Avrupa Birliği (AB) tarafından 12 milyon avro ile desteklenen “Türkiye'de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi” kapsamında Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerinde kuduz hastalığının yayılmasında etken olan yabani tilkilere aşı yapılacak.

Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, insanlar gibi bitkilerin ve hayvanların da yakalandığı amansız hastalıklar olduğunu belirterek, özellikle Türkiye'de kuduz hastalığının çok önemli olduğunu söyledi.

Bu hastalık üzerinde çok ciddi bir şekilde durulması gerektiğini ifade eden Malay, bunun için sadece devletin yaptığı çalışmaların yeterli olmadığını, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların da mutlaka veteriner hekimlerle hayvancılık yapmaları gerektiğini belirtti.

Mustafa Malay, şöyle konuştu:

“Kuduz, maalesef tilkilerden bulaşıyor. Onunla mücadele edilmesi için projeler geliştiriliyor. Yayılmadan tedbirimizi alır, çareler üretirsek, neticeye varırız. Ama iş işten geçtikten sonra işimiz zor.”

Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk de özellikle Aydın'da hayvanların 10-11 ay dışarıda bulunması ve yabani tilkilerle her zaman temasta olmaları nedeniyle ciddi bir şekilde kuduz riskiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Aydın'ın kuduz hastalığında 2007'de Türkiye'de en fazla “mihrak çıkaran” iller arasında bulunduğunu belirten Öztürk, proje kapsamında Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerinde kuduz hastalığının yayılmasında etken olan tilkilere ağızdan kuduz aşısı yapılacağını belirtti.

Tilkilerin aşılanması ile kuduz hastalığınınkökünden çözme konusunda bir adımın atılmış olacağını dile getiren Öztürk, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının kuduz popülasyonunun en aza indirilmesi için 2008 yılı içerisinde seferberlik başlatacağını belirtti.
Öztürk, projenin tamamı için AB'nin 12 milyon avro kaynak ayırdığını sözlerine ekledi.

SON ÜÇ YILDA 276 KUDUZ VAKASI GÖRÜLDÜ

Toplantıda konuşan Ulusal Epidemiyoloji Uzmanı Dr. Semra Gürbüz, Türkiye'de 2005'te 261, 2006'da 205 ve 2007'de 276 kuduz vakasının görüldüğünü belirterek, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla ve Uşak illerinden son 3 yılda bin 107 kuduz numunesi geldiğini söyledi.

2007 yılı içinde Ege Bölgesi'nden gelen numuneler içinden 37 sığır, 26 köpek ve 19 tilkide kuduz hastalığına rastlandığını aktaran Gürbüz, bunların 26'sının Aydın bölgesinde görüldüğünü anlattı.

EN FAZLA ADANA'DA KUDUZ GÖRÜLDÜ

Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanı Gülay Çanga da 2004'te çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde sokak hayvanlarının toplanarak, tedavilerinin yapılmasından sonra tekrar aynı ortamlara bırakılmaları nedeniyle, hastalığın çiftlik hayvanlarına da sıçradığını aktararak, “Bu nedenle hastalık mihraklarında 2006 ve 2007 yıllarında kademeli olarak bir artış gözlenmiştir” diye konuştu.
Çanga, 2007 yılında en fazla kuduz hastalığının görüldüğü ilk beş ilin Adana (42), Aydın (26), Erzurum (23), İzmir (22) ve İstanbul (17) olduğunu sözlerine ekledi.

Projenin teknik ekip lideri Alman Dr. Winfried Müller ise Türkiye'de birkaç senedir tilkilerin neden olduğu kuduz vakası sayısında artış görüldüğünü söyledi. Müller, bunun sebebinin tilkilerin insanların yaşadığı bölgelerdeki hayvanlara bu hastalığı bulaştırması olduğunu kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 533
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 15.02.2008 10:51
Kontrol edilecek olması sevindirici bir haber.Heryıl birçok insanı kuduz yüzünden kaybediyoruz.