Bugünün Almanya'sinda 300'ün üzerinde yüksek Ögrenim okulu bulunmaktadir. Bunlardan 115'i üniversite, 151'i meslek yüksek okulu ve 51'i ise sanat ve müzik yüksekokullaridir. 1999 kıs sömesterinde 1,8 Milyon Ögrencinin kayıtlı bulundugu yüksek Ögretimde yer alan yabanci Ögrenci sayısı 166.000 civarındadir. Bu yüksekokullarda klasik bilim dallarinin yaninda 'uygulamali kültür bilimleri' vs. gibi yeni gelismekte olan bilim dallarinda da Ögretim yapilmakta ve 400'ü askin bilim dalında ögrenim görülebilmektedir. Prensip olarak Almanya'da iki degisik tarz ve sistemde yüksek Ögretim kurumu bulunmaktadir. Bunlardan birincileri Fachhochschule'ler (FH), diğerleri de Universitaet'ler (U), Technische Hochschule'ler (TH) ve Technische Universitaet'ler (TU). Ayrıica Gesamthochschule'ler (GH) de bu iki sistemi Y-Sistemi adı verilen bir sistemle birbirine baglar. Universiteler (U, TU, TH) bütün bilimsel egitim ve araştırma alanlarını kapsarken, FH sisteminin akademik alanı ise mühendislik ve isletme sektörlerini isleyerek ve agirlikli olarak pratik bir egitim sunarlar. Dolayısıyla (U, TU, TH) doktara derecesi verme hakkına sadece Üniversiteler sahiptir. Normal bir Alman Yüksek Ögretim kurumu, mezuniyet durumunda Ögrenciye sadece ve sadece Diplom adı verilen bir derece verir ki bu derece herhangibir FH tarafıindan verildiği zaman uluslararasıi olarak Bachelor (B.S.) veya Professional Master derecesine, Universite (U, TU,TH) tarafıindan verildiğinde ise uluslararası olarak “Master of Science derecesine” eşittir. Türkiye'de normal şartlarda 4 yıllık bir bölümden mezun olan bir Öğrencinin derecesi ise uluslararasıi olarak Bachelor (B.S.) derecesine eşittir. Alman Yüksek Öğretim sisteminde genel olarak sabit Öğrenim gurupları bulunmamaktadır. Öğrencilerden kendi çalışma takımlarını kurmaları beklenmektedir. Bu sistemde Öğrenci uygun gördüğü faydaları sağlayarak kendi eğitimini bireysel olarak planlayan bir rol oynamaktadır. Yine de sistem Fransız sisteminde amaçlandığı gibi Öğrenciyi belirli bir formasyona sokmak yerine, Öğrencinin başarısı dahilinde kendini şekillendirebilmesini, olabildiğine açık ve liberal bir eğitim almasını amaçlamıştır. Dersler genelde devam mecburiyeti olmamasına rağmen, sıinavlara girebilmek için Öğrencinin belirli sayıda seminer sertifikasi, ev ödevi, dizayn çalışmaları, ve laboratuar çalışmalarına ihtiyacı vardır ve bu Öğeler düzenli olarak kontrol edilmektedir. Aynı zamanda sıinavlar da oldukça seçici bir karakter ve yüksek standartlara sahiptirler.Kimler Almanya´da Yüksek Ögrenim Görebilir

Almanya' da yüksek Öğrenim görmek isteyenlerde aranan temel şartlar:
· Türkiye' de ÖSYS sınavını kazanıp bir bölüme yerleşmeye hakkazanmış olmak ve
· Almanca bilmek.
Bunun yanısıra adaylar sadece ÖSYS sınavında kazanmış olduklarıi branşlarda okuyabilirler. Fakat yine de farklı bir dalda okumak için üniversitelerden bizzat bilgi almaları faydalı olur.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, başvuru tarihlerini geçirmemektir. Bu tarihler, Kış sömestresi için 15 Temmuz. Yaz sömestresi için 15 Ocak´tır.

Düz Lise mezunlari (11 Yillik)

Türkiye'deki ilk ve ortaögretim kurumları genelde toplam olarak 11 (8+3) veya 12 (8+4) yillik egitim vermektedirler. 11 yıllık liseden (düz lise) mezun olanlar ÖSYS sinavini kazanmıs olsalar da direkt olarak Alman Üniversitelerine kabul edilmezler. Önce bir yil boyunca lise egitimine benzer bir egitim verilen "Studienkolleg" (Ögrenime Hazirlik Kurslari) denilen hazırlik okullarina kayit yaptirmak zorundadirlar. Ancak bu bir yillik egitim sonunda yapılacak sinavi verebilenler üniversiteye girmeye hak kazanacaklardır. Ve bu sınavı da sadece bir defa tekrar etme hakki vardir. Studienkollegler: Studienkollegler; cok sayıda farkli ülkelerden gelen yabanci ögrencilere, dil egitiminin yani sira ögrenim görmek istedikleri bölümle ilgili bir tür ön egitim sunmaktadir. Bu ön egitim öncesi dönemde ögrenci, agirlikli olarak üniversitede okumak istedigi bölümle ilgili dersler görür ve kurs bitiminde de seviye tespit sinavina girer. Studienkolleg`lere basvuru için gerekli belgeler: Bu belgeler üniversite basvuru esnasında istenen belgelerle aynıdır. Bunun yanısıra;

· Almanca ön bilgisi (en az Grundstufe 1-2)
· Ögrenci vizesi için basvuru, (Almanya'ya turist vizesi ile gelenlerin vizesi kati suretle öğrenci vizesine cevrilemez),gereklidir.


Anadolu, İmam-Hatip, Fen ve Meslek Lisesi Mezunlari

Türkiye' de 12 yıllık bir liseden mezun olanların ise Studienkolleg yapma mecburiyetleri yoktur.Bu adaylar Almanca sınavını (DSH) verip direkt olarak üniversiteye başlayabilirler. Tabii herşeye rağmen “ÖSYS sınavını kazanmış olma mecburiyeti” olduğunu bir daha hatırlatmakta fayda vardır.
Fakat Studienkollegler hakkında en faydalı ve doğru bilgiye, uyguladıkları yönetmelik kurallarına ekte sunmuş olduğumuz Studienkolleg'lerin internet sayfasından bakabilirsiniz.

Dört Yillik Üniversite Mezunlari

Türkiye'deki 4 yıllık üniversitelerden mezun olanlar genel olarak Alman Üniversitelerince üniversite mezunu sayılmazlar. Sadece Önlisans (Vordiplom) mezunu sayılırlar. Toplamak gerekirse; Türkiye'de okunan 4 yılın sadece 2 yılı Alman Üniversitelerince denk tutulmaktadıir. Fakat bu yine de, Üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Bu konuda da en sağlıklı bilgiyi üniversite ile bizzat görüşerek alabilirsiniz. Bununla beraber Alman üniversitelerinden mezun olanlar Türkiye'de yüksek lisans mezunu sayılırlar ondan sonra gerek Türkiye'de gerekse Almanya'da direkt olarak doktoraya başlayabilirler.

Yüksek Lisans Mezunlari

Türkiye' de yüksek lisans mezunu olanlar ise Almanya' da lisans yani bir başska deyişle üniversite mezunu sayılırlar ve Almanca problemini hallettikleri takdirde Almanya'da direkt olarak doktoraya başlayabilirler. Yüksek lisansını Türkiye'de yapmış olup Almanya'da doktora yapmayı düşünenler ise Almanya'da bir profesör veya bir enstitü ile yazışıp doktora çalışmasına yardıim edecek bir danışman profesör (Doktoravater) bulmak zorundadırlar.

İki Yillik Meslek Yüksek Okulu Mezunlari

Iki yıllık meslek yüksek okullarından mezun olanlar lıise eğitimini kaç yıl yapmıişsolurlarsa olsunlar Studien Kolleg yapma mecburiyetleri yoktur. Fakat Alman Üniversitelerinin çoğu Iki yıllık eğitimi üniversite eğitimine denk saymaz. Buna rağmen okuyacağı bölümle ilgili bazı derslerini saydırabilir. Bu da önemli bir avantajdıir. Hangi derslerinin sayılıp sayılmayacağını ise o üniversite ile temasa geçip bizzat sormasında fayda vardır. Zira bu üniversiteden üniversiteye; arada kültür anlaşması olup olmamasına göre, eyaletlere göre değişik gösterebilir. Bu konuda ekte sunmuş olduğumuz üniversite adreslerinden yararlanabilirsiniz.

Almanya´da Yüksek Ögrenimin genel sartlari

Başvuru yapacak adayların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlarda; birincisi öğrencinin kesinlikle Türkiye' de ÖSYS sınavını kazanarak bir okula kayıit yapmaya hak kazanmış olmasıdir. Ve öğrenci Almanya' da sadece Türkiye' de kazandığı (ya da ona yakın) bir bölümde okuma hakkına sahiptir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da başvuru tarihlerini geçirmemektir. Bu tarihler Kış Sömestrisi için 15 Temmuz, Yaz Sömestrisi için ise 15 Ocak tır. Bu tarihlere kadar belgelerin üniversitenin eline geçmiş olması gerekir. Dikkat edilecek son husus da; Almanca Bilgisi dir. Almanya'da okumak isteyen adayların yeterli düzeyde Almanca bilmeleri gerekmektedir. Fakat bu seviye üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Bazıi üniversiteler en az Grundstufe 2 , bazıları da Mittelstufe 2 istemektedir. Üniversitelerin kendi bünyelerinde de kurslar bulunabilmektedir ama bu her üniversitede olmayabilir.

Genel olarak Alman Yüksek Okullarinin istedigi belgeler

Bu belgeler üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Ama genel olarak:
- Lise Diploması
- ÖSYS sıinavını kazanıp bir okula yerleştirildiğini gösteren belge
- Eğger hala üniversiteye devam ediyorsa öğgrenci belgesi, üniversite mezunu ise diploma ya da çıkış belgesi
- Ders notları (Transcript)
- Almanca okuduğuna dair belge
- Varsa LES (Lisans üstü sınav) belgesi
-Varsa staj belgesi olarak siralayabiliriz.

Tabii bütün bu belgelerin noter tasdikli tercümeleri valilikten apostel tasdigi yapildiktan sonra iadeli taahhütlü olarak gönderilmesi gerekir.

Vize Islemleri

Öncelikle Almanya' da okumak için ögrenci vizesi gerektigini, aksi taktirde vizelerin ögrenci vizesine çevrilemeyecegini bilerek sinirdisi edilecegini bir daha hatirlatalim. Vize için mümkün oldugunca erken basvurmak gerekmektedir. Zira vize islemlerinin yaklasik 6 - 8 hafta sürebilecegi düsünülürse okulun basvuru ya da sinav tarihlerini kaçirabileceginiz unutulmamalidir. Alman konsoloslugunun ögrenci vizesi için istedigi belgeler asagidadir.

- Üniversitenin ya da dil kursunun sizi kabul ettigine dair göndermis oldugu belge (Bescheinigung), yalniz eger dil kursuna basvurmus iseniz bu kursun Intensiv yani haftalik en az 20-25 saatlik olmasi gerekmektedir.
- Türkiye' de lise ya da üniversiteden ögrenci belgesi , ya da çıkış belgesi
- Türkiye' de oturan anne-babanin muhtarliktan ikamet belgeleri (tercümesi gerekmektedir),
- Ögrencinin pasaportu ,
- Konsolosluktan alinacak iki adet vize formu,
- Iki resim
- Ve en önemlisi kefalet belgesi; bu belge Alman ya da Türk herhangi bir sahisdan olabilir, akraba olma zorunlulugu yoktur. Eger kefil Almanya' da ise; yabancilar kanunu madde 84´e uygun olarak (Verpflichtungserklärung gem.§ 84) yabancilar dairesinden tasdiklenip gönderilmesi gerekmektedir. Eger kefil Türkiye' den ise; sizin Almanya' da dogabilecek tüm masraflarinizi karsilayacagini beyan ettigi taahhütnameyi noterden tasdik ettirerek onaylatmasi gerekmektedir. Her iki durumda da taahhüt edilen miktar en az 700 EUR olmalidir. Ve bu belgenin de tercümesi gerekmektedir.

Ögrencinin calisma haklari

Almanya'da ögrencilere çalisma hakki tanınmaktadır. Yeni Çıkacak olan kanuna göre 2003 yılından itibaren 90 gün olan öğrenci çalışma izni 180 güne çıkarılacaktır. Öğrenciler yaz tatillerinde 180 gün ya da sene içinde de haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki; dil kursu öğrencilerinin çalışabilmeleri için ekstra is ve işçi bulma kurumundan (Arbeitsamt) izin almaları gerekmektedir.

Sigorta Zorunlulugu


Almanya'da hastalik sigortasi (Krankenversicherung) yapilmasi zorunludur. Bu yükümlülük 14 sömestir sonra ya da 30 yasindan sonra ortadan kalkar. Ögrenciler için hastalik sigortasi aylik yaklasik 50 EUR civarindadir.

Ikamet ve barinma

Almanya' da ikamet ve kalacak yer bulma da önemli konulardan bir tanesidir. Bu konuda en önemli imkan üniversite bünyesindeki yurtlardir. Fakat bu yurtlara sadece üniversite bünyesinde kayitli ögrenciler girebilmektedir. Hemen hemen her üniversitenin bünyesinde yurt vardir. Istisnalar olabildigi için bu konuda kesin bilgiye üniversitelerden ulasabilirsiniz. Fakat yurtlarda genelde sira olabilmekte ve hemen yerlesme olanagi olmamaktadir. Bunun için yurtlara önceden basvurmak gerekmektedir. Adaylarin Almanya'ya gelirken mutlaka yurt hakki çikana kadar barinabilecekleri bir yer ayarlamalarini tavsiye ederiz. Yurt ücretleri de bölgeye ve okula göre degismesine ragmen genelde aylik 250 - 350 DM arasindadir. Üniversite yurtlarinin yanisira özel yurtlarda bulunmakta ve bunun için de üniversite ögrencisi olma zorunlulugu bulunmamaktadir. Yurtlar disinda da; birkaç ögrenci birleserek bir ev tutabilir. Ev kiralari da bölgeye göre degismekte ama genel olarak aylik 800 - 1500 DM arasinda olmaktadir.

Bir Ögrencinin ortalama aylik masrafi


Burada verecegimiz rakamlar kesin olmamakta bölgeye göre degisebilmektedir.

KIRA : 150 - 200 EUR
SIGORTA : 50 - 60 EUR
SEYAHAT : 70 - 90 EUR
OKUL HARCI : 60 - 75 EUR
BESLENME : 100 - 200 EUR
DIGER : 100 - 150 EUR
TOPLAM : 530 - 750 EUR

Okul harci aslinda her sömestr için 150 - 200 EUR arasindadir. Ve üniversite bünyesinde ögrenci olanlar kaldiklari seyahat bölgesinde ücretsiz seyahat karti almaktadirlar. Bizim vermis oldugumuz rakamlar ise üniversite harici dil kursunda okuyanlar için geçerlidir.

Dil kurslari


Dil kurslari konusunda adaylarin çesitli alternatifleri mevcuttur. Birincisi adaylarin dil egtimini Türkiye’de tamamlayip gelmeleri. Fakat Türkiye’den alinacak belgeleri bazi Üniversiteler kabul etmeyip tekrar sinava tabii tutabilmektedir. Almanya’da dil egitimi yapmayi düsünen adaylar için ilk tercih tabiki üniversite bünyesindeki dil kurslari olacaktir. Fakat bu dil kurslari her üniversitede olmayabilir. Bunun sorulmasinda fayda vardir. Ayrica bir baska husus üniversitelerin dil kurslarinin hangi seviyeden baslayacak olmasidir, bu da üniversitelere göre farklilik gösterebilmektedir. Kimi Üniversiteler Mittelstufe düzeyinden kimileri ise Grundstufe düzeyinden almaktadir. Üniversite kurslarinin haricinde birçok enstitü ve dil kursu bulunmaktadir. Bunlarin fiyatlari çok degisiklik gösterebildigi için burada ele almiyacagiz.Dikkatinize !
1. Almanya`daki üniversiteler genellikle özel kurumlardıir. Bu nedenle bir konuda, üniversitelerin farklı taktirleri ve prosedürleri söz konusu olabilir. Eger herhangi bir konuda elinizde net bir bilgi yoksa, ögrenim görmek istediginiz üniversiteye müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Böylece en sağlıklı bilgiye ulasmis olacaksiniz.
2. Almanya`daki üniversitelerde, öğrencilerin bir çok ders alanlarıinda serbest tercih imkani mevcuttur. Ögrenci hangi derse ne zaman katılacagi baglaminda geniş bir alternatife sahiptir. Elbette bu serbestlik, öğrencinin Almancayi iyi bilmesinin yaninda, iyi bir girisimci olmasini gerektirmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2386
favori
like
share
Lahika Tarih: 26.03.2008 15:52
çok teşekkür ederim.
KardeLen Tarih: 23.03.2008 23:46
Almanya:

DAAD Genel Faks: ++49.228.882-444

Deutscher Akademischer Austauschdienst Telex: 885515 daad de

Kenedystr.50, D-53175 Bonn E-Mail: postmaster@ daad.de

Postfach , D-53134 ([url=http://www.daad.de]DAAD - wandel durch austausch - change by exchange[/url])TÜRKİYE’DEKİ ALMAN TEMSİLCİLİKLERİ ADRESLERİ

Federal Almanya BüyükelçiliğiAtatürk Bulvarı 114

Kavaklıdere- Ankara

Tel: ++90.312.426 54 65 (4 hat), 455 51 00

Faks: ++90.312.426 69 59

Öğrenci İşleri Vize Tel: ++90.312.468 59 06 – 468 59 08Federal Almanya Başkonsolosluğu- İSTANBUL

İnönü Caddesi 16-18

Gümüşsuyu, Taksim-İSTANBUL

Tel: 0090.212.251 54 04 (4 hat)

Faks: ++90.212. 249 99 20

Federal Almanya Başkonsolosluğu- İZMİR

Atatürk Caddesi 260

35220 Alsancak - İZMİR

Tel: ++90.232.421 69 95 - 96

Faks: ++90.232. 463 79 90

Goethe Enstitüsü (Alman Kültür Merkezi)

Gaziosmanpaşa Bulvarı 13

Çankaya-İZMİR

Tel: ++90.232.425 14 14

Bu Adreslerden gerekli yardimi görebileceginizi saniyorum...
KardeLen Tarih: 23.03.2008 23:08
Eminimki olur Lahika gerekli iletisimi arastirip buraya ekleyecegim
Lahika Tarih: 21.03.2008 14:30
peki ordaki bi meslek okuluyla benim bağlantıya geçmem gerek bir proje için.bu konuda yardımın olurmu
KardeLen Tarih: 04.02.2008 16:34
[QUOTE=mollycan;2385228]Aciklayici bilgiler vermissin, tesekkür ederim


Mark bayaa eskilerde kaldi ama, diger bilgiler Euro olarak yazilmis, acaba basim hatasi mi var?

Bircok bilgiyi bir araya getirerek hazirlamistim ben bu yaziyi dolayisiyla o kisim gözümden kacmis ve simdi degistiriyorum,ama günümüz enflasyonunda pekte bir fark yok gibi DM le Euru arasinda...
Pardon,düzeltiyorum...
mollycan Tarih: 04.02.2008 09:54
Aciklayici bilgiler vermissin, tesekkür ederim
Restoranlar da ise yemek 15-35 Mark arasında değişmektedir

Mark bayaa eskilerde kaldi ama, diger bilgiler Euro olarak yazilmis, acaba basim hatasi mi var?
KardeLen Tarih: 03.02.2008 09:03
Almanya'da Eğitim ve Yaşam Masrafları

Almanya'da eğitim ücretsizdir. Almanya'da üniersite eğitimi almak isteyen öğrenciler, veya öncesinde Studienkolleg'e devam edecek olanlar herhangi bir ücret ödemezler. Ancak okullar her sömestr öğrencilerden yaklaşık 40-45 Euro civarında bir katkı payı alırlar, bu ücrete de "Studentenwerk" denilir. Yabancı öğrenciler okul kantinlerinden, kampüsteki diğer sosyal ve kültürel faaliyetlerden yararlanabildikleri gibi; şehir ve Almanya'da ulaşım için de kendilerine bazı indirimler sağlanmaktadır.

Yabancı öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Öğrenciler çoğunlukla okul yurtlarında kalmayı veya ortak bir daire tutmayı tercih etmektedirler. Yurtlarda genellikle tek kişilik oda kontenjanı az olduğundan; öğrenciler 2 veya daha fazla kişilik odalarda kalmaktadırlar. Ancak erken başvuru yapılırsa tek kişilk oda bulma imkanı da sağlanabilir. Yurtta konaklamanın ortalama aylık maliyeti 250 - 500 Euro arasındadır. Bir diğer seçenek olan 2-3 kişi mobilyalı ortak bir daire kiralama da aşağı yukarı aynı maliyette olacaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta; daire kiraladığınızda yemek, temizlik ve fatura işlemleriyle tamamen sizin ilgilenmeniz gerekeceğidir.

Almanya'da öğrenci kafeteryalarındaki yemekler oldukça hesaplıdır (yaklaşık 4 - 8 Euro). Birçok yurtta öğrencilerin ortak kullanımlarna açık bir mutfak da bulunmaktadır. Böylece öğrenciler arzu ettikleri zaman süpermarketten alışveriş yaparak endi yemeklerini dha ekonomik olarak hazırlayabilirler. Restoranlar da ise yemek 15-35 Mark arasında değişmektedir. Bu rakamlar öznünde bulundurulduğunda yabancı bir öğrencinin Almanya'da eğitim aldığı süre içerisindeki aylık maaliyeti 1200 ile 1700 Euro arasındadır.

Konaklama ve yiyecek masraflarına ek olarak Almanya'da eğitim alan tüm örencilerin zorunlu sağlık sigortasını yaptırması gerekmektedir. 30 yaşının altında olan öğrencilerin aylık sağlık sigortası bedeli 100 Euro'dur. Bir diğer ek masraf ise her sömestr yaklaşık 350 - 600 Euro tutan kitap ve diğer eğitim malzemeleri tutarıdır.
KardeLen Tarih: 03.02.2008 08:59
Almanya için Öğrenci Vizesi

Almanya'da eğitim almak isteyenlerin, öğrenci vizesi alabilmeleri için gerekli belgeler şunlardır:

1. Alman üniversitesinden başvuru yaptığınızı teyit eden başvuru teyit belge (Bewerberbestatigung.) Bu belge siz başvuru formlarını Alman üniversitesine yolladıktan sonra Alman üniversitesi tarafından size 2 ile 4 hafta içinde gönderilir. Bu belge üniversitenin sizi kayıt ya da kabul ettiği anlamına gelmez! Sadece başvurunuzu teyit eden belgedir. (Alman üniversitesi kayıt belgesini size ancak yeterli Almanca biliyorsanız ‘Zulassungsbescheid (Kabul Belgesi) adı altında Şubat/ Mart ya da Ağustos/ Eylül aylarında gönderir.)

2. Almanca bilmeyenler Almanya’daki bir dil kursundan (Bu, üniversitenin kendi dil kursu da olabilir) kesin kayıt belgesi almalıdırlar. Kurs haftada en az 20 saatlik olmalıdır. Hatta kurs ücretinin peşinen yatırıldığına dair makbuz da alınırsa iyi olur.

3. Türkiye’deki lise diplomanız ya da üniversiteden öğrenci belgesi (ve bu belgelerin Almanca’ya tercüme ettirilmiş ve noter tasdiki yapılmış suretleri),

4. Türkiye’de oturan anne ve babanın muhtarlıktan ikamet belgeleri (ve bu belgelerin Almanca’ya tercüme ettirilmiş ve noter tasdiki yapılmış suretleri),

5. Garanti (kefillik) belgesi,

6. Pasaport (Öğrenim süresi boyunca geçerli olmalıdır, örneğin beş yıllık.)

7. Konsolosluktan alınacak iki adet beyaz vize formu,

8. Formlara yapıştırılmak üzere iki resim,

Tüm evraklar iki forma ilave olarak ikişer nüsha olmalıdır. Birer nüsha Türkiye’deki Alman konsolosluğunun vize bölümünce Almanya’da başvurduğunuz üniversitenin bulunduğu şehirdeki yabancılar dairesine (Auslanderbehörde) doğrulukları araştırılmak üzere gönderilir. Yabancılar dairesinin araştırmaları genelde dört ile altı hafta bazen de altı ile sekiz hafta arasında sürmektedir. Sonra Türkiye’deki vize bölümüne bilgi aktarır. Ve Türkiye’deki vize bölümü vizenizi verir. Almanya’daki vize araştırmalarını kısaltmak için, mümkünse garanti belgesini veren kefil, dil kursu ve üniversite aynı şehirde, en azından aynı eyalet sınırları içinde olmalıdır.

Çalışma İzni:
Öğrenci vizesi alanlar Almanya’da sadece oturma iznine sahiptirler. Çalışma izinleri yoktur. O nedenle çalışamazlar. Ama bazı eyaletlerde yaz tatillerinde full-time ya da part-time çalışmak mümkündür. Bu konuda FH’lerin öğrenci işlerine (Studentenwerk) başvurmanız gerekmektedir.
KardeLen Tarih: 03.02.2008 08:56
Almanya'daki Üniversitelerde Akademik Yaşam


Almanya üniversitelerinde oldukça yoğun bir akademik çalışma ortamı vardır. Bu nedenle eğitim süresi genellikle daha uzundur (4.5 - 5 yıl). Mezuniyet sonrası Diplom ya da Magister Artium verilir. Gittikçe artan sayıda Alman üniversitesi uluslararası geçerliliği olan Bachelor’s ve Master’s dereceleri vermektedir. Öğrenim görmeyi düşündüğünüz üniversite ile bağlantı kurduğunuzda bu konuda daha ayrıntılı bilgi istemeniz gerekmektedir.

Üniversitelerde tıp, doğal bilimler, mühendislik, güzel sanatlar, hukuk, teoloji, ekonomi ve sosyal bilimler ve tarım ve ormancılık dallarında eğitim alabilirsiniz. Eğitim dallarındaki büyük çeşitlilik disiplinler arası çalışmaları ya da bir alanda ileri bir düzeye gelerek özelleşmeyi olanaklı kılar. Pek çok üniversitenin sahip olduğu büyük ve kapsamlı kütüphane ve arşivler öğrencilerin çalışmalarını büyük oranda kolaylaştırır.

Üniversitelerde ciddi kurallar uygulanmasına rağmen öğrenciler pek çok dalda kişisel ilgi duydukları konuda bağımsız araştırma yapma olanağı bulmaktadır.

Üniversite Yapısı:
Üniversiteler her biri kendi dekanına bağlı olan çeşitli fakülte ve okullardan oluşur. Her fakültenin değişik dallar için bölümleri vardır ve her bölüm kendi akademik kadrosuna ve kendi konusu ile ilgili literatürün bulunduğu özel bir kütüphaneye sahiptir.

Öğrenci Temsilciliği:
Öğrenciler üniversiteye kayıt yaptırdıklarında aynı zamanda öğrenci temsilciliğinin de (Studentenschaft) bir üyesi olurlar. Öğrenci temsilciliği öğrencilerin sosyal ilişkilerini destekleyecek ve öğrenci haklarını savunacak bir organ olan öğrenci parlamentosunu seçer. Ayrıca her bölümün kendi öğrenci temsilciliği de (Fachschaft) seçimle belirlenir.

Yabancı Öğrenciler İçin Kurulan Birimler:
Yabancı öğrencilerin bağlantıya geçebileceği en önemli kuruluş ‘Yabancı Öğrenci Bürosu’dur (AAA - Akademisches Auslandsamt). Bu büro öğreniminizin öncesinde ve öğreniminiz sırasında giriş şartları, okul, dersler, eğitim programları, diploma dereceleri gibi konularda soracağınız tüm soruları cevaplayacak olan yerdir. Ayrıca öğreniminiz boyunca size bürokratik ve hukuki konularda yardımcı olmak için de çalışacaklardır.

Sömestr ve Sömestr Tatilleri:
Kış sömestri Eylül / Ekim ayında, yaz sömestri ise Mart / Nisan ayında başlar. Bir sömestr 6 ay sürse de bu sürenin ancak 4 - 5 ayında ders işlenir. Kalan zaman dinlenmenin yanı sıra derslerin tekrarı, seminerlerin hazırlanması ve stajların tamamlanması için ayrılan sömestr tatilidir.

Standart Öğrenim Süresi:
Standart öğrenim süresi Yüksek Öğrenim Yasası’na göre 4,5 yıldır, ancak özel durumlarda farklı standart öğrenim süreleri belirlenebilir.

Eğitim Düzeni:
Lisans eğitimi iki aşamalıdır: 4 dönemlik temel eğitim aşaması (Grundstudium) ve 5 dönemlik asıl eğitim aşaması (Hauptstudium).

Temel eğitim aşaması bir Ara Baraj Sınavı (Zwischenprüfung) ya da Ön lisans Sınavı (Diplom-Vorprüfung) ile biter. Bu sınavlar sonunda alınan diploma kişiye profesyonel yetkinlik sağlamaz. Öğrenciler bu aşamada konuyla ilgili temel dersleri alırlar, akademik çalışma metodlarını öğrenirler ve staj yaparlar.

Ana eğitim aşamasında ise ders seçenekleri daha fazladır. Seçilen branşın derslerinin yanı sıra alınan seçmeli dersler öğrenciye bir alanda özelleşmenin yolunu açar. Bu aşama Diplom, Magister ya da Bachelor’s dereceleri alınarak ya da belli dallarda devlet tarafından yapılan sınavlardan (Staatsexamen) sonra tamamlanır.

Üniversitelerdeki Mezuniyet Dereceleri

Dersler:
Eğitim her üniversitede aşağı yukarı benzer şekillerde yapılır. Her iki aşamada da dersler, ödevler, seminerler, laboratuar çalışmaları ve uygulamalı derslerden oluşan yöntemler kullanılır.

Sözlü desler büyük bir salonda, okutman ya da profesörün belli bir konuyu anlatmasıdır. Genellikle öğrenciler ve dersi veren kişiler arasında tartışmalar veya konuşmalar olmaz. Büyük üniversitelerdeki ilgi çekici ve önemli derslere 400 ve daha çok öğrencinin katıldığı düşünülürse, iyi bir yer bulmak için sınıfa yeterince erken gitmek gerekir.

Ödevler genellikle temel eğitim aşamasında yaygındır ve sözlü derslerde işlenen konularla bağlantılıdır. Seminerler ise daha geniş bir yelpazeden hazırlanabilir. Ödevler ve seminerler öğrencilerin derse aktif katılımını sağlayabilmek amacı ile konulmuştur. Verim sağlanabilmesi için az sayıda öğrenci ile çalışıldığından genellikle kontenjan sınırlamaları vardır. Bu nedenle çok geç kalmadan ilgili öğretmenle konuşup kayıt yaptırmak gerekmektedir.