Likopen nedir?Likopen sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Bir çok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir.

Kanseri önler mi?

Kanser riski bir çok nedenlere bağlıdır. Beslenme önemli olanlarından biridir. Uzun bir zamandan beri, taze besin ve işlenmiş meyve ve sebze yemek sağlıklı beslenme olarak kabul edilmektedir. Domates ve domates ürünleri likopen içeriği olarak zengindir. Likopenin vucutta anti-oxidant olarak görev yapmaktadır. Şu anda herhangi bir yiyeceğin kanseri önleyeceği sonucuna varmak çok erken ise de, araştırmalar umut vericidir.

Nasıl çalışır?

Likopen vucut tarafından absorve edilen bir anti-oxidant’tır ve zarar görmüş hücreleri onarmaya yardımcı olur. Anti-oxidant’lar kansere sebebiyet verebilecek DNA oxidasyonuyla savaşan bir bileşimdir. Kandaki likopen miktarı arttıkça, okside edilmiş bileşikler azalır.

Nelerde Likopen bulunur?

İnsan vucudu likopen üretemez fakat besinlerde hazır olarak bulunur. Tropikal meyvelerde, karpuzda, kırmızı greyfurtta bulunur. Ancak likopenin %85’i domates ve domates ürünlerinde bulunur. Sırasıyla domates salçası, ketçap, domates suyu likopence zengindirler. Araştırmalar göstermiştirki kan sistemimiz likopeni en iyi şekilde işlenmiş domatesten (salça, ketçap v.b.) absorve etmektedir.

Likopence Zengin Olan Sebze ve Meyveler

Ürün / Likopen (mg /100 g)

Domates Salçası
85

Domates Ketçabı
15.9

Domates suyu
9.5

Domates sosu
14.1

Karpuz
4.0

Pembe Grayfurt
4.0

Taze domates
3.0


*Likopen oranı iklim şartları, toprak yapısı ve domates çeşidine göre değişiklik göstermektedir

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 785
favori
like
share
EyLüL Tarih: 05.02.2008 17:16
dometeste çok fazlaca olduğunu biliyorum

severek yerimde tşkler
wampirella Tarih: 05.02.2008 17:09
teşekkürler...
SU-PERISI Tarih: 03.02.2008 16:50
Güçlü bir antioksidan olarak birçok hastalıkla mücadelede etkin rol oynayan likopen, cilt sağlığı ve güzelliğine de katkıda bulunuyor. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için en iyi likopen kaynakları olan domates ve domates ürünlerini tüketmek gerekiyor.