Kullanılacak malzeme (6 kişilik) :

1 kilo kadar İşkembe,
30 gram margarin yağı,
1/2 kilo domates,
400 gram patates,
30 gram kurutulmuş mantar,
1 sap kereviz,
1 baş soğan,
1 körpe havuç,
2 kaşık zeytinyağı,
1 bardak kadar et suyu,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yapımı:

işkembeyi temizleyip pişirmeli ve bir kenarda soğumaya bırakmalı.
Birer ceviz iriliğinde seçilecek patateslerin kabuklarını soyduktan sonra bunları kaynar tuzlu suya atmalı ve dağılmayacak kadar haşlamalı.
Soğuk suda yumuşattıktan sonra mantarların suyunu süzmeli ve bunları ufalamalı. Soğan ve üstü kazınmış havucu rendelemeli. Kerevizi temizleyip yıkadıktan sonra kıyarcasına ince doğramalı.
Bir tencereye margarin yağıyle zeytinyağını koymalı. Rendelenmiş soğanla havucu Ve kıyılmış bir sap kerevizi kattıktan sonra kabı orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Tahta kaşıkla kavurulacak bu sebzeler kavrulmaya başlayınca suyundan çıkarılarak kıyarcasına ince doğranmış işkembeyi katmalı. Bir-iki dakika karıştırarak bunu da sebzelerle kavurmalı. Tuzlayıp biberledikten sonra birkaç defa daha karıştırdıktan sonra süzgeçten geçirilmiş domatesi katmalı. Et suyunu da kaynar kaynar üzerlerine döktükten sonra tencerenin ağzını yarı yarıya örtmeli ve yirmi dakika kadar içindekileri orta ısılı bir ateşte pişirmeli. Bu süre sonunda haşlanmış patatesleri katmalı ve vakit vakit karıştırarak tenceredekileri suyu azalıncaya kadar hafif ateşte tutmalı.
Yemeğin salçası azalınca tencereyi ateşten indirip çukur bir servis tabağına aktarmalı ve sıcak sıcak servis yapmalı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 502
favori
like
share
by_cyber Tarih: 07.07.2008 14:17
paylşım için thanks
SU-PERISI Tarih: 26.01.2008 22:52
eline emegine saglık sindy.