İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlgün Yüksel, kanda kolestrol düzeyinin yüksek olmasının kalp krizi için risk faktörü taşıdığını belirterek, "Kolestrol sadece kalp sağlığını etkilemiyor. Beyni besleyen damarlarda tıkanma veya daralma, felç, konuşma bozukluğu, dengesiz yürüme ve bilinç kaybına sebep oluyor" dedi.

Beslenme ve alınan gıdalara dikkat edilmesi durumunda, yüksek kolestrole son verileceğini açıklayan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlgün Yüksel, hastaların bu tavsiyelere kulak vermesini istedi.
Prof. Yüksel, kalp ve beden sağlığının en büyük düşmanlarından birisinin kolestrol olduğunu, yüksek kolesterolün kontrol altına alınması ile hayat süresini uzatmak ve kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümleri azaltmanın mümkün olduğunu kaydetti.

'YÜKSEK KOLESTROL DAMARLARI TIKIYOR'
Kolestrolün hayat için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir madde olduğunu hatırlatan Yüksel, "Bu yağımsı madde, beyin, sinirler, kalp, barsaklar, kaslar ve karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunuyor. Vücut kolesterolü kullanarak kortizon ve seks hormonu gibi hormonları, D vitamini ve yağı sindiren safra asitlerinin yapımını sağlıyor. Tüm bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterli. Ancak kanda kolesterol düzeyinin yüksek olması, kalp krizi için çok önemli bir risk faktörü. Kanda kolesterol yüksek bulununca bu yağ kıvamındaki madde tıpkı bir su borusunun pislik ve kireçlenmelerle tıkanıp suyun az akması gibi yıllar içinde yavaş yavaş damar duvarına birikir, kan damarları sertleşir, daralır hatta tıkanır" dedi.

KOLESTROLÜN ETKİLERİ
Kanda kolestrolün düzeyinin yüksek olmasının kalp krizi için önemli bir risk olduğunun altını çizen Yüksel şunları söyledi: "Kanda kolesterol düzeyinin yüksek olması, kalp krizi için çok önemli bir risk faktörü. Kolesterolün yüksek olması sadece kalp sağlığını etkilemiyor. Beyni besleyen damarlarda tıkanma veya daralma, felç, konuşma bozukluğu, dengesiz yürüme ve bilinç kaybına sebep oluyor. Kısacası hangi organın damarında ise ona bağlı şikayetler görülüyor. Bununla birlikte sanılanın aksine kolesterol ile yüksek tansiyon arasında doğrudan bir ilişki yok. Kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyona, yüksek tansiyonda kolesterol yüksekliğine yol açmaz. Ancak ikisi de kan damarlarının etkilenmesine sebep olur. Yüksek tansiyon damarlardaki kan basıncını artırarak yırtılmalara ve aşınmalara sebep olur, yüksek kolesterolde damar cidarına birikerek aşınma ve daralma yapar. Ama her ikisi de kan damarına birbirlerinin verdiği zararı artırırlar, ortaya çıkmasını kolaylaştırırlar".

KOLESTROLÜN REÇETESİ
20 yaş üzeri tüm yetişkinlerin kolestrol ölçümü yaptırması gerektiğini anlatan Yüksel, 200 mg altındaki kolestrolün normal, 200-239 ve 240'dan fazla kolestrolün yüksek olduğunu ifade ederek, alınması gereken gıdaları şöyle açıkladı:
"Tavsiye edilen tahıllar: Kepekli buğday, makarna,pirinç,Bulgur, mısır gevreği
Kaçınılması gerenler: Açma, poğaça
Tavsiye edilen süt ürünleri: Yağsız süt, yoğurt, az yağlı peynir
Kaçınılması gerenler: Tam yağlı süt, peynir, yoğurt, kaymak
Tavsiye edilen deniz ürünleri: Balık, istiridye
Kaçınılması gerenler: Karides, kalamar, havyar v.s.
Tavsiye edilen etler: Tavuk, hindi
Kaçınılması gerenler: Kırmızı et, salam, sosis, sucuk pastırma, ördek ve kaz eti
Tavsiye edilen tatlılar: Yağsız sütle yapılan tatlılar,aşure
Kaçınılması gerenler: Baklava, kremalı pasta, dondurma,çikolatalı tatlılar
Tavsiye edilen kuruyemişler: Ceviz, badem, kestane
Kaçınılması gerenler: Hindistan cevizi".
Bunların yanı sıra bütün taze ve dondurulmuş sebzeler, kuru baklagiller, haşlama patates, yumurta beyazı, çay kahve ve az kalorili meşrubat kolesterol hastalarına tavsiye ediliyor. Tuzlu konserve halinde sebze, cips, yumurta sarısı, mayonez, hazır salata sosları, fazla tuz, tereyağı, iç ve kuyruk yağı, margarinlerden ise kesinlikle sakınmak gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 976
favori
like
share
masarac Tarih: 24.12.2005 06:07
Paylaşımın için teşekkürler serkanco
SU-PERISI Tarih: 28.11.2005 08:18
serkanco kardeş güzel bilgilerin için ellerine sağlık teşekkürler
liamsi Tarih: 28.11.2005 00:27
Tşk.
corleoni Tarih: 17.11.2005 17:37
eline sağlık
casper Tarih: 17.11.2005 17:22
bende kolestrol içinbir tavsiyede bulunmak istiyorum:

akşam yatarken , bir su bardağı suyun içine 3-4 parça ceviz atın.Ve sabaha kadar bekletin.sabah hem çıkan kahverengi suyunu için hemde cevizleriyiyin.

çok faydası oluyor.
by_ufuk Tarih: 06.11.2005 15:23
bilgilerin için saol :20:
PALADAYI Tarih: 18.10.2005 03:14
ALLAH razı olsun teşkkürler
Sefa-Aga Tarih: 06.12.2004 11:52
Bilgi icin tesekkürler SERKANCO insan kendi kendinin doktoru olmasi lazim birazda dikkat ederek
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 11:47
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........