İNGİLİZ bilim adamları, erkeklerin prostat kanserine neden yakalandıklarını tespit etmek için geliştirdikleri testen sonuç aldı. Çok yakın zamanda hayata geçirilecek olan testlerle erkeklerin bu kansere yakalanma riski olup- olmadığı anında tespit edilebilecek.

Bugüne kadar erkeklerin prostat kanserine neden yakalandıkları konusunda çok az bilgiye sahip olan bilim adamları, bu yeni buluş sayesinde prostat kanserini erken aşamalarında tespit edip buna karşı daha etkili ilaçlar üretebilecek. Doktorlar, halen vücuttan doku hücresi alınarak biyopsi yöntemini kullanıyor. Bu şekilde prostat tümörünün büyüme şekli ya da vücuda yayılıp yayılmayacağı çok uzun süren kan, idrar ve doku örneği tahlillerle tespit ediliyor. Bundan böyle, uzun süren bu yöntemler yerine sadece küçük bir testle hastalığa yakalanma riskinin olup olamadığı tespit edilebilecek.

Araştırmacılar, yakın zamanda hayata geçirilmesi beklenen yöntemin, çok sayıda erkeğin hastalığın pençesinde olup olmadığının basit bir testle anında tespit edilebileceğini belirtti.

Sutton Kanser Araştırma Entitüsü'nde araştırmayı yürüten Dr. Ros Eeles, “Elde ettiğimiz sonuçlar, prostat kanserinin oluşma sebeplerine ulaşmamızda ve hastalığı kısa sürede tespit etmemizde bize yol gösterici olacak. Bu binlerce kişi için umut verici bir gelişmedir” dedi.

British Journal of Cancer'de yayımlanan istatistiğe göre prostat, İngiltere’de erkekler arasında en yaygın görülen kanser türü. İngiltere'de her yıl 30 bini aşkın erkeğe prostat tanısı konuyor ve her yıl yaklaşık 10 bin kişi bu hastalıktan yaşamını yitiriyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 388
favori
like
share