manyakları için. Yarım milyar görselin bulunduğu bir siteden söz ederken sanırım bilmesek de saygı duymalıyız. İncelemeye alındı!!

HowStuffWorks.com adından da anlaşılacağı gibi “nasıl çalışıyor”un cevabını veren bir site. Kara mayınlarından tutun antibiyotiklerden çıkın... aman kafanıza bi’ şey takılmasın!

IMDb.com yurdumuzda sinema eleştirmenlerinin fikir ödünç almak için sıkça kullanıldığı bir site. Şöyle söyleyelim, bu site olmazsa ülkemizde sinema yazarları müessesesi çökerdi. Bendeniz de muhtelif defalar istifade ettim. Faydalı bir eser, bilmeyen de kalmadı sanırım.

YouTube da ısınamadığım sitelerden. Bilmiyorum, görüntü beklemek falan yoruyor. Ama kabul etmek gerek büyük bir iş.

NationalGeographic.com da Time okurunu kendine müptela etmiş, bi’ bakmakta fayda var.

TMZ.com bi tür cemiyet sitesi. Ülkem insanı sever magazini, yerlisi var ama bunun kadar başarılı değil. Yatırım yapılabilir.

WebMD.com bir sağlık portalı. Eskiden Gelişim Sağlık ansiklopedisine bakardık, çıban mı çıktı diye. Şimdi bu site var. Bakmanızı öneririm, çünkü yakın bir gelecekte doktor yerine bu tip siteler iş yapacak.

Peki benim kişisel “olmazsa olmaz” sitem hangisi: Sanırım yemeksepeti.com. Bu site olmazsa acından ölmüş biri olurdum herhalde.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 517
favori
like
share
Fenerbahceliler Tarih: 06.03.2008 14:04
tsk gardas