Tehlikeli oyunlar!
Son yılların belki de en ilginç Türkiye Kupası'nı geride bıraktık. 3 gün boyunca Ankara'da çok farklı olaylar yaşandı. Ligimizdeki heyecan dalgasıyla övünüyoruz ve mutluyuz ancak bazı konularda tehlike çanları çalıyor.

Son yılların belki de en ilginç Türkiye Kupası'nı geride bıraktık. Sezon öncesi oynanan grup maçlarında Beşiktaş Cola Turka ve Galatasaray Cafe Crown gibi iki takımı altına alan ve sarı kırmızıların Ankara'da olmamasına neden olan Oyak Renault beklenenden kolay bir biçimde Pınar Karşıyaka'yı devre dışı bıraktı. Karşıyaka'nın, Gary Neal'ın gidişi sonrası sanılandan fazla kan kaybettiği bu maçla ortaya çıktı. Adaptasyon sürecinde olsa dahi Geno Carlisle asla Neal'ın yerini doldurabilecek kapasitede değil.

Sezon öncesi Karşıyaka ile ilgili görüşümüzü belirtirken, önceki yıllarda yaşananlara dayanarak "Kadro istikrarının korunup korunamayacağı" konusunu ön plana çıkarıp topu yönetime atmıştık ancak görünen o ki önceki yıllardan çok farklı bir politika izlenmiyor. İzmir ekibi artık şampiyonluk adaylığından ziyade Avrupa'nın devlerine NCAA scoutluğu görevini yapan bir takım izlenmini benimsemiş durumda.

Ankara'dan Renault geçti
Türk Telekom'un sürpriz olmayan şampiyonluğundan ziyade ligde düşmemeye oynayan Oyak Renault'nun geldiği nokta çok önemli. Ligdeki çoğu takımda olmayan yerli oyuncu katkısını bu takımda "Kapasiteleri ve bütçeleri ölçüsünde" fazlasıyla görebiliyoruz. Başta Woolridge olmak üzere yabancılar da biraz kıpırdandığında insanları şok edecek skorları almaları da kaçınılmaz oluyor.

Bu takım düşmemeyi hak eden bir takım ve bence ligde kalmayı başaracak. Ligde Fenerbahçe Ülker ve Pınar Karşıyaka gibi takımları devirip küme düşerlerse gerçekten yazık olur. Türk Telekom maçında bile farkın 20 küsürlere ulaşmasının ardından yeniden bir geri dönüş yapıp sekiz sayıya kadar inmeleri ne kadar kişilikli bir takım olduklarının göstergesi.

Bu agresiflik niye?

Özellikle son iki üç haftada gittikçe artan coachlardaki öfke ve gerginlik çok dikkat çekici olmaya başladı. Sebep ise her zamanki gibi hakemler. Ancak burada sportmenlik dışı faul konusunda getirilen yeni düzenlemenin de katkısı çok büyük. Yani hakemlere de fazla suç bulmamak lazım zira yeni kurallar gerçekten yoruma açık ve bir pozisyon için farklı hakemler farklı kararlar verebiliyor. İşin kötü tarafı bu tür pozisyonlar sanıldığından çok daha fazla olabiliyor. Yani hakemler bu yeni uygulamalardan ötürü her maça ateşten gömlekle çıkıyor. Son iki haftada Türk Telekom - Efes Pilsen ve Efes Pilsen - Beşiktaş Cola Turka maçlarındaki olayların odak noktası da buydu.

Ligimizdeki heyecan ile bu sezon sıkça övünüyoruz ancak özellikle saha içinde verilen reaksiyonlara dikkat edelim. Sonuçta bazı taraftarlar, istenmeyen olayları çıkarmak için bir kıvılcıma ihtiyaç duyabiliyor. TBF'den ve hakemlerden şikayetçi olanlar ise tepki gösterme haklarını doğru zamanda ve doğru yerde göstermeli. Önümüzde çok kritik derbiler ve playoff maçları olacak. Sezon ortası bu olaylar yaşanıyorsa playoff'larda nelerin olabileceğini düşünmek istemiyorum.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share
okanoo28 Tarih: 13.02.2008 10:18
haber için teşekkürler eskitoprak