TELNET aslında ARPANET için geliştirilmiş basit bir terminal emulasyon aracıdır. TELNET ağ-bağımsız bir virtual terminal aracılığıyla kullanıcı koduna sahip olduğu uzak bir TCP/IP yetenekli bilgisayara bağlanabilmeyi sağlar. Kullanıcı uzak TCP/IP bilgisayarındaki standart bağlanma işlemlerini izler ve o bilgisayara ait komutları kullanabilmek için uzak işletim sisteminin karakteristiklerini bilmek zorundadır. TELNET uzak terminallerin bir ana bilgisayara bağlanmasının, bağlanılan bilgisayarın işletim sistemine sanki yerel bir terminal bağlanıyormuş gibi göstererek sağlar. Çoğu zaman TELNET full-duplex mod'da çalışır, yani aynı anda yollama ve alma yeteneği sağlar.
TELNET protokolünün kullanıcı ve server işlemleri kendi aralarında mantıksal bir sıra izlerler. Kullanıcı TELNET programı, kullanıcı ile server arasında bir passthrough gibi çalışarak veri iletimini sağlar. Makinanın rolüne ve gücüne göre, TELNET'in hem kullanıcı hem de server olarak kullanılması sağlanabilir. Tek- görevliliğinden dolayı DOS işletim sistemini kullanan mikrobilgisayarlar genellikle TELNET'in kullanıcı tarafinı kullanırlar. Diğer yandan, UNIX ve OS/2 işletim sistemini kullanan bilgisayarlar TELNET'i iki yönlü olarak kullanabilirler. Çünkü bunlar cok-görevli işletim sistemidirler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 645
favori
like
share
axnnn Tarih: 26.11.2004 19:15
ChgDir: Dizin değiştirmek için kullanılır.
MkDir: İzin verilmiş ise dizin yaratmak için kullanılır.
RmDir: İzin verilmiş ise dizin silmek için kullanılır.
View: Seçilen bir dosyanın içeriğini geçerli olan bir text editor ile gösterir. Exec: Exe uzantılı (çalıştırılabilir ) olan dosyaları çalıştırmak için kullanılır. Rename: İzin verilmiş ise bir dosyanın adını değiştirmek için kullanılır. Delete: Bir dosyayı silmek için kullanılır.
Refresh: Güncelleştirilmiş dizinin içeriğini gösterir.
DirInfo: Dizin listesini geçerli olan text editör ile listeler

birazada ben yardımcı oluyum