Dünya Sağlık Örgütü son tütün raporunu açıkladı: Türkiye'ye ŞOK uyarı
'Tütün salgını' Türkiye'yi fena yakacak
Dünya Sağlık Örgütü son tütün raporunu açıkladı: En fazla tüketim aralarında Türkiye'nin de olduğu 10 ülkede...

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre, 'tütün salgını' 20. yüzyılda 100 milyon ölüme neden oldu ve eğer ciddi adımlar atılmazsa
21. yüzyılda 1 milyar insan tütüne bağlı nedenlerden hayatını kaybedebilir.
Rapora göre, dünyada sigara içenlerin üçte ikisi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkede yaşıyor. En çok sigara içen insanın bulunduğu Çin'i (yüzde 30) sırasıyla Hindistan (yüzde 10), Endonezya, Rusya, ABD, Japonya, Brezilya, Bangladeş, Almanya ve Türkiye izliyor. Ayrıca normal sigaralar en çok kullanılan tütün tipi olsa da sarma sigara, karanfilli sigara ve nargile gibi diğer tütün ürünleri de en az onlar kadar 'ölümcül'.
Kullanımın üçüncü dünya ülkelerine kaydığı belirtilen rapora göre, 2030 itibarıyla tütüne bağlı ölümlerin yüzde 80'i düşük gelirli ülkelerde olacak. Raporda hükümetlere altı öneride bulunuluyor: Ürünlerin vergisini ve fiyatlarını artırmak, reklam-promosyon ve sponsorluklarını yasaklamak, insanları pasif içicilikten korumak, tütünün tehlikeleri hakkında bilinci artırmak, bırakmak isteyenlere yardımcı olmak ve tüketimi anlayıp çözüm üretebilmek için yakından takip etmek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 407
favori
like
share
gürkan Tarih: 10.02.2008 23:17
saol eskitoprak inşl bilgisiz arkiler izlerde bırakırlar onu tabi sözüm meclisten dışarı
wampirella Tarih: 10.02.2008 22:38
eline saglık eskitoprak bilgin için saol
SU-PERISI Tarih: 09.02.2008 15:35
Paylaşımın için teşekkürler eskitoprak.