'Zoru hemen başarırız* imkansız ise biraz zaman alır'

Komando birliklerinden seçilen adaylar 3.5 yılda insanüstü bir eğitimle en zor koşullarda savaşabilecek 'bordo bereli' kahramanlara dönüşüyor

ABD'nin başlattığı operasyon kapsamında Suudi terörist Usame bin Ladin'i avlamak için Afganistan'a gönderilmesi gündeme gelen 'bordo bereliler' Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ayrı bir yere sahip.

Türk kamuoyu Özel Kuvvetler'i önce terör örgütü PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi hemen ardından da PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da paketlenmesiyle tanıdı. 'Zoru hemen başarırız, imkansız ise biraz zaman alır' sloganıyla yetişen Türk Özel Kuvvetler'i ordunun göz bebeği. 'Bordo bereliler' diye de tanımlanan birlik mensupları Kara,Deniz ve Hava Kuvvetleri'nden seçiliyor. Tamamı subay ve astsubay olan bordo bereliler;ağır fiziki ve psikolojik eğitim verilerek yetişiyor. Üç ayrı dalda tam 47 ayrı ders gören bir bordo bereli 3.5 yılda yetişiyor.

Vücutlarının her bölümünü öldürücü bir silah gibi kullanmayı öğrenen Özel Kuvvet mensuplarına her türlü doğa koşullarında hayatta kalma ve mücadele yeteneği kazandırılıyor.

Amerikalı uzmanların''Delta Force'[/swf2][swf3]'Sealth'' gibi dünyaca ünlü özel kuvvetlerden bile daha iyi olduğunu söylediği Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği görevler herkesi şaşkına çeviriyor. Dünyada çok az ordunun yapabileceği görevler üstlenen bordo bereliler amaçlara uygun son derece gelişmiş teçhizatla,yer,zaman,mekan ayrımı gözetmeden düşmana nefes aldırmıyor.

Nasıl Eğitiliyorlar?

Özel Kuvvetler personeli olmak isteyen adaylar normal bir insanın dayanamayacağı 80'den fazla testten geçmek zorunda. ABD'de katıldıkları 'Ranger' ve 'Delta Force' kurslarını derece ile bitiren bordo bereli adayların aldığı eğitimlerden bazıları şunlar:
Dondurucu soğuk ve aşırı sıcaklarda görev yapma
Denizde sağ kalma
Paraşüt,kurbağa,balık adam eğitimi
Harita okuma
Düşman derinliklerine sızma
Taktik akın
Hedef tahribi
Kaçma kurtulma
Pusu
Uzak mesafeli keşif ve devriye
Göğüs göğüse yakın muharebe
Psikolojik harekat
Rehine operasyonu
İşkenceye dayanma
İlk yardım ve yabancı dil
Üst düzey bir subay anlatıyor:

Pkklılara bir soru sorarız yakaladığımız zaman:

A-Türk Askerinin geldiğini nasıl anlarsın?

B-Şarjörlerini üstümüze boşaltırlar.

A-Peki komandonun geldiğini nasıl anlarsın?

B-Yarım şarjör atarlar,isabetli atarlar.

A-Peki bordo berelilerin geldiğini nasıl anlarsın?

B-Tek atış duyduysak ve isabetliyse veya hiç atış olmadan adamlarımız azalıyorsa biliriz ki etrafta bordo bereli vardır ve sadece kasaturayla bizi harcıyordur .

Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;


Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...

Bordo Berelilerle ilgili 3 Olay:

Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken PKK'lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.


Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. PKK'lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK'lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK'lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. PKK'lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.

Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.


Olay 3: Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

'Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi'

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir ve bu eğitim hergün tekrarlanır.

_legolas_ _legolas_
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10136
favori
like
share
ous Tarih: 30.10.2008 22:38
Süper bu adamlar ya.


Paylaşım için teşekürler.
NaZ Tarih: 30.10.2008 22:28
Onlar bizim gurur kaynagimiz

ALLAH'im her daim yardimcilari olsun
CADIKIZ Tarih: 30.10.2008 13:55
Paylasiminiz icin tesekkurler.

ALLAH onlari korusun.
Turania Tarih: 30.10.2008 09:24
cok teşekkürler güzel konu
bu kişilerden bazıları kıbrısta türk askerine eğitim vermektedir:85:
hem biraz dinlensin hemde eğitim versin diye oraya gönderilmiştir
fatihbektas Tarih: 28.10.2008 16:04
bu yazılanlar doğruysa biz askerlik yapmıyoruz tatile gidiyoruz .
FERNANDO59 Tarih: 15.10.2008 14:18
tşkrl
seth94 Tarih: 04.08.2008 19:04
çok doğru
FreddyKrueger Tarih: 09.07.2008 19:10
[COLOR="#c0ccf4"]Bordo BereLiLerLe iLqiLi oLan KonuLar BirLe$tiriLdi...
eems34 Tarih: 27.03.2008 22:57
söyleriz ustaya yüzbaşı olarak başlatır