Kilo vermeye çalışırken, elbette ki motivasyona istiyaç duyacaksınız. Peki bu motivasyonu nasıl sağlayacağınızı biliyor musunuz?

Yaşam tarzınızın bir bölümü olan kilo kontrolünde, besin tercihleriniz ve fiziksel aktivite ikinci sırada gelmektedir. Fakat, motivasyona gereksinim duyduğunuz zamanlarda aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

• Yaşam tarzınızı değiştirmeye çalışırken ailenizden veya bir arkadaşınızdan destek almaya çalışın! Böylece, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite daha zevkli bir hale gelir.

• Yardım alabileceğiniz kişilerin listesini oluşturun. Arkadaş ve aile bireyleri, size yardımcı olabilirler. Ailenin geçimini sağlayanlar, özellikle eşler, kilo kontrolünde daha başarılı olmaktadır. Çabalarınızı engelleyenlere karşı dikkatli olun.

• Kendinizi mutlu edin. Unutmayın, sağlıklı bir kiloya sahip olmak için en önemli neden kendinizsiniz.

• Hedefinizdeki gelişmeleri takip edin- fakat bunu çok sık yapmayın. Her gün tartıya çıkma isteğinden kaçının. Genellikle, haftada bir yeterlidir. Vücut ağırlığı, günler arasında değişim gösterebileceğinden dolayı, kilonuzu sıklıkla ölçmeniz doğru bir sonuç vermeyebilir.

• Kadınlarda aylık menstürasyondan dolayı vücutta su tutulması gözlenir. Bu durum genelde bir iki günde normale döner.

• Başarınızı kutlayın. Kendinize giysi, bir buket çiçek, müzik CD’si gibi hediyeler alabilirsiniz. Bunların yanında, kendinizi kontrol altında tutmuş olmanın verdiği histen daha iyi bir motivasyon da yoktur!

• Fazla kilosunu vermiş sağlıklı olan halinizden keyif alın. Kilo kontrolünün hep ya da hiç mantığıyla yürütülmesine gerek yoktur. Fazla kiloya sahipseniz, ağırlığınızdaki ufak değişimler bile sağlığınızda önemli farklılıklar yaratıp hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share
Hamaz Tarih: 04.02.2008 14:52
sağol motivasyon için..
SU-PERISI Tarih: 02.02.2008 18:13
paylaşımın için saol sindy.