Avustralya'da yapılan bir araştırma, 'Kredi kartı kullanmamak şartıyla paranın mutluluğu satın alabileceğini' ortaya koydu.

Ülke genelinde yapılan bir ulusal mutluluk araştırması, en mutlu insanların yılda 150 bin dolardan fazla kazananlar, en mutsuzların ise yılda 15 bin dolardan az kazananlar olduğunu gösterdi.
Ancak Avustralya Mutluluk Endeksi, gelirleri yüksek kişilerin kredi kartı borçları olduğunda mutluluklarının gölgelendiğini gösteriyor. Endeksin yazarı Robert Cummins, borçların çeşitleriyle insanların gelir seviyelerinin mutlu hissetmeleri üzerinde büyük etkisi olduğunu belirterek, "Çok borcu olan insanlar yüksek ferah seviyelerine sahipler. Çünkü gelirleri de aynı oranda fazla ve borçları gelir artırıcı borçları betimliyor. Ancak aynı şey az gelirliler için geçerli değil" dedi. En az gelirlilere verilecek 15 bin dolar ekstra paranın, en yüksek gelirlilere verilecek 60 bin doların sağlayacağı rahatlığın iki katını sağladığı belirtildi.

Araştırma çocukların ailelerin refah seviyesini azalttığını da ortaya çıkardı. Rapora göre çocuğu olmayan çiftlerin yaşamı çocuğu olanlara göre daha rahat geçiyor. Ancak aileye yeni çocuk eklenmesi sonucunda ebeveynlerin sağlık durumları iyileşiyor. Çocuğa bakmak için sağlıklı olma koşulu sayesinde fertler daha sıhhatli bir yaşam sürüyorlar.
Evlilik hala mutluluğun habercisi olarak görünüyor; evli çiftler ayrı yaşayanlara, hiç evlenmemişlere, ayrılan ve boşananlara göre daha mutlular. Normal mutluluk seviyesine erişebilmek için çocuksuz çiftlerin 61 bin -90 bin dolar arası gelire sahip olup, çok borçlu olmaması gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 696
favori
like
share
YusufEmre Tarih: 20.11.2004 19:46
Bende hantara katiliyorum,hasta yatakta veya baska bir sagliksizlik durumundayken milyar dolarlar bile kagittan öte degildir,gerci o kadar para hastaliklara sifa bulmada yardimci olabilir,ama durum ondan da kötüyse paranin degeri yokturdur. :6:
hantar Tarih: 07.11.2004 01:07
en büyük saadet SAĞLIK!o parayı afiyetle yiyemedikten sonra ne yapayım?
alperen Tarih: 06.11.2004 14:58
ben araştırma sonuçlarını mantıklı buluyorum...asıl, saadetle para olmuyor...hedef, denge üzerine olmalı ve yaşam için mantık geri plana alınmamalı diyorum...
MechhuL Tarih: 06.11.2004 12:07
:20: :20: Bu konu TARTIŞILIR :23:
lazcop Tarih: 06.11.2004 11:59
PARAYLA SAADET OLMAZ AMA PARASIZDA SAADAT BIRAZ ZOR :20: