Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü mikrobiyoloji uzmanları tarafından yapılan bilimsel araştırma, temiz ve zararsız gibi görülen damacana pompalarının insan sağlığını nasıl tehdit ettiğini gözler önüne serdi..

Damacana pompalarının sık sık dezenfekte edilmemesi halinde, tüpün iç kısmına tutunup üreyebilen bakterilerin oluştuğunu, bunun da su yoluyla bulaşabilen hastalıklara neden olduğunu tespit eden uzmanlar, pompaların en az 15 günde bir dezenfekte edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Pompaların mikrobiyoloji yönden ne durumda olduklarını görmek amacıyla bilimsel araştırma yapan OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Özkanca, yaklaşık 1 ay süren araştırmasında çarpıcı sonuçlar elde etti. Prof. Dr. Özkanca, 20 numuneden aldığı 60 örneklemede damacana pompalarının ağız kısımlarının ve tüp içlerinin insan sağlığını tehdit eden Bacillus sp türü bakterilerin (Biyofilm üreten bakteriler) üremesine olanak sağladığını belirledi.

Bakterilerin insanlara bulaşmasının bir yolunun da su olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Özkanca, tehlikenin damacana sularında değil, pompalarda olduğuna dikkat çekti.

Pompalı damacana kullanan vatandaşların pompa kısmını 15 günde bir hijyenik maddelerle temizlenmelerini ve musluk tıpasının kullanıldıktan sonra kapalı tutulmasını öneren Prof. Dr. Reşit Özkanca, insanların bu konuda bilinçlenmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 686
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 27.01.2008 11:46
saol casper.dikkat etmek gerekir.
Hakan Tarih: 26.01.2008 23:10
:89: Bilmiyordum ögrenmis olduk