Sağlık dolandırıcılarına dava
Avrupa'dan aldıkları kullanılmış tıbbi cihazları yeni fiyatına hastanelere satan 20 kişiye 64'er yıl hapis cezası istendi.

Kan bankasında bazı kan ürünlerini elde etmek için kullanılan 'Aferez' cihazının Türkiye distribütörünün de aralarında bulunduğu 20 kişi hakkında, 10 yıllık cihazları yeni gösterip sattıkları gerekçesiyle, 64'er yıla varan hapis istemiyle dava açıldı. Cihazların seri numaralarını değiştiren çetenin, devlet ve üniversite hastanelerinden milyarlarca liralık ihale aldıkları belirlendi. İstanbul polisine, geçen yıl Mehmet K. adlı vatandaş tarafından bir ihbar mektubu gönderildi. İhbarda, Türkiye'nin en büyük devlet hastanelerinin, tıbbi cihaz çöplüğüne dönüştürüldüğü öne sürülüyordu. Mehmet K, daha sonra bizzat polise müracaatta ederek iddiaların belgelerini de verdi.

ÜRETİCİ ABD'Lİ

Aferez cihazları, 5 yaşından küçük olması gerektiği halde yaşı büyük cihazlar ithal ediliyor ve seri numaraları değiştirilip yeni diye satılıyordu. Türkiye'nin en büyük devlet ve üniversite hastanelerinde kurulan bu cihazların üreticisi ise ABD merkezli Haemonetics firmasıydı. Cihazların Türkiye distribütörü Girgin firması da, ihalelere girerek bu cihazları yurtdışından getiriyor ve hastanelere kurulumunu sağlıyordu. Açılan soruşturma sonucunda distribütör firmanın yetkilileri M. Nejat G., Hacer G. ile Zeynep Y.'nin 64'er yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi. Cihazları kuran 17 kişinin de 50 yıla varan hapis cezalarına çarptırılması talep edildi. Skandalı ortaya çıkaran Mehmet K.'nın da Girgin firması çalışanı olduğu ortaya çıktı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 411
favori
like
share
gürkan Tarih: 10.02.2008 23:17
saol eskitoprak
sennur Tarih: 08.02.2008 20:22
paylaşımın için teşekkürler eskitoprak
wampirella Tarih: 08.02.2008 18:06
davanın en buyugunu acmak lazım bunlar cellat resmen
eskitoprak Tarih: 08.02.2008 12:44
birde obur dunyada abla
SU-PERISI Tarih: 08.02.2008 09:06
insanların saglıgıyle nasıl oynayabiliyorlar, böyle yapanlar eninde sonunda yakalanıp cezasını çekecekler.