Teknolojinin gelişmesi, hemen hemen her evde yer alan bilgisayar aracılığıyla oynanan oyunlar ve sanal sohbetlerin, özellikle genç evliliklerde boşanma nedenleri arasında yer almaya başladığı bildirildi.

Boşanma davalarında eşlerin “ekonomik sorunlar” ve “şiddetli geçimsizlik” gibi bilindik gerekçelerin yanında genç evliliklerdeki boşanma nedenleri arasında bilgisayar oyunları tutkusu ve sohbet sitelerinin de yer alması kaygı yaratıyor.

Önümüzdeki yıllarda teknoloji nedenli boşanmaların artacağını tahmin eden Adliye yetkilileri, bazı kişilerde neredeyse “bağımlılık” haline gelen bilgisayarın, çiftlerden birinin saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmesi, bu nedenle evini ve eşini ihmal etmesinin şiddetli tartışmalara zemin hazırladığına dikkati çekiyor.

Ayrıca, çiftlerin, eşinin “arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kişilerle sohbet ettiği”, hatta bu kişilerle gönül ilişkileri kurduğu gerekçesiyle de davalar açılıyor. Teknolojinin sunduğu imkanları abartınca soluğu mahkeme kapısında alan çiftler, bilgisayardaki sohbet kayıtlarını, mahkemeye delil olarak sunuyorlar.

BİR ÖRNEK

Bu arada, Adana'da, bir kadın, malulen emekli olan kocasının bütün gün bilgisayar başında olduğunu, yemeğini bile bilgisayar başında yediğini, kendisi ve ailesiyle ilgilenmediğini, bu nedenle aile düzenlerinin ve ilişkilerinin bozulduğunu gerekçe göstererek, boşanma davası açtı. Dava, teknolojiyi gerekçe gösteren kadının isteği ve eşinin de bunu kabul etmesi nedeniyle boşanmayla sonuçlandı.

“AİLE BİRLİĞİ ZEDELENİR”

Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu, her geçen gün gelişen teknolojinin, insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında, yanlış kullanımı sonucunda gerek eşler, gerekse diğer aile bireyleri arasındaki ilişkileri zedeleyebilen sonuçlar da ortaya çıkardığını söyledi.
Sürekli bilgisayar başında vakit geçirmenin, aile birliğini zedeleyen bir davranış olduğunu ifade eden Gazioğlu, “Bir ailede eşler, birbirlerine ilgi göstermeli ve paylaşımda bulunmalıdır. Eve geldiğinde bir eş diğeriyle ilgilenmezse, geçimsizlikler ortaya çıkar ve bu durum boşanmaya kadar gidebilir” dedi.

Bilgisayarda, yüz yüze tanışmamış da olsa bir kişiyle aşk sözcükleri kullanarak sohbet etmenin, eşler arasındaki güveni sarsan ve aldatma olarak nitelendirilebilecek bir davranış olduğunu vurgulayan Gazioğlu, bu durumun da hukuk açısından bir boşanma gerekçesi oluşturacağını kaydetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1279
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 11.02.2008 19:09
maalesef günümüzde büyük bir sorun,aynı şekilde hepimizde pc başına geçince herşeyi unutuyoruz.
Sindy Tarih: 11.02.2008 09:48
valla cok aci bir durum, bilgisayar hayatimiza endekslenmis durumda resmen
hadi yalniz yasayanlar, yada bekar olanlarin zamanini gecirmesi icin guzel bir ugras
ama evli olan insanlarin evinde Bilgisayar varsa eger abartilmamasi gerekir
Verdigin ornekte baksana, adam yemegini bile pc basinda yiyormus :72:
herseyin fazlasi zarar, o yuzden mutlaka bilgisayar kullanimindada asiriya gitmemek gerekir

Heleki sanal sohbetler, eslerin arasini acan en buyuk sorun:85: esler kendilerini savunmak icin ; ya sonucta sanal bir ortam deseler bile o sanal ortamdaki insanlar hayal degil tabikide, sonucta gercek insanlar