[font=Georgia][color=#2f4f4f]Slackware Linux

[left]Giriş

Arch Linux Judd Vinettarafından bulunmuş bir linux dağıtımıdır. Sadelik ve basitlik ilkeleri üzerinde durularak geliştirilmiştir. Arch Linux geliştirilmeye başlandığında ilham alınan dağıtım Crux Linuxolmuştur. Arch sürümleri değişik bir yapıda sunulur. Yükleyici ve cd içerisinde içerdiği paket versiyonlarına göre belirlenir. Dağıtımın olgunlaştığı noktaya göre sürüm numarası verilmemektedir.

Felsefe

Arch Linux'un başlıca hedefi sade ve hafif olmaktır. Linux içerisinde pek kullanılmayan /usr/doc ve info sayfaları gibi bölümler çıkartılmıştır. Bu bölümlerin zaten fazla kullanılmadığı ve gerekli bilginin internet aracılığı ile edinilebileceği düşünülmüştür.

Bunun yanısıra Arch, Linux dünyasında hep güncel ve yeni sürümleri takip edip kullanıcısına sunmaktadır. i686 işlemci için optimize edilmiş binary paketler ile hız ve esneklik önem taşır.

Diğer taraftan ise basitlik ve sadelik konusunda KISS olarak adlandırılan kurallara uyar. "Keep it simple, keep it lightweight."


Paket Yönetimi

Archlinux'un temeli binary paketlerden oluşmaktadır. Bu paketlerin yönetimi Pacman ile yapılmaktadır. Pacman aracılığı ile paket yükleme,yükseltme,kaldırma ve paket ismine göre veritabanı üzerinde sorgulama yapılabilmektedir. Pacman aracılığı ile tek komutla tüm sistemi yükseltebilirsiniz. Archlinux için yapılan binary paketler i686 işlemciler için optimize edilmiştir. Böylelikle modern teknolojiye uygun makinelerde daha iyi performans sağlanmaktadır.

Arzu edilirse paketler kaynaktan kurulabilmektedir. Bunun için ABS adı verilen Arch paket oluşturma (Arch Build Sistem) ağacı kullanılır.

Arclinux paketleri Archlinux paket ağacından alınmaktadır. Bu paket ağacı ise beş farklı depodan oluşmaktadır.

* Current - Temel linux sisteminin oluşmasını sağlayan gerekli paketleri içermektedir.
* Extra - Temel linux sistemi için gerekli olmayan paketleri içermektedir. Çoğunlukla current depo içerisindeki paketlerin alternatifleridir.
* Unstable - Resmi olarak sunulmamış ve geliştirilen paketleri içermektedir.
* Testing - Hala hata kayıtları içeren ve paket yükseltme durumunda sorun yaratabilecek paketleri içermektedir.
* Community - Arch kullanıcıları ve destekçileri tarafından oluşturulan paketlerdir.

Tüm bunlara ek olarak kullancııların kendilerine ait şahsi depoları olabilir ve bunları gayrı-resmi olarak sunabilirler. Burada kullanıcılar Pacman ile nasıl bir sistem kullanacaklarını kendileri belirler.

Arch Linux Sürümleri

Arch Linux düzenli olarak güncellenen bir dağıtımdır. Kullanıcılar Pacman aracılığı ile sistemlerini kolay bir şekilde güncel tutabilirler.

* Sıradaki - Arch Linux 0.8 - -------
* 2006-05-23 - Arch Linux 0.7.2 - Gimmick
* 2006-01-05 - Arch Linux 0.7.1 - Noodle
* 2005-01-24 - Arch Linux 0.7 - Wombat
* 2004-03-01 - Arch Linux 0.6 - Widget
* 2003-06-21 - Arch Linux 0.5 - Nova
* 2002-12-18 - Arch Linux 0.4 - Dragon
* 2002-08-07 - Arch Linux 0.3 - Firefly
* 2002-04-17 - Arch Linux 0.2 - Vega
* 2002-03-11 - Arch Linux 0.1 - Homer


Alıntı'ymışım :20:
[/left]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 641
favori
like
share