Cilt Sağlığının sırrı: Likopen deposu 'Tat'lar


Domatese rengini veren “likopen”, pek çok hastalıkla mücadelede etkin rol oynamasının yanı sıra cilt sağlığı ve güzelliğine de katkı sağlıyor. Koç Gıda Grubu markalarından Tat, mucizevi madde likopen konusunda geçtiğimiz yıl başlattığı bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Domates ve domatesli ürünlerde yoğun olarak bulunan likopen, sağlık açısından mucizevi madde olarak tanımlanıyor. Güçlü bir antioksidan olarak birçok hastalıkla mücadelede etkin rol oynayan likopen, cilt sağlığı ve güzelliğine de katkıda bulunuyor. Tat, üstlendiği misyon doğrultusunda, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için en iyi likopen kaynakları olan domates ve domates ürünlerini tüketmenin önemine dikkat çekiyor.

Bu yaz cildinizi likopen ile koruyun

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için özellikle yaz aylarında dikkatli olmak ve güneşin zararlı ışınlarından korunmanın yanı sıra beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Antioksidanlar açısından zengin bir beslenme tarzının güneş hasarına bağlı cilt kanserinden korunmada güçlü bir destek olduğu biliniyor. Güçlü bir antioksidan olan likopen, son 20-30 yıl içinde sıklığı en çok artan kanser tiplerinden biri olan cilt kanserine karşı korunmada önemli bir rol üstleniyor.

Güneşe bağlı cilt değişimleri olarak tanımlanan “foto yaşlanma”nın nedeni de güneşteki UVA ve UVB ışınları. Uzun süreli, kontrolsüz, korunmasız olarak bu ışınlara maruz kalmak, deride kuruma, incelme ve kırışmalara yol açıyor. Beslenme uzmanları likopenin ultraviyole ışınlara karşı deriyi koruduğunu ifade ediyor. Cilde dost bir karotenoid olan likopen, yağlı dokularda fazlaca miktarda biriken bir madde. Domates ve domates ürünlerinin bolca tüketilmesi ciltteki likopen miktarını da artırıyor. Likopen yoğunluğu yüksek bir cilt, güneş ışınlarından daha az zarar görüyor.

Likopen;

Olağanüstü bir serbest radikal yok edicidir.
Cildinizin oksijeni daha iyi ve etkili kullanmasını sağlar.
Ultraviyolenin ciltteki yaşlandırıcı etkilerini önler.
Cildin yangısal tepkisini azaltır.
Kadınların güzellik sırrı: Likopen

Likopenin etkisi cildi sadece ultroviyole ışınlarından ve hastalıklardan korumakla sınırlı değil. Domateste ve Tat domates ürünlerinde yoğun olarak bulunan likopen, başlı başına bir güzellik kaynağı. Likopen ciltte doğal esmerleşme-bronzlaşma sağlayan, cilde hafif bir koyuluk ile birlikte gerginlik, parlaklık, canlılık veren bir pigment. Likopenin cilt güzelliğine katkısı aslında uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Örneğin; Balaton Gölü kıyısında yaşayan domates yetiştiricisi Macar kadınlarının pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları biliniyor. Cilt güzelliği ve likopen ilişkisine gösterilebilecek bir başka örnek ise Sophia Loren. Ünlü yıldızın ilerlemiş yaşına rağmen yüzündeki olağanüstü ışıltılı ve parlak gençliğin sırrı da domates püresi ve zeytinyağı karışımı ile elde ettiği likopende saklı.

Likopen deposu “tat”lar

Tat, en iyi likopen kaynakları olan domates ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor. Domateste bol miktarda bulunan likopen, domates ürünlerinin yapımı sırasında uygulanan ısıl işlem sayesinde vücudumuzun daha kolay yararlanacağı bir yapı kazanıyor. Bu nedenle domates ürünleri çiğ domatesten daha etkin bir likopen kaynağı. Tat Domates Salçası, ısıl işlem gördüğü için yüksek miktarda likopen içeriyor. Tat Domates Suyu da bir dilim domatese göre üç misli etkiye sahip. Tat Domates Püresi’nin likopenin kandaki yoğunluğunu çiğ domatese göre 3.8 kat artırdığı görülüyor. % 100 doğal Katkısız Tat Ketçap da, tam anlamıyla bir likopen deposu. Tat’ın çocuklar için özel olarak geliştirdiği Tat Çap Çap Ketçap da katkısız, doğal, lezzetli ve içeriğindeki domates oranıyla bir sağlık deposu.

Tat, likopen açısından zengin domates ürünlerini tüketiciye ulaştırırken, likopen konusunda bilgilendirici çalışmalar yapmaya da devam ediyor.

Sağlığınız ve güzelliğiniz için likopenden faydalanmanın yolları:

Isıl işlem görmüş domates ürünlerinin çiğ domatesten daha etkili likopen kaynağı olduğu biliniyor. En etkin yarar için günde 200 gr. kadar pişmiş domates yemek gerekiyor.
Sabahları güne hafif ısıtılmış ve biraz zeytinyağı ilave edilmiş soyulmuş domates yiyerek başlayabilirsiniz.
Güneşte olgunlaşmış domatesi, ekmek ile yiyebilirsiniz.
Sebzeli bir sandviçe domates ekleyebilirsiniz.
Makarna üzerine Tat Domates Sosu ekleyebilirsiniz.
Sebze yemeklerine domates veya Tat Domates Salçası ekleyebilirsiniz.
İçecek olarak daha çok Tat Domates Suyu içebilirsiniz.
Damak tadınıza uyduğu takdirde tükettiğiniz bazı yiyeceklere Tat Katkısız Ketçap ekleyebilirsiniz.
Domates ile yapılmış Tat Domates Sosları’nı daha çok yiyebilirsiniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1579
favori
like
share
Sindy Tarih: 04.02.2008 11:05
paylasim icin tesekkurler
gülbeyaz_61 Tarih: 03.02.2008 17:06
elinize sağlık çok güzel bi paylaşım olmuş
SU-PERISI Tarih: 03.02.2008 17:01
Balaton Gölü kıyısında yaşayan domates yetiştiricisi Macar kadınlarının pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları biliniyor. likopen başlı başına bir güzellik kaynağı.
bu bölüme uygun oldugu için kaydırıldı.