Çocukları eğlendirirken eğiten, onları hayata hazırlayan, doğruya ve güzele yönelten, onlara iyi bireyler olmalarını öğütleyen edebiyat ürünü deyince aklınız ilk ne gelir? "Masal" dediğinizi duyar gibiyiz. Masallar, çocukları dış dünya konusunda bilgilendiriyor, onların hayal kurma yeteneğini geliştiriyor, iyilerin ödüllendirileceğini kötülerin cezalandırılacağını gösteriyor. En önemlisi ana dilini düzgün kullanmayı öğretiyor. Bu nedenlerden dolayı çocukların eğitiminde masallardan mutlaka yararlanmak gerekiyor.

Masal okurken bu noktaları atlamayın!

- Masalı gün içinde keyif alacağınız zamanda ya da yatmadan önce okuyun.

- Masal okurken kullanacağınız ses tonu, ifade, mimik, jest ve tavırlara dikkat edin.

- Şiddet içeren kitapları okumayın.

- Kitaptaki resimler üzerine konuşun; ama ilk önce çocuğunuzun fikrini alın.

- Sabırla okuyun. 10 kere bile aynı kitabı okumanızı isterse, üşenmeden okumaya devam edin.

- Masalı her gün okumayı alışkanlık haline getirin.

- Bütün enerjinizle orada olun. Çocuklar sizin masalı sıkılarak anlattığınızı anında fark ederler. Çocuğunuz uyumak üzereyse yumuşak, hareketliyse canlı bir ses tonu kullanın. Kelimeleri ne çok yayın ne de çok hızlı okuyun. Çocuğunuzun algılama düzeyini kontrol edin.

- Masal anlatırken "Sence bir sonraki sayfada ne olacak?", "Bu masalın sonu nasıl olabilirdi?" gibi sorularla çocuğunuzun bilişsel becerilerinin ve problem çözme yetisinin gelişmesine katkıda bulunmaya gayret edin.
Masalı okuduktan sonra, çocuğunuzun masalın bir resmini yapmasını isteyerek masalı onun gözünden görebilirsiniz.

- Sadece resimlerine bakarak masalı onun anlatmasını istemek de gelişimini destekleyecek bir etkinlik olabilir.
- Masalı, kapıyı açmak, yemeğin altını kapatmak için kestiğinizde ve sayfayı çevirirken çocuğunuzu "Ay! Bakalım neler olmuş?" şeklinde cümleler kurarak meraklandırın.

- Çocuğunuzun bir kitabı okumasını istiyorsanız, asla emretmeyin. "Şöyle bir kitap okudum. Çok güzeldi. Senin de okumanı isterdim." deyip kitabı çocuğunuzun odasına bırakın ve çıkın. Emin olun ki çocuğunuz o kitabı okuyacaktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1021
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 10.02.2008 13:44
çoçukların egitiminde masal kitapları çok yardımcı oluyor,hem egitip hemde eglendiriyor.