STELLER deniz arslanı» veya öbür adıyla «kuzey deniz arslanı» (Eumetopias jubata), kahvemsi renkte muazzam bir yaratık ve kulaklı fokların en büyüğüdür. Bu hayvanı ilk defa keşfeden Alman bilgini Steller, erkeklerin şiş boynuna ve altın renginde göz bebekleriyle beyaz irisli gözlerine bakarak, ona «Leo marinus» yani «deniz arslanı» adını takmıştı. Yetişkin erkekler 4
metre uzunluğunda ve 750 -1000 kilo ağırlığında olabilirler. Dişi, erkeğin yarısı kadar bile yoktur.
Bu büyük kulaklı fok'un âdetleri Kürk fokları'nmkine benzer, fakat kolonileriyle haremleri o kadar kalabalık değildir. Erkek Steller, kürk foku kadar kıskanç da olmayıp haremi uğruna onun gibi dövüşmez. Fakat bu türün dişileri eşlerine daha sadıktırlar. Her şeye rağmen bir kavga çıkınca, dövüşenler ayaklarının arasındaki yavrulara aldırış etmezler, böylece küçük ayı balıklarının birçoğu ezilerek ölür.
Yavru Steller deniz arslanı, iri mavi gözleri açık olarak dünyaya gelir. Kısa bir süre sonra o da ayaklanarak yetişkinlerin arasında dolaşmaya başlar. Birkaç günün içinde hızlı hareket etmesini öğrenir, dövüşen erkekler tarafından ezilmemek için bunu öğrenmesi şarttır. Doğuşta kiloları 17.5 - 25'i geçmeyen yavrular, iki ay sonra 50 kiloyu bulurlar. Hayvanın vücudunun ön kısmı, vücudunun geri kalan kısımlarından daha çabuk gelişir.


Bir yavruya yüzme öğretilmesi:


Deniz arslanı'nm su içindeki çevikliğini görenler, bu hayvanların yüzmeye ihtiyaç göstermesine şaşarlar. Anlatıldığına göre anne deniz arslanı, yavrusunu ensesinden yakalayıp ilk yüzme dersi için zorla suya götürmektedir. Yavru önce sığlıkta çırpımr, fakat iki aylık olunca dalgaların arasında ustalıkla yol almayı öğrenmiş olur.
Kahverengindeki iri hayvan yazın sonu gelip çiftleşme mevsimi de kapanınca, Alaska'nın soğuk, rutubetli ve buzlu kıyılarını bırakıp güneye, Meksika'nın daha ılık sularına göç eder. Yazlık bölgesi ise Alaska'nın, Bering Boğazı'nın kuzeyinde kalan kayalık kıyılarıdır.
Bu iri kulaklı fok yağı için çok avlanmıştır. Derisi ile barsaklan da yağmurluk imali gibi sayısız işlerde kullanılmıştır. Bugünkü kanunlar ayı balıklarının hesapsızca öldürülmesini yasaklamakla beraber, balıkçıların, balıkçılığı baltaladıkları zaman onları öldürmeye hakkı vardır. California kıyısındaki kulaklı fokların 1947'de yapılan bir sayımında Steller deniz arslanları'nm 5 666, California kulaklı fokları'nın ise 3 050 başlık bir nüfusları olduğu görülmüştür.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
COCO Tarih: 22.02.2008 15:14
Ellerine saglik.