Küçükler büyüklerin aynası gibidir, onlara örnek olun. İyi bir anneliğin ayrıntısı, sabır ve sempatidir. Aşırı kuralcılık ise her zaman ters tepmiştir.

Kim mükemmel ki? O halde annelerin en mükemmelini aramak niye? Hiç durmadan kendilerine "Ben gerçekten de iyi bir anne miyim?" diye sorup duran kadınların imdadına yetişen pedagoglar, uzun yıllar süren araştırmalardan sonra bir 'Mükemmel Anne Anayasası' hazırladı. Uygulamakta pek de zorlanmayacağınız bir annelik rehberi

Özel günler önemli

Tatillerde, bayram günlerinde, tüm ailenin birlikte güzel vakit geçirmesi, çocuğu olumlu yönde etkiler. Mutlu aile ortamı, çocuğun geleceği için çok önemlidir Çocuk ileride eski günlerinden söz ederken, anlatabileceği çok hoş olaylar olmalı. Bir park yürüyüşünde yaşanan küçük bir macera, müze gezisi gibi olaylar, çocukluk anılarının kilometre taşlarıdır.

Zaman ayırın

Çocuklar en olmadık zamanlarda size sorular sorar, onlarla ilgilenmenizi isterler. İki eliniz kanda olsa, çocuğunuzu düş kırıklığına uğratmamalısınız. Bööyle anlarda sizin için en önemli iş, çocuğunuzla ilgilenmek olmalı. "Şimdi işim var. Sonra konuşuruz" gibi sözler, çocuğu büyük düş kırıklığına uğratır, özgüvenini kaybetmesine neden olur.

Süper kadını oynamayın

Çocuklu evlerde kadının işleri her zaman başından aşkın olur. Aynı anda birkaç işi birden yapmaya kalkışmayın. Paniğe kapılmadan her işi sırasıyla yapmak, çocuğa da iyi bir örnek olur. Çocuklar baskıya ve telaşa sert tepki verir. Onların huzurunu bozmamak için siz de sakin ve sabırlı davranmak zorundasınız, süper olmak zorunda değil!

Beklentileriniz olmasın

Her anne çocuğunun zekasıyla, yetenekleriyle ve başarılarıyla övünmek ister. Ama, çocuklardan birer yetişkin gibi olgun davranmalarını beklemek çok yanlış olur. Örneğin çocuğunuzun eve davet ettiği arkadaşını sevmeseniz de, evde dağınıklık olmasından hoşlanmasanız da çocuğunuzun hatırı için sıkıntıya katlanmalısınız. O, netice itibarıyla bir çocuktur. Bazı davranışlarına göz yumun lütfen.

Birlikte spor yapın

Çocuklarla birlikte spor yapmak, örneğin yüzmek, voleybol oynamak, onları gururlandırır. Çocuklar büyükleriyle aynı heyecanları paylaşmaktan büyük zevk alırlar. Ayrıca evde ortak bir tartışma konusu yaratılır ki bu da çok önemlidir. Çocukların spor faaliyetlerine katılmasanız da onların yanında bulunmanız ve oyunlarını seyretmeniz, onların üzerinde çok olumlu bir etki yaratır.

Onları güldürün

Annenin somurtup oturması, çocuğun moralini bozar. Evde sıkıcı bir havanın hakim olması, çocuğun eğlenceyi evinin dışında aramasına yol açabilir. Eğer çocuğunuzla neşeli konuşmalar yapıp, onu güldürmeyi başarırsanız; ona pozitif düşünmeyi ve davranmayı öğretirsiniz

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 445
favori
like
share
Sindy Tarih: 10.02.2008 10:45
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI