Gözlerinizi bilgisayarlardan koruyun!


Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile zaman kaybını en aza indiren iletişim araçları kullanılmaya başlandı. Ancak teknolojinin iş yaşamını kolaylaştırırken, sağlığımıza zarar veren etkileri de oldu.

KAYNAK:

NTV-MSNBC VE AJANSLAR

Bilgisayarların iş ve özel hayatı kolaylaştıran yönleri, onları kısa zamanda tüm dünyada en çok kullanılan teknoloji ürünlerinden biri haline getirdi. Bunun sonucunda 21. yüzyıl “Bilgisayara bakma sendromu” salgınına sahne oldu.
Bilgisayar kullanıcıları olarak bu sendromun bir veya birkaç bulgusundan pek çoğumuz şikâyetçiyiz. Gözlerde yorgunluk, ağrı, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme bu etkilerden bazıları. Bu sendromun gözlerle ilgisi olmayan diğer belirtileri ise baş-boyun-omuz ve sırt ağrıları şeklinde ortaya çıkıyor.

Bilgisayara bakma sendromunun en önemli nedeninin gözlerde kuruma olduğu biliniyor. Bilgisayar kullanıcısında, göz yüzeyindeki kuruluğu telafi etmek üzere refleks bir göz yaşarması meydana gelebilir. Göz yüzeyinde kuru noktalar oluşmasının temel sebebinin ekran karşısında göz kırpma hızımızın düşmesi olduğu düşünülüyor. Bunun yanında bazı risk faktörleri de ekran karşısında gözlerimizin kurumasında rol oynar.

Ofis Ortamı:

Klimalar, kâğıt tozu, lazer ve fotokopi tonerleri, ortamda kuruluk ve gözün korneasını ( en öndeki saydam tabaka ) rahatsız edici kimyasal dengesizliklere neden olabilir.

Göz yüzeyindeki buharlaşma alanının artması: Kâğıttan bir yazı okurken genellikle aşağı doğru bakarız. Göz kapaklarımız, göz yüzeyinin önemli bir bölümünü kapar ve gözyaşının buharlaşmasını engeller. Ekrandan bir yazı okurken ise genellikle ileri doğru bakarız. Bu da göz kapakları arasındaki aralığı genişletir. Böylece gözyaşı daha geniş bir alanda buharlaşır.

Cinsiyet: Kadınlarda göz kuruması şikâyeti erkeklerden daha fazladır.

Yaşlanma: Yaşlandıkça gözyaşı üretimimiz azalır.

Nörolojik hastalıklar

Kontakt lens kullanımı: Lens kurudukça, göz kırpma sırasında üst göz kapağına yapışır ve rahatsız edici bir sürtünme hissi yayılır.

Kirpik diplerinde “blefarit” ismini verdiğimiz kepeklenme, kızarma.

Göz kapaklarının iç kısmına makyaj malzemesi sürülmesi.

Bilgisayara bakma sendromundan daha az etkilenmek için şu kurallara uyun:

Ekran sizden 35 - 40 cm uzak olsun.
Yılda 1 kez göz muayenesi olun.
Ofisinizin havasını nemlendirin.
Gözlük kullanıyorsanız, camları antirefle özellikte olsun.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 379
favori
like
share
wampirella Tarih: 05.02.2008 17:47
ya çok saol da ben işimden dolayı bilgisayarla pek içli dışlı oluyorum napıcaz bilmiyorum
SU-PERISI Tarih: 30.01.2008 11:14
teknoloji geliştikce saglıgımızda etkilenmeye başladı.bilgisayar gözlere etkisi çok oluyor hiç degilse bir iki saatte bir bilgisayar başından kalkıp dinlendirmeliyiz.