Çocuklarınıza onların ilgileri doğrultusunda oyuncaklar almaya çalışın. Eğer ilgi alanlarını iyi bir şekilde tespit edebilirseniz, onlara aldığınız oyuncaklarla hem çok eğlenecekler hem de çok daha fazla şey öğrenebilecekler.

Örneğin çocuğunuz gemilerle oynamayı seviyor. Siz ona aldığınız farklı oyuncak gemi modelleriyle çocuğunuzun hem konu hakkındaki bilgisini arttıracaksınız hem de sosyal ve duygusal gelişimini besleyeceksiniz.

Çocuğunuza çok fazla oyuncak almaktan kaçının. Böyle bir davranış çocuğunuzun bir süre sonra doyumsuz olmasına neden olabileceği gibi onu mutsuz da kılacaktır.

Çocuklar oyuncakların pahalı ya da ucuz olmasına önem vermezler. Bu tip bir anlayışı etrafındaki insanların güdülemesiyle öğrenir. Ona maddiyatına göre seçim yapmayı öğretmemeli, oyuncağın özelliğine göre seçim yapmayı öğretmelisiniz.

Çocuklarınıza oyuncak seçimi yaparken, onların hayat konusunda deneyimler edinebilmesine yardımcı olacak türden oyuncaklar almaya çalışın.

Örneğin farklı meslek gruplarına ait materyallerin oyuncaklarını alarak hem onlara farklı bir şeyler öğretmiş hem de hayal dünyalarını genişletmiş olacaksınız.

alıntı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 374
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.02.2008 08:25
paylaşımın için teşekkürler.